6 tipů, jak zvýšit testosteron. Jak upravit životní styl a jaké doplňky zvolit?
Až třetina mladých mužů trpí nízkou hladinou testosteronu. S přibývajícím věkem se navíc problém ještě zhoršuje. Na vině bývá nadváha, nezdravý životní styl nebo nadmíra stresu.
A jak si s nedostatkem testosteronu poradit? Využijte 6 tipů na zvýšení testosteronu, které fungují jako prevence i pro cílenou podporu tohoto klíčového mužského hormonu.
Testosteron je pohlavní hormon důležitý především pro mužské zdraví a ovlivňuje především:
- sexuální touhu
- zdraví kostí a svalů
- produkci spermií
- produkci krvinek
Hladina testosteronu v těle stoupá u mužů s příchodem puberty a zhruba po 30. roce začíná pomalu klesat. Kromě přirozeného poklesu vlivem stárnutí však mohou nízký testosteron způsobovat i jiné faktory – užívání léků, nadváha a obezita či působení nezdravého životního stylu.
Testosteron se nachází i v ženském těle, ale 10–20× méně než u mužů.
6 tipů, jak zvýšit hladinu testosteronu
Nízká hladina testosteronu způsobuje například snížení libida, poruchy erekce, pocity nedostatku energie, sníženou fyzickou výkonnost a sílu nebo úbytek svalové hmoty. Mezi důležité způsoby, jak optimalizovat hladinu testosteronu patří především preventivní opatření, aby jeho množství klesalo co nejméně.
A jak konkrétně zapracovat na přirozeném zvýšení testosteronu?
Snížení stresu
Stres patří mezi jedno z hlavních příčin nízkého a nedostatečného testosteronu. Kortizol, stresový hormon a testosteron totiž mají společný prekurzor, takže pokud je stresu příliš, nezbývá již dostatek výchozích látek pro tvorbu testosteronu.
TIP: V dnešní době orientované na výkon je velmi snadné podlehnout stresu. Přečtěte si článek s 10 tipy, jak snížit stres a podpořit produktivitu.
Kvalitní spánek
Dostatečný a kvalitní spánek představuje důležitou esenci pro celkové zdraví a to včetně udržení optimální hladiny testosteronu. Optimální délka spánku o trvání 7 až 9 hodin má pozitivní vliv na zdravé množství testosteronu v těle.
Strava s potravinami pro podporu testosteronu
Základním předpokladem pro dostatečnou tvorbu testosteronu je vyvážená a nutričně hodnotná strava. Důležité jsou hlavně živiny – zdravé tuky, bílkoviny, vitamín D, hořčík a zinek. Do jídelníčku proto zařazujte především následující potraviny:
- Tučné ryby – především losos, treska či olej z tresčích jater, a další jsou přirozený zdroj vitamínu D, zinku a omega 3 mastných kyselin, živin důležitých k optimální tvorbě testosteronu.
- Listová zelenina – špenát, kapusta a další tmavší listová zelenina nebo zelené superpotraviny představují zdroj minerálů, hořčíku a antioxidantů důležitých pro optimální aktivitu testosteronu.
- Kakao a kvalitní čokoláda – obsažené flavonoidy mohou pomáhat se zvýšením produkce testosteronu z Leydigových buněk ve varlatech, které jsou zodpovědné až za 95 % celkové produkce testosteronu u mužů.
Cvičení
Silové cvičení pomáhá zvýšit hladinu testosteronu především v počátečních fázích, až si tělo na zvedání vyšších vah zvykne, hladina se ustálí.
Prospěšné jsou i vysoce intenzivní intervalové tréninky, které podporují spalování tuků a mají pozitivní vliv na testosteron. .
Dávejte však pozor na přetrénování, kdy naopak hrozí zvýšení stresu pro tělo a snižování testosteronu.
Funkční doplňky stravy a bylinky na zvýšení testosteronu
Ke zvýšení testosteronu můžete využít i sílu z přírody. V péči o mužskou hormonální rovnováhu konkrétně stojí za zmínku především:
- Maca peruánská
- Ashwagandha
- Kotvičník zemní – Tribulus terrestris díky vysokému a deklarovanému obsahu steroidních saponinů (prototribestin, tribestin, dioscin a diosgenin) příznivě působí na produkci hormonů pohlavních orgánů.
- Pískavice řecké seno
- Tongat ali
Unikátní doplněk stravy Men's Power 2.0 navržený přímo pro muže. Pečlivě vybrané a zkombinované složení na základě nejmodernějších vědeckých poznatků využívá vitamíny, minerály a především extrakty z rostlin, které podpoří testosteron, maskulinitu i zvýšení fyzického výkonu a kondice.
Pozor na endokrinní disruptory
Optimální množství testosteronu může narušovat i působení endokrinních disruptorů. Jedná se o látky, které nahrazují nebo napodobují působení hormonů a rozlaďují křehkou rovnováhu. Konkrétně jde o ftaláty, parabeny a další látky, které mohou působit jako syntetické estrogeny.
TIP: Přečtěte si více informací o endokrinních disruptorech.
Kdy navštívit lékaře?
Opravdu výrazně snížená hladina testosteronu negativně ovlivňující kvalitu života může mít závažnější příčiny a v takovém případě je vhodné navštívit lékaře, konkrétně androloga, specialistu na mužské zdraví. Pomocí krevních testů totiž dokáže odhalit, jaký je stav hormonů a zda není nutný případný výraznější zásah v podobě hormonální substituční léčby.
Hormonální rovnováha si v dnešní uspěchané době žádá stále více pozornosti. K její optimalizaci zpravidla pomáhá zaměření na kvalitu před kvantitou i celková péče o zdraví, protože všechno spolu souvisí a jednotlivé procesy v těle bývají velmi úzce spjaté. Odměnou za vynaložené úsilí při péči o hormonální zdraví však bude dostatečná kondice, výkonnost a celkově větší spokojenost v životě než při hormonální nerovnováze.