Pociťujete malátnost, otupělost a nedokážete se soustředit? Váš centrální nervový systém nefunguje optimálně, takže pozorujete příznaky mozkové mlhy.

Přečtěte si, jakých 5 příčin zodpovídá za nedostatečný výkon mozku a co dělat, když se chcete pocitu zpomaleného přemýšlení zbavit.

V tomto článku se dozvíte:

  •       Co je to mozková mlha.
  •       Podle jakých příznaků poznáte mozkovou mlhu.
  •       5 hlavních příčin nedostatečného výkonu mozku.
  •       A způsoby, jak na prevenci či řešení mozkové mlhy.

Co je to mozková mlha a jaké má příznaky

Zjednodušeně můžeme mozkovou mlhu označit jako duševní únavu a vyčerpanost, kdy mozek nefunguje tak efektivně, jak by měl. Nejde o samostatné onemocnění, ale spíše o kognitivní dysfunkci související s jinou nemocí, vyčerpáním či špatnou činností organismu. Z odborného hlediska se jedná o mírný chronický zánět v mozkové oblasti ztěžující jemné přesně fungující mechanismy paměti, koncentrace, či pocitů únavy a nálad. Při závažnější či déle trvající mozkové mlze dochází k ovlivnění celkové kvality života, což se projevuje zhoršeným výkonem v práci či při studiu. [1]

Příznaky mozkové mlhy mohou mít různou intenzitu a objevují se postupně i náhle. Nedostatečný kognitivní výkon mozku se projevuje například těmito problémy:

  • přetrvávající pocit malátnosti a otupělosti,
  • únava, neschopnost udržet myšlenku,
  • zhoršená pozornost a reakce,
  • problémy s pamětí,
  • špatné soustředění,
  • výkyvy nálady.

5 příčin mozkové mlhy

Nedostatečný výkon mozku spojený s projevy mozkové mlhy může mít hned několik různých důvodů. Někdy stačí jeden, jindy se jedná o souběh více problémů, avšak pro navrácení opětovné optimální funkčnosti mozku, musíte odhalit příčinu a zapracovat na jejím vyřešení.

#1 Chronický stres

Dlouhodobý stres přináší bohatý výčet negativních dopadů na celý organismus, protože zvyšuje krevní tlak, oslabuje imunitní systém a zasahuje do jemné chemické rovnováhy v mozku. Výsledkem bývá psychická únava, při které vyčerpaný mozek ztěžuje myšlení a soustředění. [2]

#2 Nedostatek spánku

Stejně jako u stresu, tak i pro spánek platí, že při jeho nedostatečné délce či kvalitě dochází k narušení efektivity mozkových procesů. Lehkou formu mozkové mlhy se zhoršenou koncentrací a zamlženými myšlenkami po špatně prospané noci snad zná naprosto každý. [3]

#3 Hormonální nerovnováha

Za spouštěče mozkové mlhy se považují také hormonální výkyvy, a to konkrétně například prudký nárůst progesteronu a estrogenu objevující se v těhotenství či naopak propad hormonů při počínající menopauze. Obě vychýlení z rovnováhy negativně ovlivňují paměť, komplikují soustředění a zamlžují myšlení. [4],[5]

 

Ashwagandha extrakt KSM 66 - min.5% whitanolid

S navrácením hormonální rovnováhy mohou pomoci adaptogeny. Například standardizovaný extrakt z Ashwagandhy s minimálním 5% podílem účinné látky whitanolidu upravuje hladinu kortizolu, takže pomůže při problémech se stresem i jako pomoc během hormonální nedostatečnosti.

#4 Nedostatek vitamínů a minerálů

Striktní dieta či nevyvážený jídelníček, ve kterém chybí esenciální živiny hraje důležitou roli ve správném fungování mozku. Podle výzkumů může být za mozkovou mlhu zodpovědný především nedostatek vitamínu B12. [6]

Zdraví mozku ovlivňuje také dostatečný příjem dalších vitamínů skupiny B, jako B3, B6 či B9 jako kyselina listová. Stejně tak si pohlídejte optimální množství železa, které se podílí na důležitých procesech centrální nervové soustavy (transport kyslíku, produkce myelinu pro ochranu při vedení nervového vzruchu, či syntéza a metabolismus neurotransmiterů, jako jsou například serotonin či dopamin). [7]

 

Liposomální B12 (Methylcolabamin)

Nedostatek vitamínu B12 ve stravě není nic výjimečného, a proto je vhodné užívat kvalitní doplněk stravy v liposomální formě s 20krát lepší využitelností v porovnání s jinými přípravky.

#5 Vedlejší účinek léků

Mozková mlha se může objevit v souvislosti s užíváním některých léků – například benzodiazepiny na úzkosti, statiny na snížení cholesterolu, léky na Parkinsonovu chorobu či beta blokátory na vysoký krevní tlak. Pokud pozorujete podobné příznaky, vždy se poraďte se svým lékařem, který upraví dávkování či doporučí jinou medikaci. [8]

6 způsobů, jak proti mozkové mlze bojovat a posílit zdraví mozku

V rámci cílené léčby mozkové mlhy musíte nejdříve odstranit její příčinu a zaměřit se na zlepšení faktorů ovlivňujících centrální nervovou soustavu. Pro prevenci a celkovou optimalizaci výkonu mozku je nezbytný celostní přístup zahrnující kvalitní odpočinek, pestrou a nutričně hodnotnou výživu i pravidelný pohyb.

#1 Dopřejte si odpočinek a odreagování

Ani mozek nemůže fungovat nonstop s maximální výkonností. Rovnováha mezi pracovními povinnostmi a odpočinkem představuje klíčový prvek pro správné fungování citlivých procesů v mozku. Obyčejná pauza zhruba o 10 až 15 minutách mezi pracovními bloky zlepšuje soustředění a efektivitu duševní práce. Jenže záleží na tom, o jaký druh relaxace se jedná. Mezi efektivní přestávky pro dobití pomyslných baterií mozku poslouží například:

  •       Meditace – zklidnění a uzemnění pomáhá snížit stres plynoucí z mnoha úkolů a povinností. I pár minut pomáhá zlepšovat koncentraci.
  •       Rozhovor s přáteli či blízkou osobou – sociální kontakt v běžném nenáročném povídání s osobami, které máme rádi, vyplavuje oxytocin či serotonin a slouží jako jakási forma relaxace od náročnějšího přemýšlení.
  •       Kreativní odreagování – malování, psaní, tancování, ale třeba i vaření nebo pečení patří mezi činnosti, s jejichž pomocí snížíte míru stresu.
  •       Pobyt v přírodě – trávení volného času v přírodě pomáhá snižovat stres a celkově příjemně zklidňuje mozek, kterému napomáhá i s dostatečným okysličením. [9]

#2 Zlepšete kvalitu spánku

Nekvalitní a nedostatečný spánek nedovolí mozku řádnou regeneraci, což se zákonitě projeví hned následující den. Proto dbejte na zdravou spánkovou rutinu – choďte spát a vstávejte každý den v podobnou dobu, snažte se o 7 až 9 hodin spánku a vytvořte si v ložnici dostatečný klid a tmu.

TIP: Přečtěte si článek na téma TOP 5 bylin pro lepší spánek.

#3 Zaměřte se na zdravý jídelníček

Aby mohl mozek správně a efektivně fungovat, potřebuje palivo. A to nejenom v podobě glukózy z přijatých sacharidů ve stravě, ale i dalších nezbytných látek, jako jsou vitamíny, minerály či tuky. Zdraví mozku ovlivňují mastné kyseliny, především omega 3, i dostatečný příjem cholesterolu, kterého mozek obsahuje až celých 25 %, což je nejvíce v porovnání s jinými orgány.[10]

ZAJÍMAVOST: Věděli jste, že mozek spotřebuje až 20 % celkové tělesné energie a zhruba stejný podíl kyslíku? I z toho důvodu tvoří vyvážená a dostatečná strava společně s okysličováním při pohybu základní pilíře zdraví mozku.

Olej z tresčích jater – extra panenský

Velmi dobře využitelný zdroj omega 3 mastných kyselin DHA a EPA představuje olej z tresčích jater původem z udržitelně regulovaného lovu v oblasti Islandu. Díky vitamínu A a D navíc funguje komplexněji pro celkové zdraví organismu.

#4 Cvičte a věnujte se pohybu

Cvičení a obecně aktivní pohyb podporuje expresi proteinů v mozku zodpovědných za mozkové funkce včetně zlepšení paměti či nálady. Nejlepších výsledků dosáhnete při každodenním cvičením trvajícím alespoň 30 minut, ale zároveň platí, že každý pohyb je lepší než žádný.

#5 Trénujte mozek

Svým způsobem funguje mozek jako sval, což znamená, že ho můžete trénovat a udržovat tím jeho kondici. Učte se cizí jazyk, čtěte knihy, luštěte křížovky, prohlubujte své znalosti v oblastech, co vás zajímají, nebo zkoušejte trénovat paměť zapamatováním čísel, obrazců či slov.

#6 Opatrně s kofeinem

Kofein obsažený například v kávě, zeleném či matcha čaji stimuluje centrální nervovou soustavu zvýšením produkce dopaminu a obsazením adenosinových receptorů, čímž uměle oddaluje pocit únavy. Obecně kofein pomáhá zvýšit výkon mozku, ale musíte vědět, jak s ním zacházet – nepřekračovat maximální doporučené denní množství 400 mg a nedávat si kofein zhruba 6 hodin před usínáním, protože jinak negativně ovlivní spánek a tím pádem i následný výkon mozku.

Často dochází také k tomu, že mozková mlha vzniká jako důsledek vynechání kofeinu po dlouhodobém užívání, při kterém vzniká určitá forma závislosti. I z toho důvodu se doporučuje nekonzumovat kofein více než 3 dny po sobě, ale vždy zařadit 1 až 2 dny pauzy. [11]

 

Setkali jste se někdy s pocitem podobným mozkové mlze? Podělte se s námi o své zkušenosti.



Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk