Zdravý střevní mikrobiom je základním stavebním pilířem dlouhodobého zdraví a obranyschopnosti, jež bývají v této době tak často oslabené. Mikrobiom je významným “orgánem”, který pro nás vykonává celé spektrum funkcí, od vlivů na naši náladu po tvorbu důležitých živin. Vše ale mikrobiom zvládne jen pokud je zdravý. Jak jeho zdraví tedy nejlépe podpořit?

#1 Zařaďte do jídelníčku dostatek vlákniny

Možná jste už někdy slyšeli, že se vláknině občas také říká prebiotikum. Prebiotika jsou neodmyslitelně spojená s tím, že představují výživu pro naše střevní bakterie. Vláknina je totiž složená ze složitých řetězců sacharidů, které jsou pro náš trávicí trakt nestravitelné. Důvodem, proč je přeci jen nějakým způsobem vždy zpracujeme a využijeme, jsou právě střevní bakterie. Ty se vlákninou živí. Když jim ji dopřáváme pravidelně, je benefiční část střevního mikrobiomu dostatečně vyživená a může se i efektivně množit. 

DŮLEŽITÉ: Každou naši porci by tak ideálně měla tvořit polovina talíře plná zeleniny, nejlépe té, která je zrovna v sezóně, a tedy i nejsnáze dostupné v dobré kvalitě. Nenechte se však zmýlit, zdrojem vlákniny jsou i ořechy nebo naše skvělé sušené ovoce (s těmi je však třeba být střídmější).

#2 Užívejte si zázrak našich babiček – vývar

Vývar je už dlouho součástí naší tradiční kuchyně. Možná byl i pro vás zaručeným “nakopávačem” od babičky, když jste byli jako malí nemocní. Tato tradiční polévka je opravdovým zázrakem, zejména pro naše střeva. 

Obsahuje kolagen, vápník, fosfor a mnoho dalších látek, které podporují zdraví střevní sliznice a tím i střevní mikrobiom, který se o zdraví střevních buněk také stará. 

TIP: Aby byl vývar opravdu co nejvýživnější, využívejte na něj maso co nejlepší kvality a nebojte se použít ty části, které byste běžně vyhodili do koše. Na pořádný živinami nabitý vývar se hodí morkové kosti, celé kuře s droby, nebo dokonce i vnitřnosti. 

#3 Dejte sbohem cukru a průmyslově zpracovaným potravinám 

Velmi důležitou součástí podpory zdraví střevního mikrobiomu je i vyřadit ze svého jídelníčku to, co mikrobiomu jednoduše škodí. V dnešní době jsme obklopeni cukrem a průmyslově zpracovanými potravinami ze všech stran, obzvláště pokud chodíme běžně nakupovat do supermarketu, kde tyto potraviny tvoří 90 % sortimentu. 

Průmyslově zpracované potraviny jsou pro naše těla velmi nepřirozené, neobsahují téměř žádnou vlákninu, chybí jim důležité vitaminy a minerály, obsahují prozánětlivé rostlinné oleje a většinou právě i nadbytek přidaného cukru a mnoho lepku. Nevyživují střevní mikrobiom, naopak ho dostávají do nerovnováhy. Průmyslově zpracované potraviny často navíc také obsahují různá aditiva a umělá sladidla, která ničí naši benefiční flóru, která nás chrání. 

A proč je problém rafinovaný cukr? Běžný rafinovaný cukr konzumujeme dnes opravdu v nadbytečné míře a kromě toho, že škodí slinivce a dalším orgánům, živí také patogenní bakterie, které ve střevech vždy v určitém množství máme. Pokud však konzumujeme cukru mnoho, živíme patogenní bakterie mnohem více než ty benefiční, a patogeny se tak mohou přemnožit a působit problémy. 

TIP: Dezerty a snídaně můžete raději sladit sušeným ovocem nebo trochou kokosového či datlového cukru. 

#4 Začněte si dopřávat probiotika

O probioticích je v poslední době hodně řeč. Co si pod nimi ale představit a na co jsou tedy dobrá? Probiotika jsou zdrojem živých bakterií. Může to být kvašený nápoj, potravina nebo jen tableta, kde se nachází celé spektrum prospěšných mirkoorganismů, které ve střevech tolik potřebujeme. 

Součástí péče o střevní mikrobiom je nejen živit ty prospěšné bakterie, které se už v našich střevech nachází, ale dodávat i další! Ty nám zároveň mohou pomáhat se vypořádat s potenciálním nadbytkem patogenů, které drží na uzdě, aby se více nemnožily. 

Zdrojů probiotik existuje celá řada a nemusí být vůbec drahé. Už naši předci si vždy přes zimní měsíce velkou část úrody fermentovali, díky tomu jim vydržela mnohem déle (a to ani netušili, jaké benefity tím vlastně získávají!). V naší oblasti jsou tak tradiční kvašené zelí nebo okurky, v jiných částech světa je to i kimchi, různé zeleninové kvasy, jogurty nebo fermentované ryby. 

 

Tyto jednoduché tipy mohou být součástí našeho každodenního jídelníčku a můžeme benefitovat nejen z jejich chuti, ale i z přínosu pro naše zdraví! Pojďme začít podporovat své mikrobiální kamarády už teď. :-)

SMIDGE PROBIOTIKA

SMIDGE PROBIOTIKA

Pro podporu benefičních druhů bakterií ve střevech.


švestky ashlock

ŠVESTKY ASHLOCK 500 g 

Zdravější varianta přislazení snídaně, zároveň bohatá na vlákninu. 



Zdroje: 
1. The Bountiful Benefits of Bone Broth: A Comprehensive Guide, Chris Kresser, M.S., chriskresser.com, August 16, 2019
2. The Human Microbiome: How It Works + a Diet for Gut Health, Jillian Levy, CHHC, draxe.com, January 7, 2016
3. How to Improve Your Gut Microbiome in a Day, Posted by Christiane Northrup, M.D., drnorthrup.com, August 19, 2020



Autor: Karolína Tomaides
Tisk