Dlouho očekávané jaro je konečně tady. Všechno se pomalu zelená, paprsky slunce nás nabíjí stále častěji, ptačí námluvy jsou zase v procesu. Těšili jsme se. Místo přívalů energie na nás ale může ležet balvan únavy. Jak s ní zatočit a jaro si užít v co největší svěžesti? Přinášíme pár tipů inspirovaných ajurvédou, které umí pomoci! 

#1 Odlehčeme stravu

Možná už jste slyšeli o třech ajurvédských dóšách, vatě, pittě a kaphě. Právě poslední zmiňovanou, kaphu, musíme na jaře držet v rovnováze. Má zemito-vodnaté vlastnosti, velmi zjednodušeně maže klouby, tvoří hlen a podporuje pružnost svalů. Přirozeně se hromadí v době zimy, aby nás ochránila. Když se cítíme zahlenění, zavodnění nebo svalově malátní, má to na svědomí právě ona. Je to tím, že v chladném období nám pomáhá vytvářet izolační ,,zimní plášť”. Na jaře ho musíme chtě nechtě shodit. Čím? Zařazením lehčích jídel a bylin. Doba spánku skončila, energie se musí rozproudit. Zelené a lokální potraviny jsou tou správnou volbou, stejně jako funkční supermixy podporující detoxikaci

#2 Zkusme krátký detox

Nahodilé extrémy nikomu nesvědčí a my jejich přívrženci rozhodně nejsme. Krátká očistná kúra ale nikomu neublíží. Drobnou úvahu na toto téma jsme na našem blogu zveřejnili už loni a teď vás zveme k opětovnému čtení tady. Nicméně – zkusme se alespoň na krátký čas (3 dny, týden, měsíc, celé jaro a léto? záleží na každém z nás) vyvarovat těžkým potravinám, které zhoršují alergie, zadržují vodu v těle a způsobují pomalost. Jmenovitě omezme např. mléčné výrobky, mouku a pečivo, rafinované a zpracované potraviny a konzervy. Když na chvilku omezíme i maso, tělo se nám taktéž odvděčíVelikonoční půst naši předci nedrželi jen tak, ale na základě dávné moudrosti o lidském organismu. 

#3 Podpořme se vhodným pitím 

Ajurvéda věří, že síla trávicího ohně (tzv. ágní) je zásadní v tom, jak jsme schopni přeměňovat přijatou potravu na energii a zdravé tkáně. Tento oheň po zimě nesmíme nechat vychladnout, a proto se doporučuje nepít ledové nápoje. Místo vychlazené vody proto na jaře raději popíjejte bylinkový čaj nebo nápoj z ashwagandhy. Jedná se o adaptogenní bylinu, která skutečně pomáhá v boji proti únavě, a navíc je považovaná za omlazující, což se vždy hodí. Naopak je vhodné se vyvarovat kofeinu, jež organismus překyseluje. Místo šálku oblíbeného pressa raději zvolte třeba Macaccino, které také nabudí. Svěží den vykouzlí také raná vlažná voda s citronem. 

#4 Hýčkejme své tělo 

Je normální být po zimě zkřehlý, tím spíš, když jsou zavřená fitness centra, jógová studia i další vnitřní sportoviště. Můžeme se ale stále činit doma a s narůstajícími teplotami i venku. Zkusme zařadit třeba několik pozdravů slunci každé ráno. Zaberou pár minut, ale na celý den pohladí po duši i po těle. Pokud to je možné, je fajn si dopřát pobyt v páře nebo v sauně. Tělo oblaží i pravidelná teplá koupel s epsomskou solí. Řádně se díky ní zapotíme a zároveň dáme stimul lymfatickému systému. Po koupeli se nám taktéž uvolní všechny póry, kterými se snáze vyloučí všechny toxiny. Stejně vhodná je i masáž nejrůznějšími oleji či másly

#5 Dovolme si odpočívat

Žijeme v dynamické době skýtající přemíru možností. Právě kvůli nim nestíháme to podstatné – občas vypnout. Snažme se vytvářet si přestávky při práci a cíleně relaxujme i ve volném čase. Berme také v potaz, že zdraví můžeme být jenom dobře vyspalí. Prospat 8 hodin je proto nutný základ. Choďme spát brzy (říká se, že jedna hodina spánku před půlnocí je stejně účinná, jako dvě hodiny po ní) a před ulehnutím si dejme sprchu, která smyje všechny těžkosti dne. Než se vydáme do postele, není dobré mít plné břicho, proto hlídejme čas večeře a nejezme minimálně 2 hodiny před usnutím. A když se vám špatně spí? Zkuste si smlsnout na pár datlích medjool. Obsahují tryptofan podporující tvorbu spánkového hormonu melatoninu

#6 Buďme tady a teď

Jaro je nesmírně inspirativní. Transformace přírody z období zimy do jara je plné znovuzrození, energie a světla. Trocha všímavosti nás dokáže vytrhnout z letargie. Když energie spadne na  minimum, dejme si čas pro zpomalení. Podívejme se z okna a vnímejme, co je venku nového. Uvařme si šálek dobrého zeleného čaje. Sedněme si nebo klidně i lehněme, několikrát se zhluboka nadechněme, nahlas vydechněme a poté jen pozorujme svůj dech a co se v nás odehrává. Možná takto dokážeme vystopovat i příčinu, proč jsme unavení. Plánujme si a realizujme ale také pravidelné procházky a výlety do přírody a vnímejme, jak se vše mění. Sluneční paprsky lidi od nepaměti nutí probudit se a vyjít ven, neseďme tedy doma. 

#7 Netlačme na sebe

Seznam tipů se vždy trochu tváří jako seznam úkolů. Je tedy důležité mít na paměti nesmírně důležitou věc – zpomalme a svůj život udržujme v jednoduchosti. Nenechme žádné doporučení být další položkou na nekončícím seznamu úkolů. Vychutnejme si jaro zjednodušením svého života tak, aby zahrnovalo jenom věci, které skutečně oživují naši tělo i duši. Dnešní doba si žádá disciplínu, tvrdou práci a neustálou dostupnost. Věděli jste, že když jsme ve velkém zápřahu, jsme na tom emocionálně a neurologicky stejně, jako když se přejídáme? Ano, dostáváme se nad naše možnosti, až oslabíme celý systém. Není přitom nic důležitějšího, než si užívat život, tedy i právě přicházející jaro! Vezměme si proto na pomoc třeba naše CBD a užívejme si pohody. 



Snad vám naše tipy přijdou vhod a pomohou ke svěžesti. Každopádně – pokud jsme unavení, nic si z toho nedělejme – i medvěd je ztuhlý, když se probouzí ze zimního spánku. 

Co proti únavě pomáhá vám? Vážíme si všech komentářů na našich sociálních sítích! 



Autor: Lída Dubinská
Tisk