Kvůli tlaku reklamních kampaní a všeobecně celé společnosti, ve které jsou nedokonalosti ve formě dolíčků na stehnech, břiše nebo zadku stále vnímány jako něco, co je na ženách naprosto nepřípustné, se za celulitidu čím dál častěji stydíme a hledáme řešení, jak se jí zbavit. Dobrou zprávou je, že rozhodně nemusíme platit desetitisíce za několik kosmetických sezení a procedur ani podstupovat invazivní a zdraví nebezpečné zákroky.   

Poznejte 6 funkčních, a přesto jednoduchých způsobů, jak celulitidu minimalizovat doma, bez nutnosti návštěvy estetických a kosmetických salonů, v následujícím článku a začněte s celulitidou bojovat ještě dnes.

Co skutečně funguje? 

Stále rostoucí touhy žen zbavit se celulitidy, nebo ji alespoň zmírnit, využívá obrovský trh prodejců a odborných poradců a nemusí být vždy úplně jednoduché se ve všech nabízených potencionálních řešeních zorientovat a poznat, zda staví na reálných základech, nebo jsou jen dalším z tahů marketingových strategií. Právě proto ty nejúčinnější a vědou ověřené způsoby, které můžete praktikovat samy doma, o pár řádků níže přinášíme. Oproti estetickým zákrokům jsou všechny navíc ještě nízkonákladové, takže přinesou kýžené výsledky, aniž by zatížily rodinný rozpočet!

#1 Produkty obsahující kofein

Kofein je velmi všestranná biologicky aktivní látka, proto není divu, že bývá také jednou z hlavních složek přípravků proti celulitidě. Má schopnost pronikat přes kožní bariéru až do hlubokých vrstev kůže, kde stimuluje degradaci (odbourávání) tuků a tím zabraňuje nadměrnému hromadění a zvětšování tukových buněk na úkor vypoulení povrchu pokožky (celulitidy). Lokální aplikace produktů obsahujících kofein obvykle přináší vizuální a měřitelné výsledky už po 6 týdnech pravidelného používání, a to nejen ve zmírnění projevů celulitidy, ale v 80 % i ve zmenšení obvodu stehen a boků. [1]  

Namísto krémů s přídavkem kofeinu doporučujeme používat rovnou RAW 100% čistý kávový olej, který si díky lisování za studena zachovává celé své přirozené spektrum účinných látek, včetně fenolických sloučenin a antioxidantů, jako je kyselina chlorogenová (CGA) nebo koenzym Q10, a navíc nezatěžuje kůži žádnými dalšími rizikovými a toxickými chemickými látkami ze složení.  

#2 Pleťová séra s bakuchiolem

Ještě lépe funguje kofein v kombinaci se složkami na bázi retinolu, tím je třeba (na rozdíl od samotného retinolu) zcela přírodní, nanejvýš šetrný a bezpečný bakuchiol. Vzájemně se totiž v účincích doplňují a jejich synergie v působení zvyšuje samotnou tloušťku horní vrstvy kůže (epidermis), která se v důsledku toho vypíná a vyhlazuje nejen vizuálně, i její struktura se zpevňuje, takže je pak schopna odolat většímu nátlaku rozšiřujících se tukových buněk bez toho, aby se zdeformovala. Vysokou koncentraci bakuchiolu, běžně až 7x vyšší než v krémech a jiných produktech, naleznete zejména v pleťových sérech.[2][3]

#3 Peelingy, scruby a jiné exfoliační pomůcky

Abrazivní přírodní materiály a částečky reprezentují snad tu nejefektivnější možnost, jak se jedním opečovávacím rituálem postarat skutečně o celou sebe sama. Nejenže ulevují od každodenního stresu a napětí, a představují tak pomyslnou emocionální berličku každé ženy, ale současně i citelně zjemňují a vyhlazující kůži, a to hned ze dvou důvodu. Za prvé z ní odstraňují staré a odumřelé kožní buňky a za druhé se jejich používáním stimuluje krevní a lymfatický oběh k odplavování usazených toxinů a přebytečné vody, činitelů podílejících se právě na vzniku celulitidy.

Na pravidelné čištění a prokrvování kůže pomocí exfoliace bychom neměli zapomínat celoročně, obzvláště pak ale v letních měsících, kdy se vlivem tepla nadměrně potíme, používáme konzistencí neprodyšné opalovací krémy a navštěvujeme veřejné chlorované bazény nebo přírodní vody obsahující silice. Tím vším totiž kůži značně zatěžujeme, a pokud ji nedopřejeme řádnou očistnou péči, po které by mohla obnovit všechny své přirozené funkce, nemůžeme očekávat, že bude zdravě fungovat, natož zdravě vypadat. 

Pravidelně prováděná exfoliace je skutečně velmi účinným pomocníkem v prevenci celulitidy, a přesto na ní většina žen zapomíná. Přitom není vůbec nijak složitá, a navíc existuje celá řada peelingových produktů a pomůcek, ze kterých si každý může vybrat přesně to, co mu bude vyhovovat nejvíce. Milovníci self-care rituálů mohou využít přírodní tělové peelingy a lidé smýšlející více prakticky zase takovou exfoliaci, která je součástí běžného každodenního mytí s lufou nebo konopnou rukavicí.

#4 Masáž s gua sha

Stejně jako je jade roller běžnou součástí péče o obličej i gua sha by měla mít své trvalé místo v péči o problematické partie. Její tvar společně s masážní technikou vychází hlavně z principů a dlouholeté praxe tradiční čínské medicíny a tím, že vyvíjí dostatečně silný tlak, proniká opravdu do všech vrstev kůže, dokonce až úplně ke svalům. Masáž s gua sha zvyšuje průtok krve v kůži o celých 400 %, intenzivně tak podporuje odvádění nahromaděných rizikových faktorů celulitidy pryč z kožních tkání a jistým způsobem, který věda doposud nedokázala objasnit, už po 10 minutách masáže také snižuje lokální myalgie (bolesti svalů).[4]  

#5 Úprava každodenních návyků

Celulitida je úzce spojená s životním stylem, takže ač se nám to možná líbí méně než pravidelné používání produktů, pokud nad ní opravdu chceme zvítězit, a ne s ní jen bojovat, musíme také změnit pár každodenních návyků, které mohou její tvorbu přímo i nepřímo podporovat.

 • Přestaňte kouřit. Nikotin kůži vysušuje a snižuje její prokrvení, narušuje tvorbu kolagenu a oslabuje pojivové tkáně, které se pak snadněji přizpůsobují tukovým buňkám povrchovým vypouknutím (celulitidou).
 • Nenoste těsné kalhoty, džíny ani spodní prádlo. Oblečení nošené na těsno zpomaluje cirkulaci tekutin, a ta se pak ukládá v kůži a dělá celulitidu viditelnější. 
 • Pijte mnohem více vody. Optimální pitný režim (alespoň 2 litry vody denně) zajišťuje, že kůže zůstává dostatečně hydratovaná, a proto v sobě zbytečně nezadržuje tekutiny ani odpadní látky.
 • Pokud sedět nemusíte, neseďte. Čím víc totiž sedíte, tím více omezujete průtok krve a lymfy kůží, a oba tělní systémy, jak lymfatický, tak oběhový, pak nemohou v kůži optimálně zajišťovat všechny potřebné funkce.
 • Začněte s otužováním. Rozprouděte každé ráno krevní oběh studenou sprchou, aby se kůže mohla zbavit veškerého rizikového odpadu, který během noci uvízl mezi různými vrstvami pokožky a už si pomyslně brousí zuby na tvorbu celulitidy.
 • Zacvičte si, i kdyby jen na chvilku. Bohatě postačí, když si během toho, co se vám vaří voda na kafe, uděláte 20 dřepů, protože obzvláště u pohybu platí, že i ta nejmenší aktivita je lepší než aktivita žádná. Pohybem, ať už sportem nebo cvičením, spalujeme tělesný tuk a budujeme více svalů, a jak se tukové buňky tvořící celulitidu postupně zmenšují, ztrácí na viditelnosti i celulitida. Zaměřte se na aktivity, při kterých spálíte nejvíce kalorií.
 • „Měl bys plavat.“ zní hláška z oblíbené animované pohádky, a skutečně – plavání je jedním z nejúčinnějších sportů v boji proti ukládání tuků a celulitidě.[5]
 • Nepřehánějte to se solí ani s cukrem. Nadměrné množství cukru ve stravě se ukládá v tukových buňkách a tím zapříčiňuje jejich expanzi, právě tu, která má za následek zhoršení celulitidy. Snažte se jídla ani nepřesolovat, nadbytek soli má zase vliv na další z rizikových faktorů výskytu celulitidy – zadržování tekutin v kůži.

#6 Realistická očekávání a sebeláska 

Realistická očekávání jsou jedním ze zásadních předpokladů toho, jak nemít z výsledků redukce celulitidy pocity zklamání nebo selhání, ale naopak se z nich jen radovat, byť třeba nejsou úplně podle vašeho očekávání. Celulitida je výsledkem mnoha faktorů, včetně těch, které nemůžeme ovlivnit, proto se vůbec netrapte tím, že ačkoliv děláte, co můžete, celulitida nemizí tak, jak byste si zrovna přály. Pamatujte si, že každý ji má, ať už míň, nebo víc – je to normální a přirozené. Praktikujte raději trochu více sebelásky a mějte se rády takové, jaké jste, protože přesně takové jste překrásné!  Jaký vztah máte k celulitidě vy? Vadí vám, nebo nevadí? Pracujete na její redukci kvůli sobě, nebo spíše proto, že se bojíte, jak ji na vás přijmou ostatní? Máte nějaké další tipy, které v boji proti celulitidě zaručeně pomohou a lze je jednoduše praktikovat doma? Dejte nám vědět, budeme rádi za každou vaši zprávu!


 1. Efficacy of Slimming Cream Containing 3.5% Water-Soluble Caffeine and Xanthenes for the Treatment of Cellulite: Clinical Study and Literature Review, Sang-Young Byun and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2015 Jun
 2. Evaluation of the efficacy of a topical cosmetic slimming product combining tetrahydroxypropyl ethylenediamine, caffeine, carnitine, forskolin and retinol, In vitro, ex vivo and in vivo studies, R Roure and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Epub 2011 May 13
 3. Bakuchiol: a retinol-like functional compound revealed by gene expression profiling and clinically proven to have anti-aging effects, R K Chaudhuri and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2014 Jun
 4. The Effect of Gua Sha Treatment on the Microcirculation of Surface Tissue: A Pilot Study in Healthy Subjects, Arya Nielsen PhD (cand), LAc and collective, sciencedirect.com, September 2007
 5. Physical therapy and swimming influence on female type adipose deposition and cellulite, Ivan Maznev and collective, researchgate.net, August 2017

Autor: Nicola Trompischová
Tisk