Každý, kdo se někdy zajímal o účinné složky v kosmetice, již slyšel o retinolu. Přes slibný anti-age efekt málokdo zkoumá i jeho potencionální nevýhody a vedlejší účinky, které mohou na pleti napáchat nemalé škody. 

Pojďme si představit bakuchiol, přírodní a hlavně šetrnější alternativu retinolu - nabízí obdobné výsledky a bez vedlejších účinků!

V tomto článku se dozvíte, kdo je skutečným hrdinou v péči o pleť.

Retinol. Zázrak, anebo hrozba?

Retinol, kterému se přezdívá také elixír mládí, se v posledních letech považuje za jednu z nejúčinnějších složek kosmetiky. Jedná se o nejsilnější volně prodejnou syntetickou formu vitamínu A, která pomáhá zvýšit míru obnovy buněk, urychluje regeneraci pleti, vyhlazuje vrásky a přispívá k mladistvému vzhledu pleti. Mimo jiné i účinně předchází akné a ucpávání pórů.

Přes všechny své výhody však běžně na pleti způsobuje i pěknou neplechu. Mezi nejčastější vedlejší účinky retinolu patří pnutí, šupinatění a popálení pokožky. V některých případech může zapříčinit i vznik dermatitidy (zánětlivé kožní onemocnění).

Umět zacházet s retinolem taky není „jen tak“. Musí se dodržovat určitá bezpečnostní pravidla a omezení. Jmenujme například nutnost nanášet retinol pouze večer, protože je extrémně citlivý na sluneční světlo. Používání retinolu se také nedoporučuje při kojení a v těhotenství, kvůli riziku poškození vývoje plodu.

Naštěstí příroda „vymyslela“ bakuchiol, který má podobný efekt i účinek, a jako bonus je k pleti maximálně šetrný a nemá žádná omezení! Pojďme si tento rostlinný výtažek více představit.

Přírodní bakuchiol! Alternativa bez vedlejších účinků

Bakuchiol je antioxidant, který se nachází v semenech a listech indické rostliny Psoralea corylifolia. Již několik staletí se využívá v čínské i indické medicíně pro restorativní postupy, které se zaměřují především na podporu přirozených schopností těla: uzdravování se a uzdravení se.

ZAJÍMAVOST: Rostlina Psoralea corylifolia neboli Babchi není pěstovaná jako plodina. Sbírá se divoce rostoucí v přírodě a indická vláda sklizně reguluje, aby nedocházelo k drancování přírody.

Pro kosmetiku se stal bakuchiol populárním až poté, co bylo prokázáno, že má na pleť podobné účinky jako retinol, protože „pracuje“ na totožném principu (prostřednictvím stejných proteinů) [1]. Na rozdíl od retinolu však nemívá vedlejší účinky, pokožku nijak nedráždí a stává se tak skvělou volbou i pro ty, jenž trpí kožním onemocněním jako je ekzém, rosacea nebo lupénka [2][3].

Dalším benefitem bakuchiolu je i jeho fotostabilita, díky které není citlivý na sluneční záření a tudíž je vhodný a bezpečný i pro denní použití [5]. Kromě toho neobsahuje žádné látky, které by byly jakkoliv rizikové pro období těhotenství či kojení.

Fantastické účinky potvrzené vědou

  • Bakuchiol podněcuje buňky k vyšší produkci a syntéze kolagenu [1]. Díky tomu pomáhá oddalovat projevy stárnutí, vyhlazuje jemné linky a vrásky a znovuobnovuje přirozenou pevnost a elasticitu pokožky.

  • Jako velmi silný antioxidant proniká až do hlubokých vrstev pokožky, kde eliminuje tvorbu, výskyt i viditelnost tmavých skvrn neboli hyperpigmentaci [1].

  • Bakuchiol tlumí zánět v pleti, působí na redukci kožního mazu a zmírňuje projevy mírné až středně těžké formy akné. Nejenže omezuje počet zánětlivých lézí, ale také zesvětluje a hojí reziduální jizvy [4].

Vyzkoušejte i vy kouzlo bakuchiolu!

5601_vitaminove-serum-s-antioxidanty--bakuchiolem-a-q10-30-ml

VITAMINOVÉ SÉRUM S ANTIOXIDANTY, BAKUCHIOLEM A Q10 30 ML
Vitamínové sérum s antioxidanty, bakuchiolem a koenzymem Q10 podporuje mladistvý vzhled pleti, poskytuje ochranu před vnějšími vlivy, sjednocuje tón pleti, vyhlazuje vrásky a pomáhá při problémech s akné.

 

Co říkáte na účinky bakuchiolu? Zkusíte ho zařadit do své rutiny?

  

Autor: Nicola Trompischová
Tisk

1. Bakuchiol: a retinol-like functional compound revealed by gene expression profiling and clinically proven to have anti-aging effects, R. K. Chaudhuri and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, published online 2014 Mar 6.
2. Clinical Evaluation of a Nature-Based Bakuchiol Anti-Aging Moisturizer for Sensitive Skin, Zoe Diana Draelos and collective, researchgate.net, published online December 2020
3. Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing, S. Dhaliwal and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, published online 2018 Sep 21.
4. A Clinical Study Evaluating the Efficacy of Topical Bakuchiol (UP256) Cream on Facial Acne, Lidia Brownell and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2021 Mar 1.
5. Can bakuchiol be used as an alternative agent for sun protection?, Domina Petric, UHC Split, researchgate.net, July 2020