Stříkáme si je na obličej, třeme do podpaží, častokrát si jimi dokonce čistíme ústa, a aby toho nebylo málo, myjeme si jimi i genitálie. Naše koupelny jsou plné šamponů, deodorantů, mýdel, past a peelingů. Jedná se o produkty pro „zdraví a krásu“, řada z nich ale obsahuje syntetické chemikálie, včetně zdraví škodlivých endokrinních disruptorů. Právě na ty se dnes podíváme.

V tomto článku se dozvíte

  • Úvod do problematiky endokrinního systému a jeho disruptorů
  • Kde všude se vyskytují 
  • Co znamená pojem antiestrogenní kosmetika 
  • Na jaké látky si dávat pozor
  • Jakou kosmetiku si vybrat

Hormony, endokrinní systém a jejich „narušitelé“ – disruptory

Občas se o někom řekne, že má splašené hormony. Pravda je taková, že moderní doba a její výdobytky tak trochu plaší hormony nám všem. Hormony (estrogeny, progesterony, testosteron, androgeny a vše mezi tím) společně tvoří endokrinní systém. Jde o soubor žláz s vnitřní sekrecí, jako je hypofýza, štítná žláza, příštítná tělíska, nadledvinky, slinivka břišní, vaječníky a varlata. Právě oni přenášejí zprávy mezi různými částmi těla a dotýkají se řady biologických procesů.

Jednotlivé orgány endokrinního systému u ženy a muže.

Teď ale k jádru věci. Slovo disruptor v překladu znamená narušitel. Co dělají endokrinní narušitelé? Účinkují jako hormony a narušují funkce opravdových hormonů. Říká se jim také hormonálně aktivní látky, a pasivní rozhodně nejsou. Podílí se na vzniku vývojových vad a nádorových onemocnění, ale také např. na poruchách plodnosti a rozvoji stále častějšího ženského onemocnění, endometriózy. V poslední době se zájem veřejnosti soustředí také na vliv endokrinních disruptorů (ED) na mozkové funkce a nárůst neuropsychiatrických poruch, včetně autismu, poruch pozornosti a hyperaktivity, stejně jako poruch učení a agresivity. 

Kde všude se endokrinní disruptory vyskytují

Je to bída – ED najdeme skoro všude. V půdě, lepidlech, plastech, v obalech potravin, často ale také v řasenkách (extra v těch voděodolných), v dětských hračkách, oblečení, ale také ve stavebních materiálech nebo v elektronice. 

Podle původu je dělíme na přirozeně se vyskytující (mezi ty patří např. fytoestrogeny) a látky syntetické (průmyslová rozpouštědla a maziva, plasty –⁠ např. bisfenol A, změkčovadla –⁠ např. DEHP a pesticidy). 

Nejčastější chemikálie narušující endokrinní systém v kosmetice

Hormonálních disruptorů je celá řada, zde je krátký popis těch nejdůležitějších:

  • Parabeny

Jde o možná nejkontroverznější chemikálie narušující endokrinní systém. Jedná se o syntetické chemikálie, které se běžně používají jako levné konzervační látky. Proč jsou nebezpečné? Prokazatelně napodobují lidský estrogen. Narozdíl od mnoha jiných chemikálií narušujících endokrinní systém se parabeny musí uvádět ve složení produktů. Na co přesně si dát pozor? Uvádí se jako:

  • Methylparaben
  • Butylparaben
  • Propylparaben
  • Ethyl paraben
  • Isobutylparaben
  • Benzyl Paraben
  • Ftaláty 

Většinou je nevidíme vypsané v seznamu složení. Studie prokázaly nepříznivé účinky na mužský reprodukční systém (včetně snížení počtu spermií a destrukce buněk varlat) a štítnou žlázu. Jak se jim vyhnout? Hledejme kosmetické produkty bez syntetických aromat –⁠ označení, ,,parfum” nebo ,,aroma” může schovávat řadu nebezpečných látek, třeba i právě ftaláty. Pozor také na plastové obaly, zejména PVC s recyklačním kódem #3. 

  • Triclosan

Používá se jako antibakteriální činidlo. Nachází se v zubních pastách, mýdlech a mycích prostředcích na ruce. 

  • Laurylsulfát sodný 

Obvykle označovaný jako SLS se nachází ve většině šamponů. Děsivou věcí je, že je to stejná chemikálie, která se nachází v mnoha čističích podlah a dokonce i odmašťovačích motorů. SLS je spojován s endokrinním narušením, neurotoxicitou, orgánovou toxicitou, podrážděním kůže a dokonce rakovinou. Nejlepší způsob, jak se této chemikálii vyhnout, je zvolit šampony, mycí prostředky a zubní pasty, které jsou označeny jako „bez SLS“.

  • Plasty

Plasty a kosmetika? No jasně. Problém totiž tvoří i v podobě obalů. Chemikálie se totiž snadno vyluhují do samotného přípravku. V současnosti je nejrozšířenějším problémem chemická látka vyrobená člověkem, Bisfenol-A nebo BPA – široce uznávaná chemická látka narušující endokrinní systém a xenoestrogen. Volba přípravku bez obalu nebo ve skle je proto jednoznačně zdravější volba.  

  • Syntetická barviva a vůně

Produkty jsou díky nim přitažlivější, svým působením jsou ale častokrát karcinogenní. Způsobují alergické reakce a narušují různé tělesné procesy. Aromata jsou o to děsivější, že jejich složení nemusí být na etiketách dopodrobna rozebíráno. 

Co tedy znamená pojem antiestrogenní kosmetika?

Jedná se o takové přípravky, které neobsahují žádné syntetické estrogeny (xenoestrogeny), které napodobují estrogeny. Syntetické estrogeny pak ovlivňují estrogenové receptory a svým působením navozují estrogenovou dominanci (na úkor progesteronu). 

Věděli jste, že? Nadbytek estrogenu u žen způsobuje nejrůznější onemocnění prsů, vaječníků a dělohy. Dále vede také k osteoporóze, zadržování vody a vysokému tlaku, snížené funkci štítné žlázy, výkyvům nálad, chronické únavě, PMS a dalším zdravotním komplikacím. 

Antiestrogenní kosmetikou se proto rozumí taková, která má čisté složení a neobsahuje látky, které by narušovaly hormonální rovnováhu

Takže jakou kosmetiku si tedy vybrat?

Odpověď je jednoznačná – ideálně přírodní a ,,bezobalovou”. 

Přírodní tuhý šampon Minty spirulina

TUHÝ ŠAMPÓN - MINTY SPIRULINA 

Skvěle pění, krásně voní a je přitom zcela přírodní. 



Opunciový olej BIO RAW

OPUNCIOVÝ OLEJ BIO, RAW

Strčí do kapsy kdejaký hydratační krém a pomáhá vyhladit i drobné vrásky.

Přírodní prebiotický krém s aloe vera

FACE CREAM - PREBIOTICKÝ DENNÍ KRÉM S ALOE VERA

Pro intenzivní ochranu a jemnou péči. 



Jde to i bez chemie a stejně (ne-li lépe) účinně!



Autor: Lída Dubinská
Tisk