Máte nateklé „nohy jako konve“ a nevíte, proč se vám to děje? Na vině může být hned několik příčin, které značí problém v celém těle či naopak nedostatečnou činnost žil v nohou.

Natékání nohou není banalitou. Pojďte odhalit příčinu a najít efektivní řešení, jak se otoků nohou zbavit jednou provždy.

 

V tomto článku se dozvíte

  • Jaké tři základní typy otékání nohou rozlišujeme.
  • V čem spočívají systémové příčiny otoku nohou.
  • Podle čeho poznáte žilní onemocnění.
  • Jaký vliv na otoky nohou má lymfatický systém.

Tři typy otékání nohou

Při otoku dochází k hromadění tekutiny v mezibuněčných prostorech. Při normálním stavu udržují tekutiny uvnitř zdravě fungující cévy a vlásečnice, ale pokud se tlak na ně vlivem nejrůznějších příčin zvýší, dochází k unikání tekutiny a následným nepříjemným otokům nohou.

Příčiny otékání nohou rozdělujeme do třech skupin – systémové, žilní a lymfatické. Rozdělení do skupin napoví, jakým způsobem dané otoky řešit, protože u systémového problému budete řešit celý organismus jako celek, potažmo po přesné diagnostice konkrétní orgán, který je příčinou otoků, v případě žilního typu otoků se zaměříte na cílenou podporu zdraví žil a při lymfatických otocích budete vědět, že se musíte zaměřit na podporu lymfatického systému. 

Systémové příčiny otékání nohou

Systémová příčina se týká celého organismu, kdy důvodem pro otékání nohou být poruchy funkce některých orgánů či například hormonální změny, které ovlivňují optimální fungování celého těla.

Otok vzniklý systémovou příčinou poznáme podle toho, že se objevuje na obou nohách, je na dotek měkký a nezanechává žádné otisky po pohmatu.

Nesprávná funkce orgánů

Na vině může být nesprávná funkce či onemocnění některých orgánů, konkrétně nejčastěji ledvin, srdce či jater. Za otoky bývá zodpovědná i špatná funkce štítné žlázy nebo příliš nízké hladiny bílkovin v krvi. [1]

Řešení
Pro správnou diagnostiku problému se obraťte na lékaře, který provede nezbytná vyšetření pro vyloučení závažných onemocnění. V rámci prevence se snažte podpořit činnost jednotlivých orgánů zdravou stravou, pohybem a jako dodatečný bonus k další podpoře navíc využijte sílu bylin ve formě čajů či tinktury. 

TIP: Extrakt ze vzácné přímořské borovice pycnogenol® pomáhá udržovat zdravý oběh tím, že podporuje relaxaci tepen a následně zlepšuje průtok krve. To může mít blahodárný vliv na zmírnění otékání nohou. 

Těhotenství a hormonální změny během menstruačního cyklu

Otoky se objevují zpravidla v druhé polovině těhotenství, kdy se musí organismus ženy vypořádat s větším tlakem i vyšší váhou. Roli hrají i hormonální změny, kterých probíhá během těhotenství obrovské množství, což ovlivňuje právě i zadržování vody v těle či propustnost cév končetin. Objevovat se proto mohou nejenom otoky nohou, ale i křečové žíly.

Za otékáním nohou mohou stát i hormonální změny spojené s menstruačním cyklem.

Řešení
Během těhotenství se doporučuje dodržovat základní opatření pro zmírnění otoků nohou v podobě procházek a polohování, kdy si budete dávat nohy nahoru. Snažte se spát na levém boku, aby děloha tolik netlačila na dolní dutou žílu zodpovědnou za navracení krve do srdce. K tomu se zaměřte na snížení nadměrného příjmu sodíku (nadměrné solení a příliš slaných potravin) a naopak na dostatečný příjem draslíku (do jídelníčku zařaďte brambory, batáty, banány, fazole, lososa, čočku nebo chia semínka). Dodržujte důsledně pitný režim, kam kromě čisté vody můžete zařadit také přirozeně odvodňující slabý čaj z kopřivy a v období zhruba 4 týdny před termínem porodu i maliníkový čaj. 

Při otékání nohou v souvislosti s menstruačním cyklem se pokuste odhalit, v jaké fázi cyklu se vám tento problém stává. Se zmírněním může pomoci harmonizace hormonů, protože za otoky často stojí právě hormonální nerovnováha jako například estrogenová dominance.

Vysoké teploty a dlouhé sezení

Do příčin, které souvisí s celým tělem, zahrnujeme také vysoké teploty, protože teplo zpomaluje průtok krve v žilách, což vede k jejímu hromadění a vzniku otoků. Dlouhé sezení například při kancelářském zaměstnání či cestování problém ještě zhoršuje, protože se krev nemůže efektivně vracet zpět nahoru.Tělo si navíc v rámci obranného mechanismu vodu šetří a nadbytečně ji zadržuje, což se rovněž projevuje otékáním končetin.

Řešení
Pomocí bývá ochlazování nohou při horkém počasí, kdy se doporučuje střídání teplé a studené vody při sprchování či přímo otužování. Dále nezapomínejte na dodržování dostatečného pitného režimu a při delším sezení zařaďte protahování a snažte se využít každou volnou chvilku k rozproudění krve.

TIP: Podle ajurvédy se na nadměrné zadržování vody a s tím související otoky doporučuje nápoj ze zeleného ječmene. Jeho přirozeně diuretické působení má i vědecký základ, protože díky obsahu hořčíku a draslíku pomáhá odbourávat nadbytek sodíku z těla zodpovědného za zvýšené ukládání vody a tvorbu otoků.[2]

Nadváha až obezita

Právě nadváha až obezita představují celkovou zátěž pro organismus. Zvýšený tlak vyšší nadměrné hmotnosti komplikuje žilám navracení krve zpět do srdce, což z dlouhodobého hlediska vede až k jejich poškození a právě vzniku otoků.

Řešení
Snížení tělesné hmotnosti pomocí zdravého a trvale udržitelného dietnějšího režimu, při kterém zdravá vyvážená strava a pravidelný pohyb tvoří základ každého dne.

TIP: Přečtěte si článek s 10 tipy pro zdravé a udržitelné hubnutí.

Vedlejší účinek léčiv

Příčinou mohou být léky proti vysokému krevnímu tlaku, léky proti bolesti a zánětu, hormonální antikoncepce či některé léky proti diabetu. Důsledkem užívání takových léků může být nadměrné nahromadění sodíku, negativní ovlivnění funkce ledvin odvádějících přebytečnou tekutinu nebo zvýšená propustnost cév, kvůli čemuž uniká tekutina způsobující otoky. [4]

Řešení
Pokud se jedná o nezbytné léky, proberte svůj problém s lékařem, který může mnohdy předepsat jinou účinnou látku na daný problém bez podobných vedlejších účinků.

Otoky způsobené problémy se žílami

Nejčastější příčinou otoků nohou však bývají problémy spojené přímo se žílami a cévní soustavou jako takovou.

Chronická žilní choroba

Chronická žilní choroba trápí až 50 % celé populace, přičemž ženy jí trpí až o polovinu častěji v porovnání s muži. K zanícení žil dochází často zejména vlivem nedostatečného pohybu při sedavém zaměstnání a zvýšené riziko provází i osoby s nadváhou, kdy jsou žíly rovněž více zatěžovány. [3]

Otoky se typicky objevují hlavně ve večerních hodinách, ale při závažnějších stavech či vyšších teplotách představují celodenní problém.

Řešení
Pravidelné protahování, chůze a pohyb každý den pro vyvážení sedavého životního stylu. Optimalizace tělesné hmotnosti na zdravou váhu a prevence v podobě zdravé stravy, kde by neměly chybět živiny, jako jsou vitamín C, E, lecitin, koenzym Q či rutin. To zahrnuje zejména cibuli, česnek, pohanku, grep, rajčata, červenou řepu a podobně.

Nedostatečný výkon lymfatického systému

Otoky způsobení hromaděním lymfy poznáte podle toho, že se objevují nejenom v oblastech kotníku, ale i na prstech a nártech. Odborným názvem se jedná o lymfedém, přičemž kumulace lymfy může mít celou řadu příčin – dědičnost, úraz v práci nebo doma, operace či zánět.

Řešení
Snažte se ze svého života odbourat stres, který proudění lymfy velmi škodí. Zaměřte se na zdravou a vyváženou stravu (konzumujte například lněné semínko, česnek, ovoce s nízkým obsahem cukru, listovou zeleninu, chia semínka, mandle, brusinky či vlašské ořechy) včetně dostatečného pitného režimu. Aplikujte metodu suchého kartáčování a střídejte sprchování teplou a studenou vodou. Nenoste příliš upnuté a těsné oblečení. Výraznou pomoc představuje lymfodrenážní masáž, která cíleně stimuluje tok lymfy a odvádění nahromaděných tekutin včetně obsahu toxinů pryč z těla.

TIP: Pro podporu lymfatického systému pravidelně provádějte masáž nohou. Začněte od chodidel, postupujte směrem nahoru a masírujte ideálně alespoň 15 minut. Ke zvýšení efektivity masáže použijte například exfoliační rukavici z konopného vlákna. V kombinaci se sprchováním teplou a studenou vodou může taková masáž přinášet okamžitou úlevu a zmírnění otoků lymfatického původu. 

 


 

Otékání nohou rozhodně není dobré ignorovat a stejně jako u jiných zdravotních problémů, tak i v tomto případě je pro celkovou léčbu nezbytně nutné nalezení a odstranění příčiny. Nezapomínejte, že provázané procesy v těle se mohou vzájemně ovlivňovat pozitivně i negativně, a proto přistupujte k otékání nohou z různých úhlů a snažte se tělo maximálně podpořit, aby dokázalo opět efektivně odvádět krev z nohou zpět k srdci.


 


 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk