Problémy s početím trápí v dnešní době stále více párů. Výraznější problémy s plodností se týkají zhruba 9 % mužů a 11 % žen, ale čísla stále rostou vlivem moderního a často nezdravého životního stylu. 

Přečtěte si o 10 způsobech, jak tělo podpořit a přirozeně zvýšit plodnost. 

1. Jídlo bohaté na antioxidanty

Antioxidanty, jako jsou vitamíny C a E, folát, beta karoten a lutein, mohou pomoci deaktivovat volné radikály v těle, které poškozují spermie a vajíčka. Zahrnutím antioxidantů do stravy tak zvýšíte odolnost těla proti poškození oxidativním stresem. Příjem antioxidantů podpořte nejenom zvýšenou konzumací ovoce a zeleniny, ale také s pomocí některých superpotravin a doplňků, například acai, extrakt z granátového jablka, aloe vera, astaxantin a podobně. 

2. Optimální příjem omega 3 mastných kyselin

Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro podporu plodnosti a celkového zdraví. Tyto zdravé tuky se nacházejí v mnoha potravinách, včetně tučných ryb, lněných semínek, chia semínek a vlašských ořechů. I tak jich ve stravě nemusí dostatek, a proto je vhodné zařadit i kvalitní olej z tresčích jater nebo omega 3 původem z mořských řas. 

3. Dostatečný příjem vlákniny a prebiotik

Výzkum z roku 2020 ukázal, že strava s vyšším obsahem vlákniny a nižším obsahem přidaných cukrů zvyšuje plodnost u žen. Cílem je dosáhnout doporučeného denního příjmu vlákniny, což znamená přibližně 25 gramů denně. A to konzumací co nejméně zpracovaných potravin bohatých na vlákniny, jako jsou ovoce, zelenia, celozrnné obiloviny, například ovesné vločky a otruby. 

4. Dostatek proteinů z kvalitních zdrojů

Studie naznačují, že například dodržování středomořské stravy pozitivně ovlivňuje plodnost. A to díky vyššímu podílu ryb v jídelníčku a naopak menšímu množství zpracovaného masa. Středomořská strava také obsahuje vyšší obsah antioxidantů a omega-3 mastných kyselin. V jídelníčku hraje roli především pestrost zdrojů bílkovin, aby tělo získalo celé spektrum aminokyselin, jednotlivých stavebních kamenů, které tělo dále využívá i pro tvorbu pohlavních buněk a hladké zajištění všech procesů spojených s plodností. 

TIP: Přečtěte si více informací o tom, proč je důležité sledovat příjem bílkovin a jak určit jejich ideální množství.

5. Aktivní pravidelný pohyb

Pravidelná fyzická aktivita má pozitivní účinky na plodnost u žen i mužů, zejména u těch s nadváhou. U pohybu však dbejte na střídmost, protože naopak nadměrné přetěžování a přetrénování může mít negativní účinek na plodnost, a to především u žen. 

6. Odpočinek a snížení stresu

Stres může ovlivnit menstruační cyklus a tím i plodnost. U mužů navíc stres negativně ovlivňuje produkci testosteronu. Pokud se cítíte pod tlakem, zařaďte do svého života relaxační techniky, jako jsou meditace, jóga, dechová cvičení. Velmi důležitá je také revize životního stylu a snaha o eliminaci co největšího množství stresorů. 

7. Harmonizujte hormonální rovnováhu

Hormonální rovnováha je klíčová pro správnou funkci reprodukčního systému. S harmonizací pomůže především ozdravení životního stylu, kdy budete dbát na stravu, pohyb, spánek i snížení stresu. Pozor dejte na vystavení endokrinním disruptorům z konvenční kosmetiky či plastových výrobků. Další pomocí s opětovným nastavením hormonální rovnováhy mohou být i takzvané hormonální balancéry, přírodní látky, které dokážou ovlivňovat optimální produkci hormonů, například maca peruánská, kotvičník (Tribulus terrestris) nebo ashwagandha

TIP pro ženy: Jak poznáte, že ovulace a menstruační cyklus fungují v pořádku?

TIP pro muže: 6 tipů, jak zvýšit testosteron. Jak upravit životní styl a jaké doplňky zvolit

Maca peruánská působí jako hormonální balancér. U žen, které nemají žádné zdravotní problémy související s estrogenem, se doporučuje především k užívání v první polovině cyklu do ovulace. Velmi vhodné je užívání macy u mužů, což potvrdily i nedávné studie, při kterých pouhé 3 g maca prášku denně zvýšily koncentraci spermií o 35 %, počet spermií o 84 % a pohyblivost spermií o 109 % po 16 týdnech užívání. [1,2]

8. Zásoba železa

Nedostatek železa může vést k anémii, což může mít negativní dopad na plodnost. Ujistěte se, že ve stravě přijímáte potraviny bohaté na železo, jako jsou červené maso, luštěniny či špenát. Se zjištěním případného nedostatku železa pomohou krevní testy, na jejichž základě může být vhodné zařazení doplňku stravy, a to buď přímo ve formě železa či v podobě celistvého doplňování živin z lyofilizovaných hovězích jater.

9. Včelí produkty k podpoření plodnosti

Včelí produkty, pyl nebo fermentovaný pyl, představují jedny z nejbohatších superpotravin bohaté nejenom na vitamíny a minerály, ale i na cenné enzymy. I díky tomu mohou pozitivně ovlivnit plodnost a to u mužů i žen. 

10. Vyvarujte se kouření a nadměrné konzumace alkoholu

Kouření a nadměrná konzumace alkoholu přináší pro tělo celou řadu negativních účinků včetně možného snížení plodnosti. Nejvhodnější strategií při snaze o početí je zcela se vyhýbat alkoholu i kouření. 



Vědomá péče o tělo, celkový zdravý životní styl  a dodržování těchto deseti tipů může podpořit plodnost přirozenou cestu. Důležité je především vydržet a dopřát tělu i dostatek času na ozdravení a harmonizaci všech procesů, které dříve nemusely fungovat správně. V některých těžších případech zároveň může být na místě konzultace s odborníkem, který přímo zhodnotí váš zdravotní stav a doporučí konkrétní opatření, jak podpořit plodnost. 

Tisk