Lámete si hlavu s tím, co vlastně “aromaterapie” znamená? Slyšíte, nebo čtete výrazy jako “éterický” nebo “esenciální” olej a nevíte, kam je zařadit a proč vlastně? 

Pojďte zjistit více o základních principech, zásadách a blahodárném působení aromaterapie. Vysvětlíme si, proč by alespoň trochu měla aromaterapie zajímat každého z nás. 

Co je aromaterapie? Terapii vůní si zamilujete

Podle názvu můžeme jednoduše soudit, že jde o nějakou formu terapie – léčby, podpory, harmonizace. Aromaterapie konkrétně spadá do kategorie “doplňkové terapie” – tedy je vhodné s ní doplnit již probíhající procesy, ošetření, nebo jiné terapie a stejně tak i k aromaterapii se doporučuje přidat ještě působení jiného zdroje pro komplexní účinky. Z názvu lze také odhadnout, že forma této terapie má co dočinění s aromatem – vůní a tak to také ve skutečnosti je, ale pod aromaterapií se zároveň ukrývá mnohem více.

Jak mohou vůně pomoci?

Říkáte si, vždyť je to jen vůně? Opak je pravdou, i “obyčejná” vůně nám totiž může nesmírně pomoci! Bylo prokázáno, že vůně, které se nám líbí a jsou nám příjemné, tzn. zapadají do “naší chemie mozku a toho, co potřebujeme právě my”, dokážou bojovat se stresem, povzbudit, dodat energii a celkově podpořit psychiku. Na fyzické úrovni aromaterapie podporuje zdraví a vitalitu těla, jeho krásu i odolnost. Ale zpět k vůním. [1]

Raději éterický, esenciální nebo vonný olej?

Náš čich je jeden z nejméně doceňovaných, ale o to více důležitých, senzorů. Pokud vdechnete vůni (příjemnou, nebo nepříjemnou), její molekuly jsou vzduchem okamžitě vtaženy do našeho nosu a následně do mozku a tam působí, resp. vnímáte, že se nám líbí, nebo nelíbí. Při delším inhalování vůně, nebo aromat, které jsou nám příjemné, váš mozek začne vydávat pozitivní, uklidňující signálysnižuje hladinu stresu v těle

V aromaterapii pracujeme pouze s tzv. éterickými, nebo esenciálními oleji, ideálně v BIO kvalitě. Jsou to čisté, přírodní silice, které vznikají v rostlině jako druhotný produkt při fotosyntéze – rostlina si látky ukládá do siličnatých váčků, odkud je následně můžeme extrahovat. Způsob získávání se liší podle typu rostliny a její části, ze které éterický olej chceme získat. Množství silic, které každá rostlina ukrývá ve svých buňkách se liší od velmi málo po velmi mnoho a ovlivňuje ho celá řada faktorů. 

Každý éterický olej obsahuje desítky až stovky různých chemických látek, jedná se tedy o jakousi chemickou “sloučeninu”. To znamená že např. éterický olej z máty peprné (Mentha piperita) by měl být pouze z konkrétního druhu rostliny, ale obsahuje desítky různých chemických látek charakteristických pouze pro svůj jedinečný druh. I když tedy různé éterické oleje obsahují stejné chemické látky, jejich poměr je v závislosti na rostlinném druhu (a extrahované části rostliny, stejně jako místu pěstování) vždy jiný. 

BIO esenciální olej z máty peprné obsahuje nejvyšší možnou koncentraci účinných silic. Díky kontrolovanému původu, organickému pěstování a šetrnému zpracování se tak nejlépe hodí k auromaterapeutickému použití. 

Kterým olejům se při aromaterapii vyhnout

“Vonným”, “parfemovaným”, nebo olejům “s vůní” se zdaleka vyhýbáme, jedná se pravděpodobně o syntetické sloučeniny, které se nedoporučují k účelům aromaterapie, ani k inhalaci. Zdaleka ale ne všechny látky obsažené v éterických olejích můžeme cítit, tzn. nemají vůni. Jedná se o častý omyl začátečníků užívání aromaterapie - éterické oleje nejsou “pouze” vůně”, jejich složení, použití i vliv na celý náš organismus je mnohem větší a komplexnější než se na první přičichnutí zdá.

Chemie ukrytá za aromaterapií

Všechny éterické oleje obsahují (v různých poměrech) i vysoce antibakteriální, antimykotické, antivirové, protizánětlivé nebo jinak zdraví prospěšné látky. Jejich inhalací, nebo použitím na pokožku je dostáváme do krve a následně tak do celého organismu, kde nám mohou pomoci s tím, na co byly původně v mateřské rostlině určeny - zdraví buněk, jejich vitalitu a ochranu před parazity i jinými útočníky. 

Zdánlivě jednoduchá a nevinná lahvička Eukalyptu globulu (nebo jakéhokoliv jiného éterického oleje) tedy skrývá celou malou chemickou laboratoř, celé spektrum látek, které nám pomáhají a podporují v různých situacích a při různých příležitostech. Od potíží s dýcháním, přes vysoký, či nízký krevní tlak, bolest hlavy, úzkost, smutek, stres, potíže s trávením či potíže se spánkem. 

Aromaterapie nabídne řešení mnoha problémů. S čím pomohou základní esenciální oleje? 

  • Levandule je známá pro své hojivé, zklidňující a antibakteriální účinky. 
  • Rozmarýn silně prokrvuje a prohřívá, stejně jako např. hřebíček
  • Ylang-ylang působí proti depresím nebo úzkostem a je to také silné afrodiziakum. 
  • Šalvěj muškátová je úžasná na jakékoliv “potíže” ženské povahy, od menstruačních bolestí, po návaly horka v menopauze. 
  • Zmíněná máta peprná s Eukalyptem globulem silně zchlazuje a osvěžuje.
  • Bergamot nebo grep zase pomohou s trávením, pozitivně naladí a podpoří dýchání.



Závěrem článku bych všechny čtenáře chtěla pozvat ke zkoušení různých vůní, nejen přímo éterických olejů (doporučuji hlavně přírodní vůně, nebo přímo očichávat přírodu). Zvu vás zároveň i k poznávání krás a “tajů” aromaterapie skrze kvalitní éterické oleje, které můžete zakoupit na Goodie a nebo se s nimi můžete setkat na některém z mých kurzů v Organic lab, těším se na vás, aromaterapeutka Bára. 

Poznámka autora: Čisté éterické oleje se nedoporučují používat neředěné na pokožku, použití pro děti, těhotné ženy, starší osoby nebo osoby s nějakým zdravotním omezením doporučuji konzultovat s aromaterapeutem. Nedoporučuji ani vnitřní užívání. 

Tisk