Aloe vera, přírodní zázrak (nejen) pro krásnou pleť
Příroda je mocná léčitelka a nás neustále baví objevovat její potenciál. Rostlina jménem aloe vera už je dávno probádaná a všem známá. Informace, které jsou o ní zajímavé, jsme se proto tentokrát rozhodli dát na jedno místo.
V tomto článku se dozvíte:
- Základní popis rostliny aloe vera
- Potenciální zdravotní přínosy
- Aloe vera pro krásu – proč a jak
- Jak získat gel z aloe vera
- Novinka v péči o pokožku od GOODIE
Aloe vera – rostlina používaná po tisíce let
Je poměrně malá, statná, možná trochu pichlavá a plná vody. Vybavíte si, jak aloe vypadá? Celým jménem aloe barbadensis je silná rostlina s krátkými stonky a listy, do nichž ukládá vodu. Svými léčivými vlastnosti je známá minimálně 6 000 let. V dávné historii byla známá jako ,,rostlina nesmrtelnosti“ a např. egyptští faraonové si ji nesli s sebou do hrobů jako pohřební dar.
ZAJÍMAVOST: Slovo „aloe“ pochází z arabského výrazu alloeh, což znamená „zářící hořká látka“ a „vera“ pochází z latinského slova veritas, v překladu „pravda“.
V průběhu času se aloe a její užívání rozšířilo do různých geografických oblastí, např. do Číny, Indie, Mexika či do Severní Ameriky. Aloe, u nich přezdívanou třeba jako ,,rostlinu na popáleniny“, ,,lilii z pouště“ či ,,sloní žluč“, používali k léčbě ran, trávicích problémů, ale i padajících vlasů nebo hemoroidů.
V praxi se z ní užívají dvě části – buď listy naplněné čirým gelem (osvědčuje se na popáleniny a kožní problémy), nebo aloe latex – žlutá dužina těsně pod vnějším povrchem listu (má projímavé vlastnosti a je vhodná k řešení zácpy).
VĚDĚLI JSTE, ŽE? Aloe obsahuje 95 % vody.
Zdravotní přínosy aloe vera
Legislativa nás nutí být ve všech zdravotních soudech opatrnými. Je to tak správně – stále neexistuje dostatek důkazů ve formě studií a jiných vědeckých statí, které by spolehlivě prokázaly, že aloe vera skutečně funguje, jak se o ní říká. Jedno je však jisté – aloe vera se neotrávíte (leda, že byste na ni měli alergii, proto doporučujeme vyzkoušet vždy napřed malé množství). Pokud doma její rostlinku máte a zrovna se potýkáte s nějakým neduhem, určitě její sílu otestujte.
Aloe vera může pomáhat na:
-
Zažívací potíže
Aloe latex obsahuje alois, díky (nebo kvůli, jak se to vezme) kterému je projímavý a může zmírnit zácpu.
-
Kožní problémy jako je psoriáza a akné
Krémy s aloe mají zklidňující účinek a mohou snižovat svědění a záněty.
ZAJÍMAVOST: Vědci již zjistili, že má aloe schopnost podporovat produkci prostaglandinu E2. Co že to? Jde o lipidy, které hrají roli při zánětech, jsou aktivní v mazových žlázách a napomáhají hojení.
-
Spálení sluncem
Kdo aloe vera zná a přiložil si její gel někdy na kůži, ten o jejím chladivém účinku již ví. Potýkáte-li se s mírným spálením a chcete si zklidnit pokožku, aloe je dobrá volba.
Zdroje dále uvádějí další potenciální možnosti přínosu této rostliny – třeba celkově na hojení ran, úlevu od pálení žáhy, snižování hladiny cukru v krvi a další.
Aloe vera pro krásu
Jestli je něčím tato rostlina známá, pak je to tím, že podporuje hydrataci a jasnost pokožky. Je bohatá na antioxidanty, jako jsou vitamíny A, C a E, obsahuje 7 z 8 esenciálních aminokyselin a věhlas získaly její protizánětlivé vlastnosti.
O řešení lehčích spálenin od slunce jsme již psali. Aloe toho ale na naší kůži svede mnohem více:
-
Podporuje blednutí tmavých skvrn
Hyperpigmentace vzniká z různých důvodů – kvůli slunění, akné nebo přirozenému procesu stárnutí. Sloučenina zvaná aloesin, která je v aloe obsažená, s tím může pomoci.
-
Hydratuje
Listy aloe vera jsou bohaté na vodu, takže pomáhají hydratovat pokožku a uzamykat v ní vlhkost (mohou za to mukopolysacharidy, které obsahuje). Aloe je proto ideální pro suché typy pleti.
-
Prospívá pokožce hlavy
Hydratační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti této rostliny ocení i kůže na naší hlavě. Použití gelu jako masky na pokožku hlavy může zklidnit podráždění, odstranit odumřelé kožní buňky, doplnit hydrataci a dokonce posílit vlasové folikuly. Osvědčuje se také jako řešení lupů a svědění hlavy.
-
Pomáhá zmírnit známky stárnutí
Hydratovaná pleť je spokojená a zdravá. Dostatečná vlhkost navíc pomáhá zvrátit známky přibývajícího věku v podobě jemných linek a vrásek. Uvádí se, že aloe stimuluje produkci kyseliny hyaluronové a kolagenových a elastických vláken v pokožce. Místní aplikace gelu z aloe na pokožku proto vede k její pevnosti a pružnosti.
-
Může mít vliv na stav akné
Aloe by neměla nahrazovat léky na akné, problematické pleti však mohou rozhodně pomoci její antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Tato magická rostlinka je navíc přirozeným zdrojem salicylových kyselin, které s pupínky a černými i bílými tečkami umí rovněž zatočit.
-
Zklidňuje lupénku a ekzémy
Kožní záněty tohoto typu signalizují obecný zánět a narušenou kožní bariéru. Aloe pomáhá s obojím.
Jak získat gel z aloe vera?
Na řadu kožních problémů je účinný gel z této rostliny. Jak jej získat? Je to jednoduché. Stačí mít doma rostlinku (kterou mají v téměř každém květinářství či hobby marketu v sekci s květinami). Poté:
- Odřízněte vnější list těsně u stonku a opláchněte ho.
- List pak položte na prkénko (zaoblenou stranou nahoru).
- Pomocí nože sloupněte slupku kolem okrajů.
- Poté nožem sejměte všechen gel.
- Gel rozmixujte nebo rozmačkejte a máte hotovo!
Prebiotický krém s aloe vera od GOODIE
Náš sortiment produktů péče o pokožku rozzářila jedna krásná novinka, která nás ohromně těší. Jedná se o lehký denní krém, který jsme speciálně navrhli pro potřeby pokožky žijící v prostředí moderní doby. Je skvěle hydratační a obsahuje řadu výživných složek a olejů v BIO kvalitě.
PREBIOTICKÝ PLEŤOVÝ KRÉM S ALOE VERA 50 ML
Protože je kůže a její mikrobiom velmi důležitý, obohatili jsme ho o probiotickou složku v podobě inulinu a fruktózy, která plní ochrannou funkci. Kromě toho v něm naleznete extrakt z granátového jablka, což je významný přírodní antioxidant a bojovník se stárnutím, ylang ylang a kyselinu mléčnou. Hodí se pro použití jen tak i pod make-up.
Aloe je úžasná rostlina a jako dekorace a součást domácí lékárničky by neměla chybět v žádné domácnosti. A co vy, využíváte chytře potenciál, který nám příroda nabízí?