Až třetina mladých mužů trpí nízkou hladinou testosteronu. S přibývajícím věkem se navíc problém ještě zhoršuje. Na vině bývá nadváha, nezdravý životní styl nebo nadmíra stresu. 

A jak si s nedostatkem testosteronu poradit? Využijte 6 tipů na zvýšení testosteronu, které fungují jako prevence i pro cílenou podporu tohoto klíčového mužského hormonu. 

Testosteron je pohlavní hormon důležitý především pro mužské zdraví a ovlivňuje především:

 • sexuální touhu
 • zdraví kostí a svalů
 • produkci spermií
 • produkci krvinek

Hladina testosteronu v těle stoupá u mužů s příchodem puberty a zhruba po 30. roce začíná pomalu klesat. Kromě přirozeného poklesu vlivem stárnutí však mohou nízký testosteron způsobovat i jiné faktory – užívání léků, nadváha a obezita či působení nezdravého životního stylu. 

Testosteron se nachází i v ženském těle, ale 10–20× méně než u mužů.

6 tipů, jak zvýšit hladinu testosteronu

Nízká hladina testosteronu způsobuje například snížení libida, poruchy erekce, pocity nedostatku energie, sníženou fyzickou výkonnost a sílu nebo úbytek svalové hmoty. Mezi důležité způsoby, jak optimalizovat hladinu testosteronu patří především preventivní opatření, aby jeho množství klesalo co nejméně. 

A jak konkrétně zapracovat na přirozeném zvýšení testosteronu? 

Snížení stresu

Stres patří mezi jedno z hlavních příčin nízkého a nedostatečného testosteronu. Kortizol, stresový hormon a testosteron totiž mají společný prekurzor, takže pokud je stresu příliš, nezbývá již dostatek výchozích látek pro tvorbu testosteronu. 

TIP: V dnešní době orientované na výkon je velmi snadné podlehnout stresu. Přečtěte si článek s 10 tipy, jak snížit stres a podpořit produktivitu

Kvalitní spánek

Dostatečný a kvalitní spánek představuje důležitou esenci pro celkové zdraví a to včetně udržení optimální hladiny testosteronu. Optimální délka spánku o trvání 7 až 9 hodin má pozitivní vliv na zdravé množství testosteronu v těle. 

Strava s potravinami pro podporu testosteronu

Základním předpokladem pro dostatečnou tvorbu testosteronu je vyvážená a nutričně hodnotná strava. Důležité jsou hlavně živiny – zdravé tuky, bílkoviny, vitamín D, hořčík a zinek. Do jídelníčku proto zařazujte především následující potraviny: 

 • Tučné ryby – především losos, treska či olej z tresčích jater, a další jsou přirozený zdroj vitamínu D, zinku a omega 3 mastných kyselin, živin důležitých k optimální tvorbě testosteronu. 
 • Listová zelenina – špenát, kapusta a další tmavší listová zelenina nebo zelené superpotraviny představují zdroj minerálů, hořčíku a antioxidantů důležitých pro optimální aktivitu testosteronu. 
 • Kakao a kvalitní čokoláda – obsažené flavonoidy mohou pomáhat se zvýšením produkce testosteronu z Leydigových buněk ve varlatech, které jsou zodpovědné až za 95 % celkové produkce testosteronu u mužů.  

Cvičení

Silové cvičení pomáhá zvýšit hladinu testosteronu především v počátečních fázích, až si tělo na zvedání vyšších vah zvykne, hladina se ustálí. 

Prospěšné jsou i vysoce intenzivní intervalové tréninky, které podporují spalování tuků a mají pozitivní vliv na testosteron. . 

Dávejte však pozor na přetrénování, kdy naopak hrozí zvýšení stresu pro tělo a snižování testosteronu. 

Funkční doplňky stravy a bylinky na zvýšení testosteronu

Ke zvýšení testosteronu můžete využít i sílu z přírody. V péči o mužskou hormonální rovnováhu konkrétně stojí za zmínku především: 

 • Maca peruánská
 • Ashwagandha
 • Kotvičník zemníTribulus terrestris díky vysokému a deklarovanému obsahu steroidních saponinů (prototribestin, tribestin, dioscin a diosgenin) příznivě působí na produkci hormonů pohlavních orgánů. 
 • Pískavice řecké seno
 • Tongat ali

Unikátní doplněk stravy Men's Power 2.0 navržený přímo pro muže. Pečlivě vybrané a zkombinované složení na základě nejmodernějších vědeckých poznatků využívá vitamíny, minerály a především extrakty z rostlin, které podpoří testosteron, maskulinitu i zvýšení fyzického výkonu a kondice. 

Pozor na endokrinní disruptory

Optimální množství testosteronu může narušovat i působení endokrinních disruptorů. Jedná se o látky, které nahrazují nebo napodobují působení hormonů a rozlaďují křehkou rovnováhu. Konkrétně jde o ftaláty, parabeny a další látky, které mohou působit jako syntetické estrogeny. 

TIP: Přečtěte si více informací o endokrinních disruptorech

Kdy navštívit lékaře? 

Opravdu výrazně snížená hladina testosteronu negativně ovlivňující kvalitu života může mít závažnější příčiny a v takovém případě je vhodné navštívit lékaře, konkrétně androloga, specialistu na mužské zdraví. Pomocí krevních testů totiž dokáže odhalit, jaký je stav hormonů a zda není nutný případný výraznější zásah v podobě hormonální substituční léčby. Hormonální rovnováha si v dnešní uspěchané době žádá stále více pozornosti. K její optimalizaci zpravidla pomáhá zaměření na kvalitu před kvantitou i celková péče o zdraví, protože všechno spolu souvisí a jednotlivé procesy v těle bývají velmi úzce spjaté. Odměnou za vynaložené úsilí při péči o hormonální zdraví však bude dostatečná kondice, výkonnost a celkově větší spokojenost v životě než při hormonální nerovnováze. 

Tisk