Vitamin C je mnohem víc než jen schopný nakopávač imunity. Tato živina, která se přirozeně vyskytuje v citrusech, ale také v rakytníku nebo brokolici, nemůže ujít pozornosti nikoho, kdo chce být zdravý a krásný. V čem konkrétně tkví přínosy vitaminu C?

Pojďme si na úvod ujasnit, co že to „céčko“ vlastně je

O vitaminech jsme se všichni učili ve škole. Udržet tyto věci v paměti je ale fuška, proto si dovolíme základní fakta připomenout. Vitaminu C se říká také kyselina askorbová. Je ve vodě rozpustný a plný antioxidantů, které pomáhají bojovat s nenápadnými ,,agresory”, s nimiž denně přijdeme do styku.  

Naše tělo si ho neumí vyrobit samo. Ideální je ho do sebe dostávat potravou (nejvíce ho je např. v acerolešípku, černém rybízu, růžičkové kapustě či kiwi). Denně bychom tohoto vitaminu měli v dospělosti přijmout cca 80 –⁠ 100 mg. Množství se těžko odhaduje, pokud ale nejíme dostatek zeleniny a ovoce, přijde vhod užívat doplňky stravy. Naše tělo s ním doslova rozkvétá. Jak konkrétně a proč ho začít dodávat? 

1. Bojuje s nachlazením

Když se řekne vitamin C, možná se většině z nás vybaví právě rýma a nachlazení. ,,Céčko” prokazatelně posiluje imunitu. Nejenže pacifikuje prevíty v podobě virů, které nemoc způsobují, ale v důsledku také zkracuje čas, kdy nejsme ve své kůži

2. Zkrášluje pokožku

„Céčko“ dělá pokožku zdravou a zářící. Na kůži má vliv hned z několika hledisek, proto si tento bod dovolíme trochu rozsegmentovat, ať se orientujeme:

  • Tak jako antioxidanty pomáhají našemu tělu v boji s proti volnými radikály, stejně tak pomáhají naší pokožce. Účinně kompenzují poškození UV zářením a náš kontakt se znečištěným prostředím. Poslední dobou jsou velmi módní krémy typu SPF apod. Suplementace vitaminu C je příjemně doplňuje. 
  • Vitamin C se zároveň podílí na tvorbě kolagenu. Čím jsme starší, tím ho máme méně, a proto mu musíme věnovat pozornost – má vliv na pružnost a pevnost kůže, a tedy tvorbu vrásek (a kromě toho také ovlivňuje stav našich kloubů, kostí a svalů). Když nechceme být brzy jako sušenky, doplňovat vitaminy je krok správným směrem. 
  • Víme, co to je elastin? Jak jeho název napovídá, tato bílkovina má na svědomí elasticitu. Když to hodně zjednodušíme, dává tkáně do původního tvaru a také kůži zahušťuje, chrání a léčí

3. Podporuje metabolismus tuků

Kdo by to byl řekl –⁠ ,,Céčko” pomáhá držet naši váhu pod kontrolou. Čím? Je nezbytný pro správné metabolické pochody tuků. Správný chod metabolických procesů je pro zdraví klíčový. Chceme-li se trochu nastartovat nebo udržet v harmonii, ,,céčko” je efektivní asistent. 

4. Odhání stres

Žijeme v uspěchané době, není tedy divu, že naše dušička občas pláče. Vitamin C je prima v tom, že umí snižovat hladinu stresových hormonů. Účinně tedy pomáhá zahánět fyzický i emoční stres

5. Snižuje únavu a vyčerpání

Pokud si dopřáváme dost kvalitního jídla a pití, ale přitom stále cítíme únavu, možná nám chybí živiny. Je to klišé, ale pravdivé, že už jídlo není, co bývalo. Půda je nešetrným zacházením zdecimovaná natolik, že už plodinám nemůže dopřát dost důležitých látek. Mezi příznaky nedostatku vitaminu C patří únava. Je proto fajn myslet na jeho dostatečný přísun. 

Zajímavost: Vitamin C podporuje vstřebatelnost železa. Nedostatek železa má často za následek únavu, nízkou duševní i fyzickou výkonnost a dušnost. Při časté únavě nám toho pravděpodobně chybí více, ne jen jedna jediná látka. 

Co je ve hře, pokud budeme mít vitaminu C nedostatek

Je to lékař, kdo musí potvrdit, zda s námi něco není v pořádku, a třeba nám doporučí, jaké vitaminy a jiné doplňky stravy dále užívat. Vitaminem C se dopovaly již naše babičky a věděly proč. Navíc tímto vitaminem se jen těžko předávkujeme – z těla odchází močí a pakliže bychom ho přijali přespříliš, rychle ho vyloučíme. Právě teď, v časech různých i konkrétních nemocí, se doporučuje podporovat imunitní procesy. Dostatek pohybuduševní hygiena a zdravá strava plná prospěšných látek jsou jejich startovacími čarami. 

Je důležité zmínit, že extra pozorní by vůči ,,céčku” měli být kuřáci. Právě oni tohoto vitaminu vstřebávají větší množství a měli by si ho tedy i více dodávat. 

Nízká hladina vitaminu C má komplexně na svědomí: 

  • sklon k tvorbě modřin,
  • pomalé hojení ran, 
  • suché a lámavé vlasy,
  • krvácení z dásní,
  • deprese a únavu. 

Zajímavost: Kuřáci, kteří si dodávají dostatek vitaminu C, mají v těle skoro stejnou hladinu antioxidantů, jako nekuřáci. GOODIE produkty zaručí optimální hladinu „Céčka“.

Pro zdraví, linii, bystrou mysl, dobrou náladu, na osvěžení, pochutnání, zkrátka na co zrovna potřebujeme – v Goodie to většinou (když právě není vyprodáno) máme. V souvislosti s tímto článkem doporučujeme: 

Liposomální vitamin C 60 ks

Nejsou vitaminy jako vitaminy. Jejich liposomální forma se vstřebává 20x lépe než ta „obyčejná“. Pokud si chcete dopřát „Ferrari mezi doplňky stravy”, tohle je přesně ono! 

Berry Power Supermix BIO 150 g

Jedna čajová lžička této směsi poskytuje trojnásobné denní doporučované množství „Céčka“! Camu camu, jedna ze složek Supermixu, obsahuje 30x více vitaminu C než pomeranče. Společně se šípky, aroni a acerolou tvoří kombo vhodné nejen pro čas podzimu.

Sirup červená řepa s vitaminem C

Řepa je céčkem nabytá výživná bomba. Stačí 2 čajové lžičky 2x denně a máme v sobě jeho 150 % doporučené denní dávky. Je prima do vody, do salátu či přímo do pusy. 

Mysleme na to, že prevence je důležitá. Trápit se nemocí nikdo z nás nechce. Pár výživových vychytávek nám může přinést spoustu vitality. 


Tak ať se tento podzim obejde bez rýmy a naše pleť pořád září! :) Autor: Lída Dubinská
Tisk