Už jste slyšeli o smart drugs? Jedná se o adaptogeny, přírodní látky pomáhající organismu překonávat zátěž. Ta bývá nejen psychického rázu, ale často představuje zranění, působení virů nebo nezdravého prostředí. Adaptogeny, kterým se říká také biostimulátory, harmonizátory, nebo rostliny nesmrtelnosti, umí pomoci ve všech stresových situacích a dodávat sílu při změněných podmínkách. 

Svět se teď mění a naše duše i imunita dostává zabrat. Nejvyšší čas sáhnout po některém z adaptogenů! 

Jejich sílu znali už naši předkové

Dá to rozum. To, co bylo účinné kdysi, zůstává účinné i dnes, byť se podmínky života změnily. Mnoho z adaptogenních rostlin proto znaly už staří Mayové a uplatňovaly se také v indické ajurvédě nebo tradiční čínské medicíně. S názvem ,,adaptogen” ale přišel ruský vědec Nikolaj Lazarev až v roce 1947. Ten také stanovil kritéria, podle nichž se rostliny spadající mezi adaptogeny hodnotí. Předpona adapto- pochází z termínu generalizovaný adaptační syndrom, tedy odborného názvu pro savčí stresovou reakci, kterou adaptogeny tlumí.

Jsou silně léčivé

Nejen, že adaptogeny rozšiřují adaptační rozmezí a zdraví upevňují, ale také skutečně léčí. Nejvíce se osvědčily při léčbě civilizačních chorob. Naše populace  je sice dlouhověká, ale potýká se se značnou zátěží kumulovanou v průběhu let. Mezi 3 nejzásadnější nemoci moderní doby patří rakovina, cukrovka a ateroskleróza. Právě jim umí adaptogeny předcházet a tlumit jejich příznaky, když propuknou. Moderní věda odhalila, že u těchto nemocí hraje důležitou roli imunitní systém, který aktivní látky adaptogenů významně ovlivňují. 

Není stres jako stress

V českém prostředí používáme slovo stres pro označení psychické zátěže. V angličtině ale slovo stress znamená zátěž všeobecně. V některých článcích je však chybně účinnost adaptogenů vztahovaná pouze na duševní trable. Zdraví nás lidí ovšem ovlivňují i různé další druhy zátěže – chemická (podepisující se na ledviny, játra i mozek ad.), fyzická (pramenící z náročné práce, sportu apod.), infekční (z virů, bakterií), tepová (související s oběhovým systémem), radiační (měnící strukturu atomů) atd. – a i na ty adaptogeny působí příznivě. Tito přírodní pomocníci nám tedy pomáhají zbavit se stresu psychického, ale i toho tělesného. 

Široká plejáda darů přírody

Adaptogen v ideálním případě nemá jednostranné účinky. Reálně ovšem každý z nich chrání jiný z orgánů (některý více chrání ledviny, jiný cévy, další potlačuje záněty atd.). Klasickým účinkem všech adaptogenů je ale působení na stres a stresové hormony. Ať už sáhnete po kustovnici čínské nebo cizí, chřestu hroznovitém, lékořici lysé či uralské, kozinci branitém, bazalce posvátné nebo příjemné, ženšenu americkém, všehoji ženšenovém či jiné rostlině z řad adaptogenů, potlačení stresových faktorů se dostaví už za pár dní užívání. 

GOODIE adaptogenům fandí

Adaptogen najdete také v našem sortimentu. Je jím naše oblíbená maca, řeřicha peruánská, tedy peruánský ženšen. Maca má pozitivní vliv na stresartritiduaterosklerózuvysoký krevní tlakhemoroidypotenci plodnost.  Její pití dodává nepřekonatelnou sílu, kterou velmi rychle pocítíte. Naše maca je účinnější díky spojení tří odrůd macy - červené, černé a žluté, což je na českém trhu unikátní.

V souvislosti s tímto článkem chceme upozornit také na účinky konopného oleje. Konopí je všelék, ale mezi adaptogeny se neřadí kvůli jednostrannému účinku daným obsahem THC. My si však dovolíme jeho jednostrannost trochu zpochybnit. Konopí je známým lékem proti zánětůmbolestem a dněOdbourává stres i jiné duševní pnutí, pomáhá harmonizovat tělo i mysl a osvědčil se i jako lék proti nespavosti. Konopí tedy oficiálně není adaptogen, ale lék, a my ho v podobě oleje v této náročné době silně doporučujeme. 



Máte s adaptogeny zkušenosti? Cítíte účinek naší macy? Budeme rádi, když se s námi podělíte na sociálních sítích. 



Autor: Lída Dubinská
Tisk