Příroda je mocná léčitelka a nás neustále baví objevovat její potenciál. Rostlina jménem aloe vera už je dávno probádaná a všem známá. Informace, které jsou o ní zajímavé, jsme se proto tentokrát rozhodli dát na jedno místo.

V tomto článku se dozvíte:

 • Základní popis rostliny aloe vera
 • Potenciální zdravotní přínosy
 • Aloe vera pro krásu – proč a jak
 • Jak získat gel z aloe vera
 • Novinka v péči o pokožku od GOODIE  

Aloe vera – rostlina používaná po tisíce let

Je poměrně malá, statná, možná trochu pichlavá a plná vody. Vybavíte si, jak aloe vypadá? Celým jménem aloe barbadensis je silná rostlina s krátkými stonky a listy, do nichž ukládá vodu. Svými léčivými vlastnosti je známá minimálně 6 000 let. V dávné historii byla známá jako ,,rostlina nesmrtelnosti“ a např. egyptští faraonové si ji nesli s sebou do hrobů jako pohřební dar. 

 

ZAJÍMAVOST: Slovo „aloe“ pochází z arabského výrazu alloeh, což znamená „zářící hořká látka“ a „vera“ pochází z latinského slova veritas, v překladu „pravda“.

V průběhu času se aloe a její užívání rozšířilo do různých geografických oblastí, např. do Číny, Indie, Mexika či do Severní Ameriky. Aloe, u nich přezdívanou třeba jako ,,rostlinu na popáleniny“, ,,lilii z pouště“ či ,,sloní žluč“, používali k léčbě ran, trávicích problémů, ale i padajících vlasů nebo hemoroidů

V praxi se z ní užívají dvě části – buď listy naplněné čirým gelem (osvědčuje se na popáleniny a kožní problémy), nebo aloe latex žlutá dužina těsně pod vnějším povrchem listu (má projímavé vlastnosti a je vhodná k řešení zácpy).

VĚDĚLI JSTE, ŽE? Aloe obsahuje 95 % vody. 

Zdravotní přínosy aloe vera

Legislativa nás nutí být ve všech zdravotních soudech opatrnými. Je to tak správně – stále neexistuje dostatek důkazů ve formě studií a jiných vědeckých statí, které by spolehlivě prokázaly, že aloe vera skutečně funguje, jak se o ní říká. Jedno je však jisté – aloe vera se neotrávíte (leda, že byste na ni měli alergii, proto doporučujeme vyzkoušet vždy napřed malé množství). Pokud doma její rostlinku máte a zrovna se potýkáte s nějakým neduhem, určitě její sílu otestujte

Aloe vera může pomáhat na:

 • Zažívací potíže

Aloe latex obsahuje alois, díky (nebo kvůli, jak se to vezme) kterému je projímavý a může zmírnit zácpu. 

 • Kožní problémy jako je psoriáza a akné 

Krémy s aloe mají zklidňující účinek a mohou snižovat svědění a záněty. 

ZAJÍMAVOST: Vědci již zjistili, že má aloe schopnost podporovat produkci prostaglandinu E2. Co že to? Jde o lipidy, které hrají roli při zánětech, jsou aktivní v mazových žlázách a napomáhají hojení. 

 • Spálení sluncem

Kdo aloe vera zná a přiložil si její gel někdy na kůži, ten o jejím chladivém účinku již ví. Potýkáte-li se s mírným spálením a chcete si zklidnit pokožku, aloe je dobrá volba. 

Zdroje dále uvádějí další potenciální možnosti přínosu této rostliny – třeba celkově na hojení ran, úlevu od pálení žáhy, snižování hladiny cukru v krvi a další.  

Aloe vera pro krásu

Jestli je něčím tato rostlina známá, pak je to tím, že podporuje hydrataci a jasnost pokožky. Je bohatá na antioxidanty, jako jsou vitamíny A, C a E, obsahuje 7 z 8 esenciálních aminokyselin a věhlas získaly její protizánětlivé vlastnosti. 

O řešení lehčích spálenin od slunce jsme již psali. Aloe toho ale na naší kůži svede mnohem více:

 • Podporuje blednutí tmavých skvrn

Hyperpigmentace vzniká z různých důvodů – kvůli slunění, akné nebo přirozenému procesu stárnutí. Sloučenina zvaná aloesin, která je v aloe obsažená, s tím může pomoci. 

 • Hydratuje

Listy aloe vera jsou bohaté na vodu, takže pomáhají hydratovat pokožku a uzamykat v ní vlhkost (mohou za to mukopolysacharidy, které obsahuje). Aloe je proto ideální pro suché typy pleti. 

 • Prospívá pokožce hlavy

Hydratační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti této rostliny ocení i kůže na naší hlavě. Použití gelu jako masky na pokožku hlavy může zklidnit podráždění, odstranit odumřelé kožní buňky, doplnit hydrataci a dokonce posílit vlasové folikuly. Osvědčuje se také jako řešení lupů a svědění hlavy.  

 • Pomáhá zmírnit známky stárnutí

Hydratovaná pleť je spokojená a zdravá. Dostatečná vlhkost navíc pomáhá zvrátit známky přibývajícího věku v podobě jemných linek a vrásek. Uvádí se, že aloe stimuluje produkci kyseliny hyaluronové a kolagenových a elastických vláken v pokožce. Místní aplikace gelu z aloe na pokožku proto vede k její pevnosti a pružnosti.  

 • Může mít vliv na stav akné 

Aloe by neměla nahrazovat léky na akné, problematické pleti však mohou rozhodně pomoci její antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Tato magická rostlinka je navíc přirozeným zdrojem salicylových kyselin, které s pupínky a černými i bílými tečkami umí rovněž zatočit. 

 • Zklidňuje lupénku a ekzémy

Kožní záněty tohoto typu signalizují obecný zánět a narušenou kožní bariéru. Aloe pomáhá s obojím. 

Jak získat gel z aloe vera?

Na řadu kožních problémů je účinný gel z této rostliny. Jak jej získat? Je to jednoduché. Stačí mít doma rostlinku (kterou mají v téměř každém květinářství či hobby marketu v sekci s květinami). Poté: 

 • Odřízněte vnější list těsně u stonku a opláchněte ho.
 • List pak položte na prkénko (zaoblenou stranou nahoru).
 • Pomocí nože sloupněte slupku kolem okrajů.
 • Poté nožem sejměte všechen gel. 
 • Gel rozmixujte nebo rozmačkejte a máte hotovo! 

Prebiotický krém s aloe vera od GOODIE

Náš sortiment produktů péče o pokožku rozzářila jedna krásná novinka, která nás ohromně těší. Jedná se o lehký denní krém, který jsme speciálně navrhli pro potřeby pokožky žijící v prostředí moderní doby. Je skvěle hydratační a obsahuje řadu výživných složek a  olejů v BIO kvalitě

 

GOODIE - Prebiotický krém s aloe vera

PREBIOTICKÝ PLEŤOVÝ KRÉM S ALOE VERA 50 ML

 

Protože je kůže a její mikrobiom velmi důležitý, obohatili jsme ho o probiotickou složku v podobě inulinu a fruktózy, která plní ochrannou funkci. Kromě toho v něm naleznete extrakt z granátového jablka, což je významný přírodní antioxidant a bojovník se stárnutím, ylang ylang a kyselinu mléčnou. Hodí se pro použití jen tak i pod make-up. 

Aloe je úžasná rostlina a jako dekorace a součást domácí lékárničky by neměla chybět v žádné domácnosti. A co vy, využíváte chytře potenciál, který nám příroda nabízí? Autor: Lída Dubinská
Tisk