Tvorba pigmentu v kůži představuje běžný jev, který se však může vymknout kontrole. Důsledkem poškození a působením vnitřních i vnějších faktorů často vznikají nevzhledné pigmentové skvrny. Naštěstí existují způsoby, jak pokožce pomoci navrátit a udržet svěží sjednocený vzhled. 

Upravte pleťovou rutinu pomocí následujících rad a zbavte se pigmentových skvrn jednou provždy. 

Pigmentové skvrny jako běžný jev, se kterým se však nemusíte smířit

Podle odhadů se s pigmentovými skvrnami alespoň jednou během svého života potýká až 90 % lidí. Jedná se tedy o běžný jev, který vzniká jako fyziologická reakce pokožky na expozici slunci, hormonální změny či vlivem stárnutí. Díky přirozeně probíhající obnově kůže zároveň nejde o jev trvalý a správně nastavenou pleťovou rutinou dokážete pokožce opět vrátit barevně sjednocený vzhled. 

#1 Důsledné čištění pleti ráno i večer

Důkladné čištění pleti představuje klíčovou součást ranní i večerní rutiny. Během očisty zbavíte pleť toxinů, usazené špíny i nečistot a připravíte ji k lepší absorpci následně aplikované péče, aby se funkční látky k sjednocení pigmentu snáze vstřebaly. Ráno stačí zpravidla jemné opláchnutí vodou či použití mycí pěny či gelu. Večer zahajte čištění odstraněním make-upu přírodním odličovacím olejem a následně opláchněte. 

TIP: Dotáhněte čištění pleti k dokonalosti s návody z článku Jak na správné čištění pleti v 5 krocích pro krásný a zdravý vzhled

#2 Pravidelná exfoliace 

Zhruba jednou až dvakrát týdně přichází na řadu exfoliace k odstranění starých a odumřelých kožních buněk. Pravidelný peeling totiž zlepšuje prokrvení, výměnu kožních buněk a stimuluje přirozené regenerační procesy včetně zmírnění výskytu pigmentových skvrn.[1] Pro jemný peeling použijte například konjakovou houbičku, kterou namočíte do vody a jemnou masáží obličeje postupně šetrně odstraňujete odumřelé kožní buňky. 

#3 Tonizace a navlhčení

K dočištění pleti využijte květovou vodu nebo pleťové tonikum, které díky pokrokovému složení s celulární vodou a extrakty plnými vitamínů, antioxidantů a dalších funkčních látek podpoří sjednocený vzhled pleti. Díky navlhčení se navíc následující krémy a séra lépe vstřebají, aby celá pleťová rutina byla skutečně efektivní. 

#4 Hydratace

Hyperpigmentace často vzniká v místě, které je poškozené či oslabené, a proto bývá suchá a dehydratovaná pokožka náchylnější k rozvoji pigmentových skvrn. Navíc při chybějící hydrataci dochází ke zpomalení tvorby nových buněk a opravných procesů. Pravidelná aplikace hydratačního séra s kyselinou hyaluronovou tak může pomoci s rychlejší obnovou kůže a úpravou nesjednoceného pigmentu.[2]

#5 Denní či noční krém

Ke kompletní pleťové rutině neodmyslitelně patří i denní a noční krém. Správná tvorba pigmentu totiž představuje přirozený mechanismus v pleti, který podpoříte právě pravidelnou a správnou aplikací denního a nočního krém s funkčními složkami v podobě pečlivě zkombinovaných přírodních extraktů. 

TIP:  V čem se denní a noční krém liší jsme pro vás podrobně rozebrali v článku Opravdu potřebujete denní i noční krém?

#6 Rozjasňující sérum s vitamínem C

Vitamín C inhibuje syntézu melaninu snížením aktivity enzymu známého jako tyrosináza, díky čemuž skutečně efektivně řeší problémy s hyperpigmentací.[3] K dosažení optimálních výsledků zvolte ideálně koncentrované sérum s vitamínem C, které lze aplikovat ráno i večer společně s krémem či nad pleťový krém. 

K snížení výskytu pigmentových skvrn zvolte pleťové sérum s 15% koncentrací vitamínu C. Jakmile dosáhnete barevně sjednocené pleti používejte 5% sérum s vitamínem C pro udržení svěží a přirozeně projasněné pokožky. 

Doporučujeme: Kromě pleťového séra s koncentrovaným vitamínem C můžete do pleťové rutiny zařadit také šípkový olej v RAW kvalitě, který přirozeně obsahuje vitamíny C, E, karotenoidy, polyfenoly, flavonoidy a další látky k vyživení a barevnému sjednocení pleti. 

#7 Vyživující sérum s vitamínem A 

Dostatek vitamínu A v pleti pomáhá snižovat nadměrnou aktivitu metaloproteináz zodpovědných za tvorbu pigmentu, čímž pomáhá zmírňovat nežádoucí skvrny. Kromě sjednocení tónu pleti se navíc různé formy vitamínu A používají v kosmetice především za účelem zpomalení tvorby vrásek a viditelných projevů stárnutí, protože efektivně regulují zánik, tvorbu i dělení kožních buněk.[4]

K doplnění vitamínu A přímo do pleti využijte vitamínové sérum bakuchiolem, přírodní alternativou retinolu. Díky kombinaci s koenzymem Q10 a extraktem z klanoprašky čínské plné antioxidantů podpoříte nejenom barevnou sjednocenost pleti, ale i její pevnost a pružnost. 

Věděli jste, že? 
O optimální tvorbě pigmentu rozhoduje celkové hospodaření těla s vitamínem A. Jeho správnou distribuci z jater do krevní plasmy a odtud do kůže ovlivňuje i dostatečný příjem zinku, který je potřeba neopomíjet ve stravě a případně doplňovat například ve formě lyofilizovaného prášku z ústřic.[5]

#8 Krém s SPF pro každodenní ochranu před sluncem

Součástí denní rutiny vedoucí ke sjednocenému tónu pleti by vždy měl být krém s dostatečným SPF faktorem. Minimálně používejte SPF 30+ a při slunečném počasí sáhněte raději po vyšším faktoru 50+. Na aplikaci ochranného faktoru nezapomínejte ani ve dnech, kdy je slunce schované za mraky, protože i tehdy na kůži působí UV záření. 
Závěrem je třeba zmínit, že postupné odstranění pigmentových skvrn a navrácení sjednoceného tónu pleti trvá kolem 4 týdnů. K dosažení požadovaných výsledků proto nezapomínejte na trpělivost a důsledné dodržování každodenní rutiny včetně prevence tvorby nových pigmentových skvrn. V případě silné hyperpigmentace se zároveň poraďte s dermatologem, který vám doporučí další vhodný postup. 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk