Černý kašel je poslední dobou častým tématem. I přes povinné očkování toto onemocnění v současnosti opět nabývá na síle a statistiky upozorňují na nejhorší čísla za posledních 10 let. 

Zjistěte, jak rozpoznat příznaky černého kašle, jaké jsou možnosti preventivních opatření a léčby.

Závažnost černého kašle

Jedná se o vysoce infekční bakteriální onemocnění s celosvětovým výskytem, které postihuje plíce a dýchací cesty. Nejvíce ohrožuje kojence a těhotné ženy. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí 6-21 dnů. [1]

Toto onemocnění je známé již stovky let, kdy v minulosti způsobilo epidemie s mnoha úmrtími, a to hlavně mezi dětmi. S vývojem očkování se výskyt sice snížil, ale na některých místech na světě se stále objevuje (především tam, kde není povinné očkování dětí). 

Černý kašel je velmi závažné onemocnění. Dokonce je považován za jednu z nejzávažnějších kojeneckých chorob. I u dospělých ovšem představuje toto onemocnění poměrně velké riziko ohrožení na zdraví i na životě. Může způsobovat řadu komplikací, jako je například zápal plic, zástava dýchání nebo otevřené či prasklé cévy v důsledku silných záchvatů kašle. Jeho léčba proto vždy patří do rukou lékaře.

Příznaky černého kašle

Zpočátku je nemoc nenápadná a projevuje se jako běžné nachlazení, později se stav začíná zhoršovat. Mezi typické příznaky černého kašle patří:

 • suchý kašel
 • rýma a kýchání
 • dušnost
 • záchvaty dusivého kašle
 • zvýšená teplota nebo horečka
 • zvracení hustého hlenu
 • vyčerpání ze záchvatů kašle

Prevence černého kašle

Nejdůležitější roli v oblasti prevence černé kašle hraje očkování. Vakcína proti černému kašli je podávána v kombinaci s vakcínou proti záškrtu a tetanu a mnohdy také s vakcínou proti dětské obrně a hepatitidě typu B. 

Vakcíny jsou doporučovány jako součást pravidelného očkování dětí. V případě, kdy jsou dospělí v kontaktu s kojenci nebo mají oslabený imunitní systém, je na místě zvážení očkování. Prodělaná nemoc ani očkování ovšem neposkytují dlouhodobou ochranu.

Diagnostikování černého kašle

Diagnostika je založena především na posouzení klinických příznaků. Dále je možné pro určení diagnózy provést:

 • výtěr z nosohltanu, který pomůže detekovat přítomnost bakterie typické pro černý kašel
 • rentgen hrudníku pro vyloučení jiných onemocnění
 • krevní testy, které v případě tohoto onemocnění prokáží snížení počtu bílých krvinek

Možnosti léčby černého kašle

 1. Léčba černého kašle je v první řadě zaměřena na zmírnění příznaků, s čímž mohou pomoci například látky pro podporu imunity či sirup na kašel
 2. Další možností je antibiotická léčba. V případě, že jsou antibiotika nasazena včas, výrazně se zkracuje doba trvání nemoci i závažnost příznaků. Zároveň se také zkracuje doba, po kterou je pacient nakažlivý pro své okolí.
 3. Důležité je také zvlhčování vzduchu například pomocí páry, kterou je možné mírně obohatit esenciálními oleji. Pro zvlhčování sliznic je klíčový také dostatečný pitný režim.
 4. V případě závažnějšího průběhu, u kojenců a starších osob je nutná hospitalizace pacienta.

Mýty a omyly, které kolují o černém kašli

O černém kašli koluje hned několik mýtů, a to například:

 • Tímto onemocněním se mohou nakazit pouze děti – u dětí je sice černý kašel častější, nakazit se ovšem mohou i dospělí.
 • Když člověk toto onemocnění prodělá, nemůže se nakazit znovu – i když do určité míry může imunita být, není ovšem dlouhodobá.
 • Očkování má více vedlejších účinků a je škodlivější než samotná nemoc – tento typ vakcín je považován za bezpečný a vedlejší účinky se vyskytují jen v některých případech a většinou jsou mírné a přechodné. Oproti tomu komplikace, které jsou spojené s černým kašlem, bývají mnohem závažnější.

 

Účinnou prevencí proti černému kašli je očkování.  Případná léčba černého kašle je zaměřena na potlačení příznaků doprovázejících toto onemocnění a na izolaci pacienta od ostatních. V závažnějších případech je nutná hospitalizace.

Tisk

[1] Seznamzpravy.cz. Nejhorší čísla za deset let. Černého kašle přibývá, vakcíny na skladě došly. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-nejhorsi-cisla-za-deset-let-cerneho-kasle-rapidne-pribyva-muze-i-zabijet-247141