Kyselinu hyaluronovou zná snad každý, kdo se zajímá o pleť, ale už méně lidí ví, že se jedná o přirozeně důležitou látku i pro zdraví kloubů nebo očí. Schopnost této látky navázat až 1 000× svou hmotnost totiž tělo dokáže využít a zužitkovat hned v několika důležitých oblastech. 

Podívejte se na 5 důvodů, proč cíleně doplňovat kyselinu hyaluronovou kdykoliv během roku, ale především během letního období.  

Kyselina hyaluronová jako nezbytná součást lidského těla

Objevení kyseliny hyaluronové nastartovalo doslova revoluci v péči o pleť, protože tato přirozená složka pojivové tkáně udržuje strukturu a svěží hydratovaný vzhled pokožky. Díky jedinečné chemické struktuře dokáže vázat až 1 000 násobek své hmotnosti, což potvrzuje její vysoce hydratační schopnost. Z cíleného doplňování kyseliny hyaluronové benefituje nejenom pokožka, ale také oči nebo klouby, u kterých funguje jako nepostradatelné zvlhčovadlo.

Efektivní hydratace pokožky

O dostatečnou vazbu molekul vody v pokožce se stará právě kyselina hyaluronová, jakožto přirozená součást lidského těla. S přibývajícím věkem a kvůli působení vnějších faktorů se však její množství v pokožce snižuje, s čímž může pomoci pravidelné užívání kyseliny hyaluronové ve formě vysoce vstřebatelného liposomálního doplňku stravy. Zhruba už po jednom měsíci od užívání dochází k přirozenému zvýšení vlhkosti uvnitř pokožky, stimulaci tvorby kolagenu a zmírnění hloubky vrásek.[1][2]

Pro maximální podporu hydratace nezapomínejte i na vnější aplikaci pleťového séra s kyselinou hyaluronovou a dodržování dostatečného pitného režimu, protože tam, kde molekuly vody nejsou, tam je ani kyselina hyaluronová nemůže udržet.

Zmírnění poškození kůže způsobené UV zářením

Až z 80 % zapříčiňuje stárnutí pleti působení UV záření, kterému je kůže dlouhodobě a opakovaně vystavovaná během celého života. V létě, kdy se zpravidla mnohem více vystavujeme slunci a jeho paprskům, se v kůži zvyšuje potřeba kyseliny hyaluronové, jelikož se spolupodílí na ochraně kožních buněk před nadměrným poškozováním a pomáhá při jejich opravných procesech napříč všemi vrstvami kůže.[3]

Podpoření hojení ran

Letní oděrky, škrábance a podobná zranění si žádají dostatečnou zásobu kyseliny hyaluronové, jejíž koncentrace se v místě poškození přirozeně zvyšuje, aby mohla snižovat zánět a podporovat opravu tkáně. Toho se hodí využít jak ve formě vnitřní suplementace, tak i pro vnější ošetření, tím totiž ještě navíc snížíte riziko vzniku infekcí díky jejím přirozeným antibakteriálním vlastnostem.[4][5]

Pro zdravé klouby bez bolestí

Léto přímo vybízí k aktivnímu pohybu, což však může více namáhat a zatěžovat klouby. Právě během této doby, ale i kdykoliv během roku, při sportování a zvýšené fyzické aktivitě se proto hodí cíleně doplňovat kyselinu hyaluronovou, která funguje jako lubrikační výplň prostoru mezi klouby, aby nedocházelo ke zvýšenému tření a s tím souvisejícími bolestmi. Doplňování kyseliny hyaluronové přitom funguje jako prevence, a při pravidelném užívání alespoň po dobu dvou měsíců i přímo snižuje bolesti kloubů u lidí trpících osteoartrózou.[6]

Podpora očí

Teplý letní vzduch, hodně světla, zvýšená prašnost i všudypřítomné koukání do obrazovek vede k pocitům suchých a podrážděných očí. S udržením dostatečné vlhkosti očí pomohou oční kapky, které se kvůli jejím schopnostem cíleně vyrábí s kyselinou hyaluronovou, ovšem pomoc představuje i vnitřní užívání ve formě kapslí, přičemž nejlepších výsledků dosáhnete kombinací obou – vnější i vnitřní aplikace.[7]Cílené doplňování kyseliny hyaluronové přináší tělu hned několik různých benefitů, oceníte ji nejen při podpoře přirozené krásy, ale i jako prevenci iči zmírnění obtíží u kloubů a očí. Během výběru doplňku stravy si však vždy ohlídejte, zda je kyselina hyaluronová v dobře dostupné a pro tělo snadno využitelné formě. Nejvýraznějších účinků dosáhnete zpravidla jejím užíváním déle než jeden měsíc a výsledné benefity sice nejvíce oceníte v letním období, ale potěší i kdykoliv během roku. Pokud máte s kyselinou hyaluronovou už zkušenosti a sledujete rozdíly v porovnání s dobou před užíváním, určitě se o ně s námi podělte. 
  1. Ingestion of an Oral Hyaluronan Solution Improves Skin Hydration, Wrinkle Reduction, Elasticity, and Skin Roughness: Results of a Clinical Study, 2017 Oct.
  2. Nutrition and enhancing youthful-appearing skin, 2010 Aug.
  3. Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging, 2012 Jul.
  4. Hyaluronic Acid in Inflammation and Tissue Regeneration, 2016 Mar.
  5. Hyaluronic Acid and Its Composites as a Local Antimicrobial/Antiadhesive Barrier, 2017 Jan.
  6. Oral hyaluronan relieves knee pain: a review, 2016 Jan.
  7. Oral Hyaluronic Acid Supplementation for the Treatment of Dry Eye Disease: A Pilot Study, 2019 Sep.

 

 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk