Šestinedělí, tedy 6 týdnů po porodu, představuje zásadní období v životě miminka i čerstvých rodičů. Zvykání si na novou roli, rozvíjení vztahu s miminkem, regenerace po porodu a návrat do běžného provozu – to vše znamená řadu změn pro tělo i psychiku. Přes to vše je příprava na šestinedělí v porovnání s těhotenstvím nebo porodem často podceňována.
Připravili jsme pro vás praktický přehled, co se nesmí v šestinedělí, a několik dalších tipů, jak toto období zvládnout v co největší pohodě (nikoliv jen přežít).
V tomto článku se dozvíte:
- Jak se připravit na šestinedělí a proč je příprava tak důležitá
- Jak je to s cvičením v období šestinedělí
- Sex v šestinedělí: ano, či ne?
- Zda jsou návštěvy v šestinedělí vhodné a jak je případně zvládnout
- Co (ne)jíst v šestinedělí a základní doporučení k jídelníčku
- Proč je důležité dbát na hygienu a naopak u miminka to s ní nepřehánět
A další užitečná doporučení, co dělat nebo naopak nedělat v šestinedělí.
1. Vyhněte se nadměrné aktivitě a spěchu
Tělo je po porodu oslabené a potřebuje čas na zotavení. Vyhněte se proto fyzickému i psychickému přetěžování, které by mohlo zkomplikovat hojení, zpomalit regeneraci a vést k řadě potíží v budoucnu. Dopřejte si co nejvíce odpočinku – ležte, spěte, pokud to situace dovolí, nezatěžujte se domácími pracemi, které nutně nehoří.
2. Cvičení v šestinedělí? Ano, ale s rozumem
Nadměrná fyzická aktivita se řadí mezi zakázané, neznamená to, že by se měla maminka vyhýbat jakémukoliv pohybu. Vhodně zvolené cvičení může být naopak nápomocné při regeneraci i pro psychickou pohodu. Mezi ideální cviky v šestinedělí patří ty zaměřené na posilování svalů, které při porodu a těhotenství dostaly zabrat, tedy zejména šikmé břišní svaly a svaly pánevního dna. Zařadit lze také lehké protahovací cviky nebo dechová cvičení, které vám doporučí lékař nebo fyzioterapeut.
Intenzivnímu pohybu, ať už běhání, skokům, cvičení se zátěží, se zcela vyhněte. Stejně jako zvedání těžkých předmětů. Pár dní po porodu se orgány vrací na své místo, obnovuje se postavení břišních svalů, celkově tělo prochází řadou změn a i když se cítíte dobře, není vhodné mu nepřiměřeným cvičením po porodu v šestinedělí „nakládat” ještě více. Zotavení vyžaduje čas a trpělivost.
3. Intimita a sex v šestinedělí
Sex v šestinedělí je pro mnoho čerstvých rodičů citlivé téma a často bývá zařazován na seznam věcí, co se nesmí v šestinedělí. Po porodu prochází tělo ženy významnými změnami – děloha se hojí, hormonální hladiny se stabilizují a tělo se snaží vrátit do původního stavu před těhotenstvím. Z tohoto důvodu lékaři často doporučují během šestinedělí s pohlavním stykem počkat, aby nedošlo k infekcím či komplikacím spojeným s hojením porodních poranění.
Zároveň nezapomínejte na to, že každá žena prožívá šestinedělí jinak. Pokud nejsou přítomny žádné bolesti, nepříjemné pocity a celkově se žena cítí připravena k návratu k intimnímu životu, nemusí být nutné čekat se sexem až po skončení šestinedělí. Důležité však je komunikovat a respektovat potřeby obou partnerů. Vyhněte se však nechráněnému styku, jednak kvůli riziku infekce, jednak i v šestinedělí lze otěhotnět, protože k obnovení plodnosti může dojít i velmi brzy po porodu.
4. Návštěvy v šestinedělí: Nebojte se říci NE
Nový přírůstek do rodiny je velkou událostí a je přirozené, že se babičky a další rodinní příslušníci těší, až drobečka uvidí. Návštěvy v šestinedělí však mohou být vyčerpávající a narušit potřebný klid a regeneraci. Nebojte se proto říci NE, případně si alespoň nastavit několik pravidel pro návštěvy:
- Vybírejte takové, které vám mohou pomoci, například přinést jídlo, pomoci s úklidem nebo vás podpořit psychicky, nikoliv způsobit stres. Návštěvy, které přicházejí jen „pochovat miminko“, odložte na později.
- Zkraťte délku návštěv na dobu, která je vám příjemná, nikoliv dle toho, jak dlouho chce návštěva zůstat.
- U návštěv v šestinedělí trvejte na tom, aby všichni byli zcela zdraví.
Pokud jde o cestování s miminkem v šestinedělí, obvykle bývá zmiňováno na seznamu činností, co se v šestinedělí nesmí, a s delšími cestami se doporučuje počkat až po jeho skončení. To se týká zejména cestování hromadnými dopravními prostředky, stejně tak pohyb v místech s větší koncentrací lidi. I zde ale podobně jako u návštěv v šestinedělí platí – respektujte především své potřeby a potřeby miminka. Pokud se tedy na cestování zatím necítíte, nenuťe se do něj.
5. Strava v šestinedělí: Co jíst a naopak nejíst v šestinedělí?
Vhodná výživa podporuje regeneraci, hojení a tvorbu i kvalitu mateřského mléka. Doporučení, co v šestinedělí jíst, se však v zásadě příliš neliší od těch v těhotenství. Jídelníček by měl být hlavně pestrý a nutričně hodnotný, nesnažte se vyřadit nějakou potravinu jen preventivně. Pamatujte na to, že stravou v šestinedělí musíte pokrýt nejen potřeby svého těla, ale i miminka. Dieta a kojení nejdou dohromady, stejně tak ale není nutné „jíst za dva.” Důležité je nehladovět a jíst pravidelně
Obecná doporučení, co jíst v šestinedělí a čemu se raději vyhnout
✅ Dbejte na zastoupení všech základních makroživin – kvalitních bílkovin, zdravých tuků a komplexních sacharidů, stejně tak dostatek vlákniny.
✅ Upřednostňujte čerstvé, kvalitní potraviny a šetrnou úpravu – vaření, dušení, pečení.
✅ Každý den zařaďte zeleninu a ovoce.
✅ Dodržujte pitný režim, ideálně 2,5–3,5 litry denně.
✅ Polévky, zejména vývar, jsou v šestinedělí neocenitelné. Zahřejí, jsou lehce stravitelné a dodají tekutiny i sílu.
Pestrá a různorodá strava by přirozeně měla obsahovat široké spektrum živin, vitamínů a minerálů, ne vždy jsme ale schopni přijmout potřebné množství pouze ze stravy. V takovém případě mohou pomoci vhodné doplňky stravy.
Vitamín B9 - aktivní přirozená forma Železo komplex - bisglycinát Olej z tresčích jater - extra panenský
Potřeba suplementace je však individuální, záleží na mnoha faktorech a je vhodné ji konzultovat s lékařem nebo odborníkem na výživu.
❌ Nadýmavé potraviny, které by mohly způsobit potíže vám i miminku (nebo je omezit alespoň zpočátku a zařazovat postupně)
❌ Příliš kořeněné a dráždivé pokrmy
❌ Těžká, smažená jídla, průmyslově zpracované potraviny (např. fast food, instantní jídla, polotovary)
❌ Potraviny s vysokým obsahem jednoduchých cukrů
❌ Umělá sladidla, dochucovadla, výrobky s glutamáty nebo „éčky“
❌ Nedostatečně tepelně upravené potraviny
❌ Kofein a alkohol
Tip: Pokud vás začne honit mlsná, ideální volbou je ovoce nebo kousek kvalitní hořké čokolády. Častější a opakovaná chuť na sladké však může být také signálem nevyváženého jídelníčku.
6. Dbejte na dostatečnou hygienu
Během šestinedělí tělo prochází procesem hojení a děloha se zbavuje očistků, drobné krvácení je běžné. Tampony zvyšují riziko infekce, používejte proto porodnické nebo klasické hygienické vložky, ideálně přírodní. Při sprchování nepoužívejte mýdla s parfemací, sáhněte raději po kvalitní přírodní kosmetice.
7. …ale u miminka to s ní nepřehánějte
Zatímco péči o sebe maminky často podceňují, u maličkých dochází k pravému opak. Novorozenci však nutně nepotřebují každodenní koupání. Naopak nadměrné umývání může být kontraproduktivní a narušit přirozený ochranný kožní mikrobiom, který se v tomto období postupně vytváří. Postačí jemné omývání zadečku teplou vodou s pomocí šetrné přírodní kosmetiky.
Pozor si dejte také na plenky. Volte raději ekologické plenky a čas od času je alespoň na nějakou dobu sundejte, aby mohla pokožka miminka větrat a volně dýchat. Na konci šestinedělí si můžete společně dopřát plnohodnotnou první velkou koupel, která bude symbolickým zakončením této fáze. Dětská koupelová řada Goodie Baby
8. Vyhněte se syntetické chemii v kosmetice
Pokožka miminka je po porodu velmi citlivá. Volte co nejčistší prostředky na mytí a péči o pokožku navržené přímo pro nejmenší děti. Upřednostnění čisté přírodní kosmetiky bez zbytečné umělé parfemace platí i pro maminky, aby nedošlo k příliš velkému ovlivnění přirozené vůně. Ta totiž pro miminko slouží jako rozpoznávací signál, že jde o maminku.
9. Nepodceňujte důležitost tepla
Pro čerstvou maminku i pro miminko je teplo klíčové. Vyhněte se podchlazení, chození bosky na studené podlaze nebo příliš častému větrání. Praktikujte techniku „nazí v posteli“, kdy si miminko položíte na holý hrudník, lehce se přikryjete a vytvoříte si prostor pro posilování vzájemného pouta. Kontakt kůže na kůži navíc podpoří termoregulaci miminka a pomůže uvolnit hormony, které přispějí k hojivým procesům.
10. Nespěchejte na „návrat k normálu“ a neignorujte bolesti
Pokud řešíte, co nedělat v šestinedělí a jak ho zvládnout, mějte na paměti, že jde o období, kdy se nevracíte „do starých kolejí“, ale vytváříte si nový životní rytmus. Nemějte na sebe vysoké nároky a nenechte se ovlivnit společenským tlakem na „dokonalou maminku“. Není potřeba vše zvládat okamžitě. Pokud se cítíte unaveně, je to v pořádku – vaše tělo i mysl potřebují čas k adaptaci. Snažte se také maximálně poslouchat své tělo, neignorujte bolesti nebo jiné neobvyklé příznaky a vše raději konzultujte se svým lékařem.
A v neposlední řadě – nebojte se říci o pomoc a nechat si pomoci. Pamatujte, že v šestinedělí více než kdy jindy platí „méně je více“.
Doplňující tip: Nepodceňujte přípravu na šestinedělí
S efektivním zvládnutím každodenních výzev a nastavením nového režimu s co nejméně stresu vám může pomoci sestavení poporodního plánu. Dopředu si ujasněte, kdo např. zastane vaše běžné činnosti, kdo bude vařit, uklízet nebo pomáhat s péčí o starší děti a domácnost. Velkou pomocí může být příprava a plánování jídel předem – když budete mít v mrazáku připravené jídlo, které stačí jen ohřát, odpadne vám část starostí. Snažte se předvídat, jaké situace mohou v tomto období nastat, a na co je možné se alespoň trochu dopředu připravit. Rovněž mějte po ruce kontakty na svou porodní asistentku, laktační poradkyni nebo terapeuta pro chvíle, kdy budete potřebovat radu mimo okruh blízkých.
Šestinedělí je jedinečné období, které si zaslouží naši pozornost a péči, zároveň vyžaduje trpělivost. Obecná doporučení, co se nesmí v šestinedělí, přizpůsobte sobě a dejte svému tělu i mysli prostor pro regeneraci. Naslouchejte svým potřebám, věnujte se nejen miminku, ale i sobě. Obklopte se podporujícími lidmi a nebojte se požádat o pomoc. Recept na to, jak zvládnout šestinedělí, neexistuje, ale díky těmto tipům si tuto „vstupenku” do světa rodičovství užijete mnohem více a budete lépe připraveni na další etapy této nádherné fáze života.