Věděli jste o tom, že každý, kdo se zajímá o zdravý životní styl je tak trochu biohacker? V pravém slova smyslu však musíte jít ještě o něco dál a ponořit se do hloubky vědeckých informací o tom, jak hacknout tělo i mysl a vytáhnout ze sebe maximální potenciál.

Přečtěte si, co to biohacking vlastně je, jak funguje a jakých 5 základních kroků vyzkoušet, když chcete zlepšit svou výkonnost, krásu či dlouhověkost.

 

V tomto článku se dozvíte:

  • Co je to vlastně ten biohacking?
  • Na jakých základních pilířích hacknutí vlastního těla stojí.
  • A konkrétní tipy, co udělat, když chcete začít s biohackignem.

Biohacking aneb způsob, jak vytěžit maximum ze svého těla

Každý biohacker je svým způsobem badatel a objevovatel, protože biohacking spočívá v neustálém hledání informací, zkoušení novinek a jejich správném vyhodnocování na základě subjektivních pocitů i třeba přímo krevních testů. Jedná se o holistický pohled na zdraví člověka a snahu celkového zlepšení včetně nezbytného vyhodnocování, co skutečně funguje a co ne.

Při ovládnutí základních i pokročilých pravidel biohackingu se můžete těšit na postupné změny k lepšímu, a to víceméně ve všech oblastech života – od hubnutí, přes zlepšení paměti a pracovní výkonnosti až po silný imunitní systém odolný proti nemocem. Stále více se téma biohackingu skloňuje také v souvislosti s dlouhověkostí a maximálním prodloužení plnohodnotného zdravého života.

Základní pilíře biohackingu

Základní pilíře moderního biohackingu se z velké části prolínají s obecnými zásadami zdravého životního stylu, a není se čemu divit, protože jedině na opravdu pevných základech můžete stavět dál, a ještě více zvyšovat potenciál svého těla na základě implementace zlepšení vycházejících z moderních vědeckých poznatků. Za spodní patra pomyslné pyramidy biohackingu považujeme například: 

  • vyladěnou stravu odpovídající potřebám těla,
  • doplnění klíčových živin pomocí vhodně zvolených suplementů,
  • optimalizaci kvalitního a dostatečného spánku,
  • pravidelný pohyb,
  • pobyt venku na čerstvém vzduchu a přirozeném denním světle.

Naopak vrchní patra biohackerské pyramidy spočívají v drobnějších změnách, kterými se ještě více snažíte vyladit své tělo, avšak aby to mohlo opravdu fungovat, musíte vycházet z pevně nastavených základů a až nad nimi dělat pomyslnou nástavbu: 

  • doplňování látek ke zpomalení stárnutí (například koenzym NAD, NMN, koenzym Q10, karotenoidy)[2]
  • sledování svého denního režimu pomocí chytrých technologií k doladění posledních detailů (například Oura Ring nebo chytré hodinky),
  • zvýšení adaptace na náročné podmínky pomocí adaptogenů (například ashwagandha, maca).[3]

Čeho lze dosáhnout biohackováním?

Když se pustíte do biohackingu, máte v zásadě jeden hlavní cíl, kterým je zlepšení celkové kvality života. Zároveň se však může jednat o konkrétní cíle a problémy, které vás trápí, například:

  • špatná a nezdravá pleť, 
  • problémy s trávením, 
  • nedostatek energie, 
  • problémy se soustřěděním,
  • zvýšení fyzické výkonnosti. 

Ovšem i pro konkrétní jednotlivé problémy platí, že k jejich celkovému vyřešení a odstranění příčiny musíte složit celý obrázek změn prováděných zevnitř i zvenku. Jednotlivé rady se prolínají a vzájemně se ovlivňují, což zároveň znamená dobrou zprávu, protože při snaze o dosáhnutí krásného a mladistvého vzhledu můžete podpořit i kognitivní výkon a zapracovat na celkové dlouhověkosti.

A jak začít s biohackingem?

Chcete se stát biohackerem? Žádný problém, stačí si nejdříve nastudovat problematiku obecného zdravého životního stylu a postupně jít v jednotlivých oblastech více do hloubky, implementovat novinky na základě ověřených informací, sledovat změny a vyhodnocovat je. K získání maximální efektivity jednotlivých procesů je však klíčové si každý z uvedených tipů správně upravit podle toho, co nejvíce vyhovuje konkrétně vám a vašemu tělu, protože každý jsme originál, a právě pochopení těchto rozdílností znamená rozdíl mezi dobrým a téměř perfektním výsledkem.

#1 Eliminační dieta pro odstranění všeho, co vám neprospívá

Eliminační dieta se skládá ze dvou kroků, kdy při prvním odstraníte ze stravy jednu či více potravin, u kterých máte podezření, že vám plně nevyhovují. [1] Následně počkejte zhruba dva týdny, dokud se organismus dostatečně nepročistí. Po uplynutí této doby přichází čas na opětovné zkušební zařazení potravin, ideálně vždy po jedné. Během postupného zařazování jednotlivých jídel totiž sledujete, jak na ně tělo reaguje a zda vám přináší spíše benefity nebo vás oslabují, unavují a zatěžují. Při zařazování sledujte, zda se neobjevují příznaky, které značí, že daná potravina by neměla mít místo ve vašem jídelníčku, jako například:

  • vyrážky,
  • bolesti břicha,
  • průjmy a zažívací problémy,
  • pocit únavy po jídle či nadměrné výkyvy hladiny krevního cukru.

TIP: Při eliminační dietě si dejte pozor na chybějící živiny a zároveň dostatečnou podporu přirozené detoxikace, aby bylo po následném opětovném zařazení potravin skutečně jasné, jak na ně doopravdy reagujete. S oběma těmito problémy mohou pomoci zelené superpotraviny, například spirulina v tabletách

#2 Zjistěte, jakých živin máte nedostatek

Ideálně ještě během optimalizace jídelníčku vyřazováním potravin, které vám nedělají dobře, se zaměřte i na revizi toho, jakých živin můžete mít nedostatek. To se pojí například s životním stylem, kdy při náročné práci či velkém fyzickém zatížení můžete potřebovat například více hořčíku pro podporu regenerace, či to souvisí i s ročním obdobím, kdy především v zimě je na místě cíleně doplňovat vitamín D.

V rámci jasného výsledku a přehledu o deficitu živin si můžete nechat zpracovat rozšířené laboratorní vyšetření krve, které dokáže odhalit hladiny minerálů či vitamínů. Na základě těchto jasných dat budete přímo vědět, čeho máte nedostatek, a tím pádem i po jakých doplňcích stravy sáhnout. Při cíleném doplňování velmi záleží i na efektivitě vstřebávání a využitelnosti v organismu, proto volte ideálně liposomální vitamíny a minerály ve funkční formě. 

TIP: Přečtěte si článek o vitamínech a kdy je dodávat.

Liposomální multivitamin

Startovacím bodem pro cílené doplňování vitamínů a minerálů může být liposomální multivitamín, který představuje vyváženou kombinaci základních vitamínů a minerálů, jejichž dostatečné množství v organismu vytváří ideální podmínky pro optimální fungování jednotlivých orgánů a těla jako celku. Díky liposomální formě se navíc vstřebá až 80 % z dodaných látek. 

#3 Zařaďte nootropika ke zvýšení výkonnosti

Nootropika jsou látky stimulující mentální výkon a podporující celkové zdraví mozku. Díky jejich znalosti a správnému užívání tak můžete skutečně hacknout svůj mozek a zlepšit jeho funkce, jako jsou schopnost učení, myšlení, spolehlivost paměti, podpora koncentrace i motivace. Zkrátka ideální kombinace pro zvládání náročného studia či psychicky obtížné práce.[4]

A co patří mezi nootropika? Omega 3 mastné kyseliny, antioxidanty (resveratrol, astaxantin), stimulanty (káva, matcha, zelené čaje), cholin.

Antioxidanty jako forma biohackingu - Goodie

TIP: Přirozeným bohatým zdrojem antioxidantů je například Berry Power Supermix BIO s vysokým obsahem vitamínů a minerálů obsažených v šípcích, aronii, camu camu i acerola. 

#4 Optimalizujte svůj cirkadiánní rytmus modrým a červeným světlem

Cyklus světla a tmy ovlivňuje nejenom spánek a bdělost, ale navíc hraje roli v produkci melatoninu, testosteronu, kortizolu nebo růstového hormonu. Správně nastavený a vyladěný cirkadiánní rytmus má pozitivní vliv na činnost srdce, plic, svalů či střev – zkrátka ovlivňuje celé tělo, a proto jeho správné nastavení představuje klíčový prvek pevných základů k dosažení maximální výkonnosti. Jako regulátor cirkadiánního rytmu funguje především modré světlo, ideálně však to přirozené s pestrým spektrem vlnových délek. I kvůli tomu se doporučuje vystavovat se dennímu světlu alespoň na 1 hodinu především v dopoledních hodinách. A naopak odpoledne si dávejte pozor na příliš umělých zdrojů modrého světla, které podporuje bdělost a blokuje tvorbu melatoninu

#5 Vyzkoušejte sprchování studenou vodou

I taková zdánlivá drobnost, jakou představuje sprchování studenou vodou a obecně otužování, hraje poměrně velkou roli v celkovém obrazu biohackingu. Benefitů pobytu ve studené vodě totiž existuje hned několik, například se jedná o podporu cirkulace krve, posílení imunitního systému, zvýšení hladiny testosteronu, efektivnější regeneraci svalů či obecné zlepšení spánku. [5]

A jak začít s otužováním? To si přečtěte v samostatném článku: Otužování? Víme jak na to!

 

Závěrem nezbývá než zmínit, že biohacking obecně představuje velmi rozsáhlou a v mnoha ohledech komplikovanou problematiku, které se budeme na blogu Goodie dále věnovat v článcích zaměřených na konkrétnější témata obohacená o přesné tipy a návody, co všechno vyzkoušet a jaké cesty vedou ke zlepšení zdraví, krásy i celkového pocitu spokojenosti.

A jak to máte vy? Znáte dobře své tělo a dokážete ze sebe dostat maximum po psychické i fyzické stránce díky tomu, jak se o sebe staráte a jak dbáte o svůj životní styl? Nebo naopak přemýšlíte, že se necítíte nejlépe a chcete vzít změnu od podlahy a konečně využít celý svůj potenciál? Dejte nám vědět!

 


 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk