6 nejrozšířenějších mýtů o celulitidě a jaká je pravda
O celulitidě koluje mnoho zavádějících informací, mýtů a polopravd, kvůli kterým o ní máme zkreslené představy pomalu ve všech směrech, od začátku až do konce.
Pojďme si ty nejzásadnější skutečnosti osvětlit, možná že po jejich přečtení najdete odpovědi na otázky, které vás ohledně celulitidy zajímají.
MÝTUS #1: Celulitidu si vytvoříme sami, například tím, že přibereme na váze.
PRAVDA: Nadváha sice má tendenci celulitidu zhoršovat, nicméně není její primární příčinou. Úplně těmi základními původci celulitidy jsou faktory, které ani nemůžeme ovlivnit – genetika, věk či hladina hormonů v těle v určitých fázích života.
MÝTUS #2: Celulitida vzniká kvůli nahromadění toxinů.
PRAVDA: Nevzhledné dolíčky v kůži vznikají kvůli tlaku tukových buněk na vrchní vrstvy pojivové tkáně. Příčina spočívá hlavně v úbytku kolagenu, kterého může být nedostatek vlivem stárnutí, hormonálních změn, nedostatku pohybu či špatné mikrocirkulace krve, a bez něhož není kůže na pohled či po stlačení dokonale hladká.[2]
Za pevnost kůže z velké části zodpovídá kolagen. Kromě jeho příjmu ze stravy či přímého doplnění kvalitních kolagenních peptidů, se vyplatí podpořit i jeho přirozenou syntézu v těle, což je proces, který nezbytně potřebuje dostatečný příjem vitamínu C.
MÝTUS #3: Jakmile celulitida jednou zmizí, už se nikdy neobjeví.
PRAVDA: Bohužel na celulitidu neexistuje žádný věčný lék, takže až vás v nějakém estetickém nebo kosmetickém salónu budou přesvědčovat o tom, že zákrok za desetitisíce vás zbaví celulitidy na dobro, rovnou ve dveřích se otočte a odkráčejte pryč. Projevy celulitidy můžete velmi úspěšně minimalizovat a tím ji skoro zneviditelnit, ovšem stejně jako boj proti akné, tmavým skvrnám nebo jiným nedokonalostem i boj proti celulitidě musí nakonec vyústit v konstantní péči, aby byl skutečně a dlouhodobě úspěšný. Jakmile totiž ve své snaze ustanete, dostanou negativní faktory volný prostor k tomu celulitidu znovu vytvořit.
TIP: A jak celulitidu zmírnit a udržovat téměř neviditelnou? To se dozvíte v článku 6 ověřených způsobů, jak bojovat s celulitidou v pohodlí domova.
MÝTUS #4: Opálení redukuje celulitidu.
PRAVDA: I když na opálené pokožce může být celulitida lépe maskovaná, rozhodně to neznamená, že sluneční paprsky pomáhají s jejím zmírněním, ale spíše naopak. Působení UV záření totiž poškozuje proteiny v kůži, což zahrnuje právě kolagen a elastin zodpovědné za pevnost a pružnost pokožky. Pravidelné slunění bez ochrany kůže pomocí dostatečného SPF z dlouhodobého hlediska celulitidu ještě zhoršuje.[3]
MÝTUS #5: Muži nemají celulitidu.
PRAVDA: Kéž by tento mýtus byl opravdu mýtem, protože jako by snad nestačilo, že ženy menstruují, potýkají se s nepříjemnými projevy PMS, trápí je častěji strie… ale mužům navíc téměř nehrozí kůže zdobená celulitidou. Přes mužskou strukturu pojivových tkání nepronikne skoro žádné vypoulení tukových buněk, díky nižší hladině estrogenu v těle se jim v problematických partiích nehromadí velké zásoby tuku a jejich kůže se nijak rapidně neztenčuje – to vše zařizuje, že se u mužů projeví celulitida jen výjimečně, maximálně u 10 % z nich.
MÝTUS #6: Modelky nemají celulitidu, a právě proto mohou být modelkami.
PRAVDA: Naprostou většinu z toho, co vídáme v mainstreamových médiích a na sociálních sítích, tvoří jen dobře odvedená práce grafiků a retuše, nikoliv realita. Celulitidou totiž prokazatelně trpí 85–90 % žen, jakmile projdou pubertou. Přes všechnu modernitu společnosti je však celulitida stále vykreslována jako velké sociální stigma, a ačkoliv je za ni u žen zodpovědné především DNA, veřejné mínění a konvenční standardy krásy ženám říkají, že ji vůbec nemají mít. Ve výsledku jsme úplně všichni klamáni falešnými ideály s perfektně hladkou kůží bez sebemenších náznaků nedokonalostí, které v nás akorát vyvolávají nepřirozená a nedosažitelná tělesná očekávání.[1]
Pokud se trápíte s celulitidou, nejsou v tom sama, protože se jedná o součást života až 90 % žen, které se s ní snaží bojovat a zmírňovat její příznaky. Nezapomínejte však, že stres způsobený marnou snahou o odstranění celulitidy může celý problém ve výsledku ještě zhoršovat. Dobrou zprávou ale zůstává, že už snáze dokážete rozeznat nepravdivá tvrzení o celulitidě, takže lépe překonáte nereálná očekávání na její dokonalé a celoživotní kompletní vymizení.
Překvapil vás některý z mýtů o celulitidě? Budeme rádi za každou zprávu i další náměty, co konkrétně by vás k tématu zajímalo.
- Comparison of Cellulite Severity Scales and Imaging Methods, V Leroy Young and collective, ncbi.nlm.nih.gov, Published online 2020 Aug 12
- Cellulite: a cosmetic or systemic issue? Contemporary views on the etiopathogenesis of cellulite, Tokarska K, Tokarski S, Woźniacka A, Sysa-Jędrzejowska A, ncbi.nlm.nih.gov, Published online 2018 Jul 19
- The impact of ultraviolet radiation on skin photoaging — review of in vitro studies, Krystyna Joanna Gromkowska‐Kępka, MSc. and collective, ncbi.nlm.nih.gov, Published online 2021 Mar 13