Cholesterol je slovem, při jehož vyslovení mnohým naskočí husí kůže a zděsí se. V posledních desetiletích se cholesterol spojuje téměř bez výjimky zejména s negativními přesvědčeními a zkušenostmi, ve společnosti tak zavládl neutuchající boj proti němu. Pojí se však bohužel s velkým nepochopením, nelze totiž bez újmy zdiskreditovat natolik cennou součást lidského těla jakou právě cholesterol je! 

Proč je tedy pro nás důležitý a proč bychom se ho už vůbec neměli bát? 

V tomto článku se dozvíte: 

  • Jak cholesterol ovlivňuje celkové zdraví buněk. 
  • Proč je důležitý pro nervovou soustavu a schopnost myšlení. 
  • Jakým způsobem ovlivňuje imunitní systém. 
  • Proč nedostatek pohlavních hormonů může souviset s cholesterolem. 
  • Kde se vzaly mýty o cholesterolu. 

Cholesterol je obrovsky cennou látkou, která tvoří velkou část našeho těla. Je pro nás dokonce tak moc zásadní, že bychom bez něj nebyli schopni přežít. A už zde můžeme pochopit, jak moc nebezpečné dokáže být všudypřítomné šířící se přesvědčení, že cholesterol potřebujeme neustále co nejvíce snižovat. Cholesterol totiž zajišťuje správnou funkci buněčných membrán (což jinak řečeno znamená, že se nachází ve všech buňkách), chrání buňky před poškozením a oxidativním stresem (což má v dnešní době plné toxinů a nepříznivých vlivů o to větší důležitost), je velmi důležitý pro naši nervovou soustavu, produkci hormonů, ale i vitamínu D! Bez cholesterolu bychom prostě nebyli schopni fungovat. Pojďme si ale některé oblasti jeho působení rozvést ještě více do detailu, abychom jeho důležitost ještě lépe pochopili. 

Zdraví buněk

Cholesterol je nezbytnou součástí buněčných membrán, zajišťuje jejich strukturu, jejich funkci a tudíž i vstup důležitých látek do a ven z buňky. Podporuje fluiditu buněčné membrány, její stabilitu a schopnost odolávat změnám podmínek. Nejvíce zásadní funkcí však je, že zajišťuje, aby do buňky nemohly vstoupit látky, které do ní nepatří a naopak poskytuje příznivé prostředí pro vstup těch, které jsou v buňce potřebné.

Různé typy buněk mají rozdílný obsah cholesterolu ve své struktuře dle jejich funkce v těle -  například buňky, které jsou součástí ochranné bariéry (například kůže) musí mít cholesterolu více, protože zde zajišťuje, že buňky budou silné a rezistentní vůči různým typům narušitelů. 

Správné fungování nervové soustavy

Bez cholesterolu bychom nebyli schopni myslet! Cholesterol také zajišťuje jednu z nejvíce nezbytných funkcí mezi buňkami, která je zodpovědná za to, že naše tělo dokáže synchronně fungovat - komunikaci. Bez cholesterolu by buňky nebyly mezi sebou schopné efektivní komunikace a předávání informací. Obzvláště náš mozek je částí těla velmi bohatou na cholesterol. A není to přece jen jedna z částí těla pro nás skoro nejzásadnější?:-) Kromě toho také mozek potřebuje pravidelně přijímat významné množství cholesterolu, aby vše mohlo adekvátně fungovat. Každá buňka a struktura v mozku včetně celého zbytku naší nervové soustavy potřebuje cholesterol. Jedním z hlavních důvodů, proč nervová soustava potřebuje tolik cholesterolu je myelin. Myelin obaluje naše nervové buňky, čímž je izoluje jako elektrické kabely, aby nedocházelo ke zkratům, slouží ale také jako jejich výživa a ochrana. 

Naprosto nezbytný je cholesterol především pro vyvíjející se nervovou soustavu miminek, správnou funkci jejich mozku a vývoj očí. Důkazem jeho důležitosti je i fakt, že lidské mateřské mléko je právě z cholesterolu z velké části tvořeno!

Produkce vitamínu D a podpora imunity 

V souvislosti s imunitou bychom si cholesterol jako jednu z nejvíce potřebných molekul pro její podporu asi těžko spojili, nicméně i zde je neopomenutelným! Studie prokazují, že imunitní buňky se na cholesterol spoléhají při boji s infekcí a s jejich obnovou po nemoci. LDL cholesterol (ten, jenž se všeobecně často označuje za ten “špatný”) se dokonce váže a inaktivuje nebezpečné bakteriální toxiny, které mohou poškozovat buňky. Je prokázáno, že lidé s nižším cholesterolem bývají náchylnější k nejrůznějším typům infekcí a nachlazení.

Bez cholesterolu by nebyly pohlavní hormony! 

Druhým nejhladovějším orgánem po cholesterolu (po mozku) jsou naše endokrinní žlázy - nadledvinky a pohlavní žlázy. Jsou totiž místem, kde se syntetizují důležité steroidní hormony, mezi něž patří například testosteron, progesteron, estrogen a další. Všechny tyto hormony prochází hormonální kaskádou syntézy na jejímž vrcholu stojí právě cholesterol! Každý z pohlavních orgánů by neměl šanci být vytvořen, pokud by nebyl v těle dostupný cholesterol. Tím pádem je cholesterol i tou úžasnou molekulou, která nám vůbec zajišťuje schopnost se dále rozmnožovat a tvořit nové generace. 

V dnešní době čelíme krizi, kdy poměrně velké množství mladých párů má problémy s početím, zároveň jsme stále v době, kdy vládne silné přesvědčení, že cholesterol a jeho dietní zdroje (maso, vejce, vnitřnosti aj.) jsou pro nás nezdravé, až škodlivé. Můžeme si jen domýšlet, co tahle démonizace může mít za reálné dopady.

Hovězí játra - mrazem sušená - volný chov - organické BIO zemědělství

Dietním přirozeným zdrojem cholesterolu a celého spektra dalších cenných látek představují například játra. 

Stále panující mýty okolo cholesterolu

Cholesterol je látkou, která je pro nás a naše zdraví natolik zásadní, že to poslední, co si zalouží je jeho démonizace, která byla vždy neoprávněná. Žádná ze studií ve skutečnosti neprokázala, že by cholesterol přijímaný z přirozených zdrojů (maso, vejce, vnitřnosti) způsoboval kardiovaskulární onemocnění. Veškerá propaganda této myšlenky navíc vychází z mylné a zmanipulované studie Ancela Keyse, která byla již dávno mnohokrát vyvrácena. Mnohem větším problémem pro naše zdraví začaly ve skutečnosti následně po zveřejnění této studie být nízkotučné výrobky plné cukru a glukózofruktózového sirupu, které způsobují poškození jater a nabývání na váze. 

Žádné z těchto produktů, které nám na základě démonizace cholesterolu začaly být prodávány nejsou pro nás zdravé a přirozené. Oproti tomu potraviny, které přirozené jsou a cholesterolu obsahují hojně, tvoří základ nezbytný pro naše dlouhodobé zdraví, a měly by mít v jídelníčku své pevné místo! 

Autor: Karolína Tomaides
Tisk