Kruhy pod očima zná snad každý. Ale jaké jsou příčiny jejich vzniku? A co všechno můžete udělat, aby se tmavé kruhy pod očima neobjevovaly? 

Přinášíme vám 7 rad, s jejichž pomocí získáte přirozeně projasněné a zdravě vypadající oční okolí bez otoků a tmavých kruhů. 

Jak vznikají kruhy pod očima? 

Přes mimořádně citlivou a tenkou kůži pod očima snadno prosvítají cévy, které při rozšíření tmavnou a vznikají typické kruhy pod očima. V očním okolí se navíc téměř nevyskytuje žádný tuk, ale jsou zde lymfatické žlázy a krevní cévy. Opticky větší a tmavší mohou kruhy pod očima navíc vypadat kvůli napuchnutí, které vytváří stín

Nejčastější příčiny tmavých kruhů pod očima

Důvodů, proč se objevují tmavé kruhy pod očima existuje celá řada a náchylnost k jejich tvorbě ovlivňuje více faktorů včetně genetických predispozicí. Dobrou zprávou je, že většinu z příčin můžete odstranit dodržováním zdravého životního stylu. 

  • Únava – nedostatek spánku podporuje tvorbu otoků okolo očí. Po nevyspání je pokožka bledší a tmavé kruhy více vystupují. 

  • Dehydratace – nedostatek hydratace vede ke zmatnění pokožky. 

  • Hyperpigmentace způsobená UV zářením – poškození buněk UV zářením může ještě zintenzivnit tmavé zabarvení očního okolí. 

  • Genetické predispozice – bohužel někdo bývá geneticky náchylnější k tvorbě kruhů pod očima a jejich zmírnění pro něj bude znamenat více péče. 

  • Jaterní či žaludeční potíže – kruhy pod očima mohou být signálem, že přirozená detoxikace těla nefunguje dostatečně efektivně. 

  • Chudokrevnost chudokrevní lidé mají zpravidla více bledou pleť, proto jsou u nich kruhy pod očima výraznější.

  • Alergie – opuchlé a zarudlé oči vlivem alergie jsou náchylnější ke vzniku otoků i tmavých kruhů pod očima. 

  • Hormonální výkyvy – intenzita tmavých kruhů pod očima může souviset i s hormonálními výkyvy, a to ať už se jedná o hormonální nerovnováhu či přirozené změny v rámci ženského cyklu. 
  • Stres – vysoká hladina kortizolu může zplsobovat rozšíření cév či zpomalení toku lymfy v oblasti očí. 

7 rad, jak se zbavit tmavých kruhů pod očima

Když se tmavé kruhy pod očima objeví, ještě není nic ztraceno. Podívejte se na 7 důležitých rad a opatření, s jejichž pomocí snížíte výskyt kruhů pod očima z dlouhodobého hlediska i v rámci akutního řešení, když se kruhy vyskytnou. 

#1 Dodržujte spánkovou hygienu

Optimální regenerace se neobejde bez kvalitního a dostatečného spánku. Snažte se chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu. Správně fungující biologický rytmus podpoříte i světelnou hygienou, kdy klíčová je především eliminace modrého světla ve večerních hodinách. 

#2 Nezapomínejte na dostatečný pitný režim

Dostatečný hydratace znamená vypít každý den 35–40 ml vody na 1 kg váhy. Do tohoto příjmu se nepočítají čaje a už vůbec ne káva. Naopak nadměrný příjem kofeinu může tmavé kruhy pod očima zhoršovat, takže je dobré si jednou za čas dopřát kofeinový detox

#3 Vyživujte pleť zevnitř 

Ke zpevnění cévek i v oblasti očí je důležitý příjem vitamínu C a E v kombinaci s rutinem, který zvyšuje jejich odolnost. Rutin najdete například v pohance, chřestu, broskvích, banánech, ale i v kvalitním černém a zeleném čaji.

Dostatečný příjem vitamínů a minerálů (zinek, měď, síra, železo) navíc podporuje tvorbu kolagenu a elastinu klíčových pro přirozenou pevnost a vypnutí pleti. 

#4 Používejte kvalitní oční krém

Oční okolí kvůli své jemnosti vyžaduje speciální péči. Oční krémy na kruhy pod očima mají složení přizpůsobené právě vysokým nárokům na výživu, hydrataci i přirozené zesvětlení pleti. Oční krém zařaďte do každodenní skin care rutiny na vyčištěnou a tonizovanou pleť. 

Unikátní složení přírodního očního krému využívá především nejsilnější přírodní antioxidant astaxantin, který chrání buňky a efektivně zpomaluje předčasné stárnutí pleti. O přirozeně “liftingový” efekt, vyhlazení a projasnění očního okolí se stará opunciový a růžový olej či ceněný extrakt z květů plamatky zelné. 

#5 Buďte k očnímu okolí co nejšetrnější 

Při aplikaci nebo odstraňování make-upu buďte jemní a používejte šetrné odličovací mléko, které důkladně odlíčí bez nutnosti mechanického drhnutí. Tření nebo tahání pleti může způsobit poškození velmi jemné kůže a zhoršení tmavých kruhů.

#6 Dopřávejte si jemnou masáž očního okolí

Cirkulaci krve a snazší odstranění nahromaděné tekutiny v očním okolí odstraníte pomocí jemné masáže. K té můžete využít konečky prstů nebo jade roller z pravých polodrahokamů, který oční okolí navíc příjemně ochladí a osvěží. Nezapomínejte masáž provádět vždy po nanesení oleje (například opunciový olej) nebo po aplikaci denního krému. Nikdy masáž pleti neprovádějte nasucho!

#7 Chladivé obklady

První pomoc, když si po ránu všimnete tmavých kruhů pod očima. Studený obklad podpoří mikrocirkulaci v očním okolí. Jako obklad poslouží plátky okurky, čajové sáčky, vychlazená lžička nebo kostka ledu. Chladivý obklad ponechte na místě několik minut a následně naneste oční krém, který zesvětlení tmavých kruhů pod očima ještě podpořít. 

I v případě kruhů pod očima může jít o signál k návštěvě lékaře

Tmavé kruhy a váčky pod očima mohou sloužit jako signalizace problému. S lékařem se proto raději poraďte v situacích, kdy jsou kruhy pod očima zbarvené do žluta, výrazně se zhorší v krátkém časovém období, jsou doprovázeny otoky očí či celého obličeje nebo pozorujete i další nepříjemné příznaky. Zkuste kruhy pod očima nepříjímat pouze jako nutný nedostatek, ale pokuste se zapracovat na vnitřním zdraví a pleťové rutině. Dosažení přirozeně projasněného a zdravě vypadajícího očního okolí sice nemusí být záležitostí na pár dní, ale odměnou vám bude přirozená krása a dobrý pocit z toho, že vám oční okolí naznačuje, že máte zdraví v pořádku. 

Tisk