Bolestivá menstruace zpravidla není normální, ale pokud již podobným problémem trpíte, podívejte se na 7 tipů, jak si pomoci a ulevit.

Následující rady poslouží i pro zvýšení komfortu během náročného menstruačního období, i když zrovna nemáte silné bolesti.

V tomto článku se dozvíte:

  • Patří nepříjemná bolest ke každé menstruaci?
  • 7 tipů, jak zmírnit bolesti při menstruaci.

Opravdu musí menstruaci provázet bolesti?

Menstruační bolesti podle statistik trápí 30 až 50 % žen v reprodukčním věku. Při menstruaci, při které probíhá vypuzování nevyužité děložní výstelky a krve, opravdu dochází ke stahům dělohy. Tento proces by však neměl být doprovázen silnými bolestmi.

Bohužel některé ženy skutečně mají primární dysmenoreu (bolestivou menstruaci), kdy se zkrátka bolesti a křeče v podbřišku o silné intenzitě objevují spolu s téměř každým cyklem až do menopauzy. Ale v případě, že se po předchozích téměř bezproblémových cyklech objeví náhlé silné bolesti, může se jednat o ukazatel problémů, například myomů na děložní sliznici nebo endometriózy. Pokud máte podezření na podobný problém, nebo se intenzita bolestí stále zhoršuje, raději navštivte lékaře, protože ve většině případů by menstruace neměla tolik bolet.

TIP: Přečtěte si o tom, co se v ženském těle vlastně děje během celého měsíce v článku s názvem Ženský cyklus: Odhalte jeho tajemství a rozluštěte cykličnost svého těla.

Jak zmírnit bolesti při menstruaci

Pokud chcete efektivně zmírnit bolesti při samotné menstruaci, je dobré začít s přípravou o něco dříve. Následující tipy proto využijte nejenom jako pomoc při akutních stavech, ale i způsob na zmírnění bolestí ještě předtím, než se objeví, především v případě stravy, doplňků i eliminace stresu.

#1 Tip: Dopřejte si teplo a klid

Použití tepla pomáhá se snížením bolestí. Využijte termofory, elektrické dečky nebo třeba horkou vanu. Pozor však na situace se silným krvácením, které se prohřátím a prokrvením ještě zesiluje.

V rámci klidového režimu zkuste co nejvíce eliminovat stres a dovolte si odpočívat. Menstruační fáze není příjemná, a proto by se mělo jednat o dny, kdy po sobě nebudete chtít nejlepší výkony, ale naopak si dovolíte obrátit se více do sebe a odpočívat.

#2 Tip: Uvolněte se při masáži s éterickými oleji

Pro cílené uvolnění a zmírnění bolesti si dopřejte alespoň dvacetiminutovou masáž podbřišku, které sama o sobě ulevuje napětí a zmírňuje bolesti.[1] K tomu můžete využít v zásadě jakýkoliv kosmetický olej, ale pro znásobení blahodárných účinků vsaďte na éterické oleje, které cíleně kombinují masáž s aromaterapií, kdy jsou účinné látky absorbovány kůží i čichem. Dobrou volbu představuje například olej ze šalvěje nebo levandule s přirozeně analgetickými účinky.[2][3]

Dopřejte si masáž s pomocí speciálně navrženého ženského masážního oleje, který kombinuje za studena lisované oleje v BIO kvalitě a cenné éterické oleje pečlivě vybrané za účelem uvolnění svalstva, zmírnění křečí a navození pocitů harmonie. 

#3 Tip: Vyzkoušejte relaxační techniky

V rámci celkového zklidnění a uvolnění zařaďte meditace, dechová cvičení a další relaxační techniky. 

  • Ujjayi Pranayama - pozitivně ovlivňuje krevní tlak a může pomoci s bolestmi a křečemi. Začněte přirozeným vědomým dechem, po několika opakováních přideje hluboké vydechnutí do pocitu úplně prázdných plic, takto opakujte 15 cyklů. Následně se zhluboka nadechněte a normálně vydechujte po 15 dalších cyklů. V poslední fázi to zkombinujte a 20x se zhluboka nadechněte a vydechněte. 

#4 Tip: Vynechte nevhodné jídlo a nápoje

Konzumace nevhodných potravin a nápojů tělu nijak neulehčuje při snaze o zvládání bolestí. Například takový kofein kvůli svým stimulačním účinkům zesiluje i pocity bolesti, a to především při konzumaci více než jednoho šálku denně, kdy může podporovat zůžení cév, což může zhoršovat menstruační křeče.[4] Dále se vyhýbejte příliš tučným nebo slaným jídlům a alkoholu.

#5 Tip: Doplňte živiny

Ideálně již několik dní před očekávanou menstruací se důkladně zaměřte na jídelníček a případně zařaďte vhodné doplňky stravy, které pomáhají zmírňovat křeče a bolesti. Konkrétně se zaměřte na doplnění těchto živin: 

#6 Tip: Povolejte na pomoc bylinky

Se zvládáním nepříjemných stavů během menstruace mohou pomoci i bylinky. Například heřmánek zvyšuje hladinu glycinu, a ten působí jako relaxant a zmírňuje svalové křeče. Proti svíravým křečím dobře funguje také kontryhel, tomu by se ale měly vyhýbat ženy s chudokrevností a problémy se srážlivostí krve. Od bolesti ulevuje také užívání zázvoru, ze kterého si můžete připravit šťávu nebo zázvorový čaj. Příznivě působí i skořice či kopr, proto se nebojte využívat je alespoň ve formě koření. 

Uvařte si šálek čaje z vyladěné bylinné směsi obsahující kombinaci funkčních bylin pečlivě vybraných právě v souvislosti se zmírněním bolestivých svalů a zlepšení komfortu během menstruace. Women's Balance menstruační čaj nabízí přírodní sílu z bylinek jako pomocnou ruku k pohodovějšímu zvládnutí náročné fáze ženského cyklu. 

#7 Tip: Věnujte se mírnému cvičení

Pokud nejsou bolesti tak velké, pomůže k jejich odeznění i mírný pohyb. Zařazujte procházky, protahování a jógu, kde cílené cvičení vhodně vybraných pozic pomáhá uvolňovat endorfiny i zmírňovat bolestivé stavy. Pravidelný pohyb navíc v mnoha případech funguje jako prevence, proto nezapomínejte na cvičení již během luteální fáze cyklu před menstruací. Kromě klasického cvičení se zaměřte i na posilování svalů pánevního dna a to konkrétně pomocí metod Ludmily Mojžíšové, kdy dochází k zapojování a uvolňování jednotlivých svalů pro vyrovnání dysbalancí, které často způsobují bolestivé blokády zodpovědné za větší diskomfort během menstruace. 

 

Bolestivá menstruace by neměla být normou. Snažte se odhalit příčinu nadměrných bolestí a nesmiřte se s tím, že týden v měsíci musíte protrpět. A do té doby, než se vám podaří najít odpovídající řešení, nebo patříte mezi procento žen, které skutečně trpí silně bolestivou menstruací, aplikujte výše uvedené tipy a pokud máte nějaký vlastní, budeme rádi, když se o něj podělíte. Zároveň se nebojte zkoušet, co nejlépe funguje zrovna vám.
  1. Aromatherapy massage on the abdomen for alleviating menstrual pain in high school girls: a preliminary controlled clinical study, 2012 Sep.
  2. Lavender and the Nervous Systém, 2013 Mar.
  3. The Effectiveness of Aromatherapy in Reducing Pain: A Systematic Review and Meta-Analysis, 2016 Dec.
  4. Association between menstrual disturbances and habitual use of caffeine, 2014 Dec.

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk