Bystrá mysl, lepší paměť! Zpátky k povinnostem v nejlepší kondici.
Léto se přehouplo do poslední třetiny a čas školy i konce letních dovolených je zase o krok blíž. Dá se na návrat k povinnostem nějak nachystat? Můžeme zahnat mozkovou mlhu a být plní síly nejen tělesné, ale i duševní? Jistě! Pojďte se s námi prozkoumat paměť a koncentraci a to, čím se dají podpořit. Doporučení, která nám pomohou zajistit bystrost po dlouhá léta, jsou až překvapivě zábavná.
Problémová paměť a koncentrace – jak na to vyzrát
Známe to nejspíš všichni – šli jsme pro něco do jiné místnosti a zapomněli pro co. Chtěli jsme se na něco podívat na sociální síti a v ten moment nám to vypadlo. Dnešní svět je plný vábniček pro naši pozornost a k výpadkům paměti takto dochází u mladých i starších. Není nutné hned pomýšlet na demenci nebo Alzheimera. Pokud se nám ale problémy dějí častěji, přijde vhod si osvojit strategii, která změny struktur a funkce mozku pozitivně podpoří.
1. Čas na přátele
Když se řekne ,,zlepšování paměti”, asi nás napadnou jen samé ,,vážné” činnosti, jako je luštění křížovky. Kognitivní (= poznávací) výhody ale přináší i život plný přátel. Vztahy totiž stimulují mozek. A my lidé jsme společenští tvorové, kteří nemohou prospívat izolovaně. Interakce s ostatními je výborným druhem mozkového cvičení. Nic se nemá přehánět, i čas o samotě je důležitý, aktivní sociální život ale přináší spoustu energie a podnětů pro mozek.
2. Trénink mysli
Čemu se nevěnuje pozornost, to postupně upadá. Nemůžeme očekávat, že budeme svěží, když se nejraději válíme na gauči a místo aktivity vše pasivně přijímáme. Jasně, je to někdy těžké. Být líní je jednodušší. Dlouhý život a duševní pohoda ale stojí za tu námahu. Zkoušejme následující:
- Dávejme pozor – pokud něčemu nedáme dostatečnou pozornost, náš mozek si to nezakóduje.
- Navazujme na to, co už víme – naše mysl tvoří síť dat. Lépe si udržíme to, co vztáhneme k něčemu známému.
- Rozumějme hlavně základním myšlenkám – Učíme-li se něco komplikovaného, začínejme od píky a hledejme souvislosti.
- Zapojujme více smyslů – souvislosti s barvami, texturami, vůněmi a chutěmi jsou účinné pro dlouhodobé zapamatování.
- Procvičujme, co už známe – opakování je matka moudrosti a tento fakt opravdu platí.
- Používejme mnemotechnické pomůcky – indicie jakéhokoliv druhu umožňují informace spojovat a snáze si pamatovat.
Zajímavost - Co to je paměť? - Jde o schopnost mozku, pomocí níž se data nebo informace kódují, ukládají a v případě potřeby načítají. Je to uchovávání informací v průběhu času za účelem ovlivnění budoucího času.
3. Smích
Říká se, že smích je nejlepší lék. Pro mozek a paměť to platí stejně jako pro tělo. Smích totiž stimuluje spoustu mozkových oblastí. Smějme se sami sobě. Když někde slyšíme smích, zkusme se k němu přidat. Sdílejme čas se zábavnými lidmi. Čtěme si vtipy. Je tolik věcí, které jsou milé a hravé. Mohou nám zlepšit nejen daný moment, ale také prodloužit a zkvalitnit celý život.
4. Aerobní cvičení
My víme, každý na cvičení není. Pro dlouhodobé zdraví je ale důležité se občas zapotit. Proč? Cvičení okysličuje mozek a mimo jiné snižuje riziko poruch vedoucích ke ztrátě paměti. Také podporuje činnost hormonálního systému a koriguje množství stresových hormonů. Co je ale obzvlášť důležité je také skutečnost, že stimuluje nová spojení neuronů. Tak hurá do cvičení, která rozproudí krev! Patří mezi ně třeba běhání (ale i rychlá chůze), tanec nebo plavání.
5. Přestávky
Pauza pro zvýšení pozornosti? Paradox, který funguje. Pravděpodobně známe tento scénář – jistý čas na něčem pracujeme a najednou se naše pozornost začne toulat. Snažíme se s tím bojovat, ale ne a ne se zase soustředit. Produktivitu pak střídá stres, že začínáme být ve skluzu a práci nedoděláme včas. Pro návrat koncentrace přitom stačí krátká přestávka. Udělejme si ji hned, když ucítíme známky únavy.. Stačí se napít, udělat pár kroků (i ve škole se dá dojít na WC :)), podívat se na chvíli z okna, zkrátka dát si 5 osvěžujících minut něčeho zcela jiného.
Zajímavost - Co to je koncentrace? - Je to akt soustředění, který spočívá ve výhradní pozornosti k jednomu objektu. Jde o schopnost nasměrovat svou pozornost v souladu s vlastní vůlí.
6. Kvalitní spánek
Za nedostatek koncentrace často může chybějící odpočinek. Občasná spánková deprivace je nepříjemná jednorázově, pravidelné ponocování však ovlivňuje náladu i výkonnost v dlouhodobém horizontu. Zdravé je spát 7 - 8 hodin každý den, mějme to na paměti. Kvalitu spánku podporuje vypnutí všech obrazovek hodinu před spaním a jejich vystřídání za klidnou hudbu, teplou koupel nebo knihu, nižší teplota v ložnici a spánková pravidelnost (ideálně usínat i vstávat ve stejnou dobu i o víkendu).
7. Vyvážená strava
Náš mozek potřebuje palivo. Nejlépe jede na zdravé tuky, zeleninu, ovoce, libové maso a dostatek vitamínů a minerálů. Pokud jíme málo zdravých pokrmů a více zpracovaných potravin, komplexních sacharidů a cukru, zaděláváme si na pořádný zánět. A ten ohrožuje i kognitivní funkce. Soustřeďme se proto na potraviny, které posilují paměť a zvyšují šance na naše celkové zdraví. Patří mezi ně např. listová zelenina (a všeobecně zelená zelenina), losos a jiné mořské ryby, tmavé bobule a ovoce (borůvky, hrozny, švestky atd.), káva a čokoláda, extra panenský olivový olej či kokosový olej lisovaný za studena.
Goodie a produkty na podporu jasné mysli
To základní, co přitom snadno ovlivníme, je to, co denně jíme a jakou výživu tak našemu tělu dodáváme. Jsme zastánci vyváženého přístupu. Dávejme si to nejlepší možné, ale nevyčítejme si občasný hřích. A co víc – i hřešit se dá kvalitně, což některé naše produkty dokazují.
MACA kapsle 4X power BIO 150 ks
Maca se proslavila svými účinky na fyzické i duševní zdraví. Jedná se o rozemletý kořen řeřichy peruánské. Ta naše je směsí jejích 4 druhů - žluté, červené, černé a fialové. Obzvláště ta černá, nejvzácnější (tvoří pouze 10 - 15 % sklizně) působí na posílení paměti, regeneraci mozkových funkcí a zlepšení stavů jako je mozková mlha, únava a deprese.
Máme ji též v prášku nebo jakou součást lahodného Macacina.
Ashwagandha je jednou z nejvíce uctívaných rostlin v tradiční ajurvédské medicíně. Jedná se o jednu z nejvíce prostudovaných rostlin, řadící se mezi adaptogeny. Kromě jiného výrazně podporuje duševní a kognitivní činnost a koncentraci. Co je také důležité – snižuje únavu.
Nepražený kakaový prášek má ty nejlepší účinky, díky kterým se právem řadí mezi superpotraviny. Kakao je bohaté na polyfenoly, což jsou přirozeně se vyskytující antioxidanty, které potlačují záněty. Obsahuje také flavonoidy zlepšující různé typy kognitivních a vizuálních úkolů. Právě flavonoidy podporují produkci neuronů a zlepšují průtok krve a zásobování mozkové tkáně.
Vyzkoušejte také naše kakaové boby nebo kakaové máslo, vše v BIO kvalitě.
Víme, že každá dovednost jde zlepšit postupným procvičováním a zdravými návyky. I bystrá mysl se dá trénovat. Netlačme ale na sebe a začínejme s málem – vyberme si jen jednu aktivitu, kterou se chceme naučit, začleňme do svého dne pouze pár minut nového cvičení, pokud nejíme zcela zdravě, nedělejme obří krok, ale přidejme zatím třeba jen více zeleniny a hrst ořechů.
Celý tým GOODIE vám přeje, ať se cítíte skvěle!