Co pomáhá na pigmentové skvrny? Pleťová rutina pro sjednocenou pleť krok za krokem
Tvorba pigmentu v kůži představuje běžný jev, který se však může vymknout kontrole. Důsledkem poškození a působením vnitřních i vnějších faktorů často vznikají nevzhledné pigmentové skvrny. Naštěstí existují způsoby, jak pokožce pomoci navrátit a udržet svěží sjednocený vzhled.
Upravte pleťovou rutinu pomocí následujících rad a zbavte se pigmentových skvrn jednou provždy.
Pigmentové skvrny jako běžný jev, se kterým se však nemusíte smířit
Podle odhadů se s pigmentovými skvrnami alespoň jednou během svého života potýká až 90 % lidí. Jedná se tedy o běžný jev, který vzniká jako fyziologická reakce pokožky na expozici slunci, hormonální změny či vlivem stárnutí. Díky přirozeně probíhající obnově kůže zároveň nejde o jev trvalý a správně nastavenou pleťovou rutinou dokážete pokožce opět vrátit barevně sjednocený vzhled.
#1 Důsledné čištění pleti ráno i večer
Důkladné čištění pleti představuje klíčovou součást ranní i večerní rutiny. Během očisty zbavíte pleť toxinů, usazené špíny i nečistot a připravíte ji k lepší absorpci následně aplikované péče, aby se funkční látky k sjednocení pigmentu snáze vstřebaly. Ráno stačí zpravidla jemné opláchnutí vodou či použití mycí pěny či gelu. Večer zahajte čištění odstraněním make-upu přírodním odličovacím olejem a následně opláchněte.
TIP: Dotáhněte čištění pleti k dokonalosti s návody z článku Jak na správné čištění pleti v 5 krocích pro krásný a zdravý vzhled.
#2 Pravidelná exfoliace
Zhruba jednou až dvakrát týdně přichází na řadu exfoliace k odstranění starých a odumřelých kožních buněk. Pravidelný peeling totiž zlepšuje prokrvení, výměnu kožních buněk a stimuluje přirozené regenerační procesy včetně zmírnění výskytu pigmentových skvrn.[1] Pro jemný peeling použijte například konjakovou houbičku, kterou namočíte do vody a jemnou masáží obličeje postupně šetrně odstraňujete odumřelé kožní buňky.
#3 Tonizace a navlhčení
K dočištění pleti využijte květovou vodu nebo pleťové tonikum, které díky pokrokovému složení s celulární vodou a extrakty plnými vitamínů, antioxidantů a dalších funkčních látek podpoří sjednocený vzhled pleti. Díky navlhčení se navíc následující krémy a séra lépe vstřebají, aby celá pleťová rutina byla skutečně efektivní.
#4 Hydratace
Hyperpigmentace často vzniká v místě, které je poškozené či oslabené, a proto bývá suchá a dehydratovaná pokožka náchylnější k rozvoji pigmentových skvrn. Navíc při chybějící hydrataci dochází ke zpomalení tvorby nových buněk a opravných procesů. Pravidelná aplikace hydratačního séra s kyselinou hyaluronovou tak může pomoci s rychlejší obnovou kůže a úpravou nesjednoceného pigmentu.[2]
#5 Denní či noční krém
Ke kompletní pleťové rutině neodmyslitelně patří i denní a noční krém. Správná tvorba pigmentu totiž představuje přirozený mechanismus v pleti, který podpoříte právě pravidelnou a správnou aplikací denního a nočního krém s funkčními složkami v podobě pečlivě zkombinovaných přírodních extraktů.
TIP: V čem se denní a noční krém liší jsme pro vás podrobně rozebrali v článku Opravdu potřebujete denní i noční krém?
#6 Rozjasňující sérum s vitamínem C
Vitamín C inhibuje syntézu melaninu snížením aktivity enzymu známého jako tyrosináza, díky čemuž skutečně efektivně řeší problémy s hyperpigmentací.[3] K dosažení optimálních výsledků zvolte ideálně koncentrované sérum s vitamínem C, které lze aplikovat ráno i večer společně s krémem či nad pleťový krém.
K snížení výskytu pigmentových skvrn zvolte pleťové sérum s 15% koncentrací vitamínu C. Jakmile dosáhnete barevně sjednocené pleti používejte 5% sérum s vitamínem C pro udržení svěží a přirozeně projasněné pokožky.
Doporučujeme: Kromě pleťového séra s koncentrovaným vitamínem C můžete do pleťové rutiny zařadit také šípkový olej v RAW kvalitě, který přirozeně obsahuje vitamíny C, E, karotenoidy, polyfenoly, flavonoidy a další látky k vyživení a barevnému sjednocení pleti.
#7 Vyživující sérum s vitamínem A
Dostatek vitamínu A v pleti pomáhá snižovat nadměrnou aktivitu metaloproteináz zodpovědných za tvorbu pigmentu, čímž pomáhá zmírňovat nežádoucí skvrny. Kromě sjednocení tónu pleti se navíc různé formy vitamínu A používají v kosmetice především za účelem zpomalení tvorby vrásek a viditelných projevů stárnutí, protože efektivně regulují zánik, tvorbu i dělení kožních buněk.[4]
K doplnění vitamínu A přímo do pleti využijte vitamínové sérum bakuchiolem, přírodní alternativou retinolu. Díky kombinaci s koenzymem Q10 a extraktem z klanoprašky čínské plné antioxidantů podpoříte nejenom barevnou sjednocenost pleti, ale i její pevnost a pružnost.
Věděli jste, že?
O optimální tvorbě pigmentu rozhoduje celkové hospodaření těla s vitamínem A. Jeho správnou distribuci z jater do krevní plasmy a odtud do kůže ovlivňuje i dostatečný příjem zinku, který je potřeba neopomíjet ve stravě a případně doplňovat například ve formě lyofilizovaného prášku z ústřic.[5]
#8 Krém s SPF pro každodenní ochranu před sluncem
Součástí denní rutiny vedoucí ke sjednocenému tónu pleti by vždy měl být krém s dostatečným SPF faktorem. Minimálně používejte SPF 30+ a při slunečném počasí sáhněte raději po vyšším faktoru 50+. Na aplikaci ochranného faktoru nezapomínejte ani ve dnech, kdy je slunce schované za mraky, protože i tehdy na kůži působí UV záření.
Závěrem je třeba zmínit, že postupné odstranění pigmentových skvrn a navrácení sjednoceného tónu pleti trvá kolem 4 týdnů. K dosažení požadovaných výsledků proto nezapomínejte na trpělivost a důsledné dodržování každodenní rutiny včetně prevence tvorby nových pigmentových skvrn. V případě silné hyperpigmentace se zároveň poraďte s dermatologem, který vám doporučí další vhodný postup.
- Exfoliative Skin-peeling, Benefits from This Procedure and Our Experience, 2015 Dec.
- Skin Pigmentation Types, Causes and Treatment—A Review, 2023 Jun.
- The effect of Vitamin C on melanin pigmentation – A systematic review, 2020 Sep.
- Retinoids: active molecules influencing skin structure formation in cosmetic and dermatological treatments, 2019 Aug.
- Zinc Therapy in Dermatology: A Review, 2014 Jul.