Proč a jak černé tečky vůbec vznikají?

Většina žen si myslí, že černá tečka je černá proto, že černý povrch je špína. To není pravda a není to tak jednoduché. Černé tečky vznikají, když se maz ze žláz hromadí pod povrchem pleti a ucpává tak pór. Jejich černou/tmavě hnědou barvu získávají po kontaktu se vzduchem, kdy otevřený komedon (ucpaný pór) oxiduje a jejich barva se tak změní.

Faktory, které přispívají ke vzniku černých teček

  • Nedostatečná hydratace

Pokud dostatečně nepijete a nedopřáváte hydrataci pokožky i z vnějšku, pokožka začne reagovat. Braní se. Snaží se hydrataci udržet produkcí mazu. Pitný režim je základ. Květové vody používejte vždy po čištění a před aplikací kosmetických olejů. Pomáhají zabránit vysušení pokožky.

  • Nedostatečné čištění pleti

Vytvořte si ranní a večerní rutinu čištění pleti. Věnujte si pár minut každý den ráno a večer. Disciplína a důslednost se vyplatí, pokožka vám poděkuje. K dočištění pleti můžete použít konjakovou houbičku, která pokožce zároveň dopřeje masáž a prokrvení.

  • Špatný výběr kosmetiky

Je možné, že používáte kosmetiku, která buď není určena pro váš typ pleti a nebo, že vaše aktuální kosmetika obsahuje některé silikony, SLS, SLES nebo komedogenní oleje, které významně ucpávají póry. Čtěte etikety a zkontrolujte složení INCI.

  • Hormony

 Stejně jako tomu je u akné i u černých teček za jejich vznikem můžou stát právě hormonální změny

  •  Léčba kortikosteroidy 

Při dlouhodobém používání kortikoidů dochází k potlačení vlastní obranné reakce kůže. Často se pak vyskytnou projevy bakteriální, houbové nebo virové infekce. Dochází tak ke zhoršení stavu pokožky a ke vzniku černých teček.

Jak proti černým tečkám bojovat?

  • Pravidelný peeling 

Dopřejte pokožce peeling s pomocí přípravků s obsahem exfoliačních kyselin. Ty jsou pro ni mnohem šetrnější než mechanický peeling, který může způsobit podráždění.

  • Masírování pokožky 

Dokonale jemné promasírování pokožky zajistí konjaková houbička. Navíc zajistí prokrvení, čímž pomáhá zabraňovat vzniku černých teček.

  • Hloubkově čistící masky 

Hloubkové čištění pleti je vhodné provádět 2–3 x týdně. Zvolte přírodní masky na bázi kosmetických jílů, které kromě pročištění poskytují pleti výživu. BLACK jílová pleťová maska se zinkem pomáhá předcházet vzniku černých teček.

Řešte příčinu, ne následek

Existují různé náplasti, které si nalepíte na noc a mají vám černé tečky vytáhnout. Tento způsob bych nedoporučila, hlavně z důvodu neefektivity. Vytáhne to pár teček, ale nedocílíte tím tak jejich úplnému odstranění a do pár dnů se vám na stejném místě udělají znovu, někdy i v zaníceném stavu.



Autor: Kateřina Routová
Tisk