O doplňcích stravy je v oblasti zdravého životního stylu v poslední době slyšet ze všech stran. Moderní doba si kvůli hospodaření s půdou, která v důsledku toho ztrácí minerály a vlivem čím dál většího množství lidí s různými typy zdravotních problémů bohužel suplementaci ve většině případů žádá. Náš životní styl se zkrátka v dnešní době obrovsky vzdaluje od toho, co je nám jako lidskému druhu přirozené, a doplňky stravy pro nás představují přiblížení k potenciálně větší rovnováze.

Jsou si však všechny doplňky rovny, nebo ne? Kterým dávat přednost a proč? Všechny podstatné informace pro vás přehledně do jednoho článku sepsala studentka naturopatie Karolína Tomaides.

3-pravidla-pro-ucinnou-a-efektivni-suplementaci


V tomto článku se dozvíte 3 důležité zásady pro výběr skutečně efektivních doplňků stravy.

 

Využívání doplňků stravy nám může v mnoha směrech významně napomoci s podporou zdraví, ať už se jedná o podporu imunity, kloubů, trávení, nebo plodnosti. Doplňky jsou nezbytnou součástí protokolů mnohých poradců v oblasti zdraví s celostním přístupem. Aby však byly suplementy skutečně efektivní a působily v těle tak, jak chceme, je zapotřebí soustředit se na doplňky skutečně kvalitní, které musí splňovat určité parametry. Na co se při výběru zaměřit?

#1 Bez zbytečných přídatných látek

I u doplňků platí stejné pravidlo jako u jídla, pokud se chceme zaměřovat na co nejvyšší kvalitu a prospěšnost pro náš organismus, je zapotřebí číst etikety se složením! V některých doplňcích se setkáme s nejrůznějšími protispékavými látkami, sladidly, či plnidly. Ty se v nich typicky vyskytují proto, aby udělaly samotnou výrobu doplňku levnější, nebo kvůli delší trvanlivosti a líbivosti. Přídatných látek v doplňcích můžeme najít celou řadu, jedná se například o syntetické konzervanty (benzoan sodný, sorban draselný), umělá barviva, aromata, sladidla, nebo stabilizátory. Ve většině případů není využití těchto látek při výrobě nutné, navíc se jedná o látky, které nejsou nijak benefiční pro náš organismus a dokonce svou přítomností zabraňují vyšší vstřebatelnosti samotné mikroživiny do těla.

Výroba některých suplementů se však bez určitých konzervantů neobejde (například ty v liposomální formě), nicméně u kvalitních doplňků se vždy jedná pouze o jednu složku navíc, která je povětšinou ještě v té kvalitnější podobě. Z toho důvodu je dobré zaměřit se na složení doplňku a orientovat se dle toho, co vše se v něm nachází. Kvalitní doplněk typicky neobsahuje více než aktivní látku, materiál, ze kterého je vyrobená kapsle (často želatina, nebo celulóza) a maximálně kvalitní konzervant, pokud je k výrobě nutný.

U některých mikroživin je někdy nezbytné vkládat do kapsle i plnící látku, protože doporučené denní množství pro danou mikroživinu je tak nízké, že by kapsle byla poloprázdná. I zde by se ale vždy mělo jednat o plnidla kvalitní, která nejsou nijak potenciálně neprospěšná, nebo riziková - příkladem vhodného plnidla je rýžová mouka.

ashwa-extract-goodie

ASHWAGANDHA EXTRAKT KSM 66 - MIN.5% WHITANOLID KAPSLE 60 KS

Dokonalou ukázkou kvalitního doplňku může být Ashwagandha extrakt KSM 66 - min.5% whitanolid kapsle 60 ks. Ve veganské kapsli z celulózy nenajdete nic jiného, než jen 250 mg čistého koncentrovaného extraktu z organicky pěstované ashwagandhy z indického Rádžasthánu.

#2 Z přírodních zdrojů

Příroda je tím, co vytvořilo neměnnými pravidly a zákonitostmi naše organismy a má vše poměrně dokonale propracované. My jsme si však v moderní době začali poměrně často jako lidé hrát na ty, kteří si myslí, že je možné ji přechytračit, ale není, a nakonec vždy narazíme. Příroda nám neposkytla žádné doplňky stravy. V minulosti jsme vše, co bylo potřeba, měli po celou dobu k dispozici z přirozeného prostředí a stravy. Dnes jsme (bohužel) sice někde jinde, ale stále je vhodné maximum živin získávat stále z přirozených zdrojů, protože když jednotlivé složky nepřirozeně izolujeme a neposkytujeme jim jejich nutný kontext, nemusí mít někdy takový účinek, jaký se od nich očekává.

berry-power-supermix-bio-150-g-goodie

BERRY POWER SUPERMIX BIO 150 G

Skvělým příkladem je vitamín C (kyselina askorbová), který je nejvhodnější doplňovat v celostní formě z přírodních zdrojů, například z plodů šípků, rakytníku, aceroly, camu camu, jako je tomu v Berry Power Supermix. Zde se totiž nevyskytuje pouze vitamín C, ale nachází se zde i jiné důležité složky, které kyselinu askorbovou doplňují, podporují její vstřebávání a vykonávají zase další benefiční účinky pro naše tělo.

Tohoto pravidla se však nelze držet vždy, ale i tak je velmi důležité k němu přihlížet a vědět, jaké mikroživiny společně působí synergicky, nebo se o tom třeba poradit s odborníkem. Kvalitní doplňky by měly obsahovat co nejvíce mikroživin z přírodních zdrojů a syntetika, která je typicky méně vstřebatelná, by se měla využívat až v opravdu krajních případech.

Pro výrobu doplňků lze z přírodních zdrojů rozhodně čerpat B vitamíny, vitamín C, vitamín D, nebo zinek. Naopak například selen už je takto téměř nemožné získat, proto je v jeho případě nutné využívat syntetické formy.

#3 Dobrá vstřebatelnost

Jak je možné, že některé doplňky lze jednoduše v lékárně sehnat za 100 Kč, ale na e-shopech se pohybují zcela v jiné, vyšší cenové relaci? Jedním z důvodů může být použití již zmíněných přídatných látek nebo využití sice levnějších, ale pro tělo málo vstřebatelných forem.

Typickým příkladem je hořčík, který se v lékárnách nejčastěji prodává za cenu kolem 200 Kč. Jedná se však převážně o hořčík oxid, jež je v organismu velmi málo vstřebatelný, což znamená, že na doplňku sice ušetříme, ale užívání této formy nám pravděpodobně nepřinese účinky, které jsme od produktu očekávali. V tomto případě je navíc problém také v tom, že pokud bychom si „vyšší vstřebatelnost“ a vyšší účinek chtěli zajistit vyšší dávkou, bude mít tato forma brzký laxativní (projímavý) efekt. Konkrétně u hořčíku je tak vhodnější volit lépe vstřebatelné formy, jako je například malát, bisglycinát, či treonát.

3895_liposomalni-magnesium-60-ks

LIPOSOMÁLNÍ MAGNESIUM 60 KS

Hořčík (magnesium) se účastní více než 300 různých reakcí organismu a doslova na něm závisí fungování celého lidského těla, proto bychom jeho užívanou formu neměli podceňovat a volit vždy tu nejlépe vstřebatelnou. Liposomální Magnesium 60 ks v sobě ukrývá magnesium bisglycinát a pro maximální účinek a užitek navíc v liposomální formě, která se sama o sobě do těla vstřebává až 20x lépe než běžné doplňky stravy.

Správně zvolená forma je nanejvýš důležitá u vitamínů skupiny B, které je nejlepší užívat v rámci komplexu, protože se synergicky doplňují a fungují v metabolismu společně, takže nedostatek jednoho může jednoduše způsobit nedostatek dalšího. Nejefektivnější je v tomto případě užívat B komplex methylovaný. Procesem methylace prochází samotná lidská DNA, u velké části populace se však vyskytuje mutace genu MTHFR, který zajišťuje její hladký průběh, včetně správného využití B vitamínů. Doplnění B vitamínů již v methylované formě tak zabezpečuje jejich lepší upotřebení v organismu i pro případ, že je přítomná právě tato mutace.

TIP: Methylovaný neboli aktivní B-komplex té nejvyšší kvality už brzy na Goodie.cz! 

Pro lepší vstřebatelnost některých mikroživin můžeme také využívat doplňky stravy v liposomální formě. Liposom je v podstatě bublina s fosfolipidovou dvojvrstvou, která je stavbou velmi podobná lidské buněčné membráně. Dokáže v sobě uzavřít daný materiál a přenést jej až k cílové destinaci, kde se má vstřebat. Současně se zde díky své struktuře mnohem jednodušeji naváže na buňku, do níž poté svůj obsah uvolní. Kromě vyšší vstřebatelnosti zajišťuje liposom také ochranu mikronutrientů před žaludečními kyselinami, které by jej mohly zničit a znemožnit jejich efektivní transport až do tenkého střeva, kde ke vstřebávání většiny živin dochází. Liposomální forma tak v porovnání s běžnými doplňky stravy umožňuje i několikanásobně vyšší vstřebání totožné dávky.

TIP: Samozřejmě i zde však hraje roli celkový stav střev, aby byla vstřebatelnost skutečně co nejlepší. Nezapomeňte si proto přečíst 4 tipy, jak podpořit zdraví svého střevního mikrobiomu.

 

 

Vzhledem k výše zmíněným bodům je tak poměrně jasné, že není doplněk jako doplněk. Stejně jako u potravin je tak vhodné si vždy dát tu práci a složení si pečlivě přečíst a následně dle výše zmíněných pravidel zhodnotit, zda je zrovna toto ten správný doplněk, který vám bude skutečně prospěšný.

 

 

Autor: Karolína Tomaides
Tisk