Podzim je náročným obdobím nejen pro školáky, ale i pro pracující, obzvláště, pokud trávili poslední dny prázdnin relaxací nebo na dovolené. Běžný pracovní proces se najednou zdá více stresující, protože schopnost soustředit se uniká a ať se snažíme sebevíc, pracovní výkony klesají. 

Jak podpořit koncentraci, paměť a přerušit tak začarovaný kruh plný nepozornosti, chatrného výkonu a emocionálního napětí? Máme pro vás řadu praktických doporučení!

V článku se dozvíte: 

  • Co signalizuje ztrátu koncentrace a mozkovou mlhu?
  • #6 osvědčených tipů pro posílení kognitivních funkcí mozku

Obtížné myšlení, ztráta soustředění a slabá paměť? I to mohou být známky mozkové mlhy

Takzvaná mozková mlha se může u každého člověka projevovat drobně odlišně. Jedním z nejčastějších projevů je ovšem slabá paměť, která se vyznačuje především jako problém vzpomenout si na situace, které se staly před pár okamžiky. S tím souvisí i častá ztráta věcí, protože zapomínáme i to, kam předměty odkládáme a kde jsme je viděli naposledy. Také můžeme pociťovat zamlžení mysli, kdy vůbec nejsme schopni uvažovat, přemýšlet, rozhodovat se a děláme banální chyby. Mohou nás doprovázet i potíže s běžnou, všední pozorností, například nevydržíme v klidu sedět nebo často zakopáváme, protože si „nejsme vědomi“ terénu pod nohama.

Naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak podpořit a zlepšit své kognitivní funkce včetně tolik potřebné koncentrace a paměti. Pojďme si je představit!

#1 Hrajte si

Hraní určitých typů her pomáhá trénovat mozek a rozvíjet pracovní, krátkodobou paměť, stejně jako i schopnost soustředit se a řešit problémy. Můžete skládat puzzle, hrát šachy, luštit křížovky nebo spojit příjemné s užitečným a vybarvovat omalovánky se svými dětmi. Pro zlepšení celkové koncentrace stačí pouhých 15 minut zábavy denně [1].

#2 Zlepšete kvalitu spánku

Únava z nedostatečného či nekvalitního spánku narušuje všechny kognitivní funkce, včetně paměti a pozornosti. Navíc zpomaluje reflexy, což může ztížit vykonávání všedních úkolů a úkonů, jako jsou například jednoduché počty z hlavy nebo řízení auta. Přečtěte si náš článek o tom, jak se dobře vyspat nebo se seznamte s TOP 5 bylinkami pro lepší spánek a předejděte spánkové deprivaci.

cbd-5-procentni-goodie

CBD - KONOPNÝ OLEJ 5% FULL SPECTRUM 10 ML

Kvalitnímu spánku také napomáhá konopný olej CBD, který působí již do hodiny od užití. Dokonale regeneruje tělo i mysl, navozuje klidný spánek po náročném dni i při dlouhodobější nespavosti.

#3 Změňte způsob stravování

Jezte méně zpracovaných potravin a vyhněte se sladkým a smaženým jídlům. Strava s vysokým obsahem cukrů a tuků totiž zhoršuje hipokampální paměť, která je mimo jiné zodpovědná za schopnost učit se a orientovat se v prostoru [2]

Do svého jídelníčku naopak zařaďte luštěniny, ořechy, vejce a bobule - zlepšují koncentraci i dlouhodobou paměťdokonce snižují riziko Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby [3].

#4 Zvyšte fyzickou aktivitu

Fyzická aktivita přispívá ke zvýšení koncentrace a pozornosti a to již po 4 týdnech pravidelného pohybu. Zlepšuje okysličení těla, zvyšuje tvorbu mozkových buněk, které jsou nezbytně nutné pro ukládání paměti a dokonce pomáhá zvrátit ztrátu paměti související s věkem [4][5]. Vykonávaná aktivita přitom nemusí být vůbec náročná a namáhavá. Možná, že už to zní jako klišé, ale skutečně stačí, když každý den zvolíte chůzi do schodů namísto použití výtahu. Mějte na paměti, že vždy je lepší dělat alespoň něco nežli nic. Co třeba začít pomalu a pozvolna jógou, která není pouze cvičením, ale také pomáhá nastolit rovnováhu jak ve vztahu k sobě samým, tak i k okolí.

#5 Zrevidujte užívané léky

Nezapomeňte se čas od času poradit se svým lékařem, jak zvládnout své zdravotní potíže i bez silných léků na předpis. V případě, že je váš zdravotní stav dlouhodobě stabilizovaný, optejte se, zda by nebylo možné dávku vámi užívaných léků snížit. Některé medikamenty, jako jsou antidepresiva nebo léky na vysoký cholesterol, hypertenzi a cukrovku, totiž mohou způsobovat lehkou ztrátu paměti a zmatenost při vykonávání běžných věcí [6].

#6 Spolehněte se na přírodu

Někdy stačí jenom kousek přírody a najdete to nejúčinnější řešení. Správně zvolené přírodní prostředky a doplňky stravy mohou poskytnout efektivní a především dlouhodobou pomoc, i prevenci. Konkrétně přírodní nootropika mají blahodárný vliv na zvýšení kapacity mozku a zlepšují všechny kognitivní funkce, od paměti přes kreativitu až po orientaci v prostoru a soustředění. Patří mezi ně například ženšen, l-theanin vyskytující se v zelených a černých čajích, rozchodnice růžová nebo maca peruánská.

Goodie výběr pro lepší koncentraci a paměť

matcha-tea-goodie

MATCHA TEA - PREMIUM CEREMONIAL BIO 50 G

100% čistý prášek ze zeleného čaje Matcha obsahuje až 137krát více katechinů (přírodních antioxidantů) než jiné typy zeleného čaje. Přispívá ke zlepšení pozornosti a paměti, navíc uvolňuje kofein do těla postupně, takže má i optimální povzbudivý účinek - bez výkyvů energie po dobu až 6 hodin.

ashwa-extract-goodie

ASHWAGANDHA EXTRAKT KSM 66 - MIN.5% WHITANOLID KAPSLE 60 KS

Ashwagandha pomáhá posilovat krátkodobou i dlouhodobou paměť, zlepšuje kognitivní funkce (pozornost, rychlost zpracování informací…) a příznivě ovlivňuje celkovou vitalitu těla a mysli. Obzvláště efektivní je právě v podobě extraktu KSM 66, který je až 10x účinnější než samotný kořen.

GOODIE - Maca - extrakt

MACA SUPERPOWER EXTRACT - KAPSLE 60 KS

Maca je známá adaptogenní bylina, která mimo jiné působí i na centrální mozkovou soustavu, kde stimuluje paměť a koncentraci. Goodie extrakt prémiové kvality je 30x koncentrovanější a účinnější než samotný kořen. Zároveň neobsahuje přirozeně se vyskytující přírodní škroby, proto je vhodná i pro jedince s citlivým zažíváním.



Trpíte i vy na špatnou koncentraci a soustředěnost? A v jakém období nejvíce? Máte nějaký svůj osvědčený „recept“ na obnovu soustředění a povzbuzení mysli k lepším výkonům? Podělte se s námi a ostatními čtenáři o své zkušenosti a doporučení!




1. Enhancing Cognitive Abilities with Comprehensive Training: A Large, Online, Randomized, Active-Controlled Trial, Joseph L Hardy and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, eCollection 2015
2. A high-fat high-sugar diet predicts poorer hippocampal-related memory and a reduced ability to suppress wanting under satiety., Attuquayefio Tuki and collective, psycnet.apa.org

3. MIND Diet Associated with Reduced Incidence of Alzheimer’s Disease, Martha Clare Morris, S.D. and collective, ncbi.nlm.nih.gov, Published online 2015 Feb 11.
4. Moderate Exercise May Improve Memory in Older Adults, Amy Alabaster, nih.gov, February 28, 2011
5. Impact of Coordinated-Bilateral Physical Activities on Attention and Concentration in School-Aged Children, Heidi Buchele Harris and collective, hindawi.com, published 28 May 2018
6. Memory disorders associated with consumption of drugs: updating through a case/noncase study in the French PharmacoVigilance Database, Francois Chavant and collective, ncbi.nlm.nih.gov, 2011 Dec



Autor: Nicola Trompischová
Tisk