Kofein už neodmyslitelně patří k moderní společnosti a až 80 % světové populace ho naprosto běžně konzumuje na každodenní bázi.

Zdrojem kofeinu přitom není pouze káva, ale i matcha a další druhy zelených i černých čajů, a vyskytuje se také v kakau a hořké čokoládě. A co se stane s vaším tělem, když si na čas tohle všechno odpustíte a dopřejete si kofeinový detox?

V tomto článku se dozvíte:

  • Co kofein dělá v lidském těle.
  • Jaké mohou být příznaky předávkování.
  • A jakých 7 změn a zlepšení nastane v těle po vynechání kofeinu.

Co kofein dělá v lidském těle?

Pro základní pochopení toho, proč je dobré dát si od času pauzu od kofeinu, si pojďme nejdříve vysvětlit, co vlastně takhle látka, označovaná jako nejrozšířenější a nejužívanější droga na světě, vlastně dělá v lidském tělem.

Alkaloid uměle oddalující únavu

Kofein, který nejdříve putuje do žaludku, odkud se vstřebává přes tenké střevo do krve, primárně stimuluje centrální nervový systém a podporuje pocit bdělosti umělým oddalováním signálů těla, že je vlastně unavené. Kofein totiž obsazuje adenosinové receptory, které jsou připravené na zaplnění látkami navozujícími pocit ospalosti, jenže když jsou blokované, tělo si jich začne vytvářet více. A přesně tento mechanismus nás nutí konzumovat více a více kofeinu, protože předchozí dávky přestávají stačit k nabuzení a oddálení únavy.

Obecně tedy pomáhá zvyšovat koncentraci, výkonnost a přináší pocity dobré nálady díky tomu, že zvyšuje tvorbu dopaminu v mozku. Stimuluje také tvorbu adrenalinu a serotoninu, což může ovlivňovat cirkadiánní rytmus často v neprospěch kvalitního spánku.

Kofein jako zdroj antioxidantů

Kofein totiž zároveň funguje jako antioxidant, přičemž právě káva může být u některých lidí největším zdrojem antioxidantů z jejich jídelníčku. Chemicky totožný kofein, jaký se nachází v kávě, obsahuje také matcha, jejíž antioxidační aktivitu navíc zesiluje přítomnost katechinů vyšší než u jiných typů zelených čajů. V souvislosti s kofeinem jako antioxidantem tak může umírněná konzumace přinášet pozitivní dopady na zdraví, jako jsou snížení rizika rozvoje cukrovky II. typu či onemocnění jater.[1] A pokud přimhouříme oči nad jeho nedostatky, můžeme kofein považovat i za formu adaptogenu.

Jenže i tady platí, že všeho moc škodí…

Obecná dávka kofeinu by se měla pohybovat kolem 200 mg za den, přičemž maximální doporučené množství se udává kolem 400 mg kofeinu, což představuje 5 až 6 šálků kvalitního espressa. Podle konkrétní citlivosti na kofein, která je u každého člověka rozdílná, však můžete příznaky předávkování pozorovat klidně i při menší než maximální doporučené dávce.

Mezi příznaky předávkování kofeinem patří:

  • bolesti hlavy, závratě,
  • úzkosti, nervozita,
  • nespavost či zhoršení kvality spánku,
  • zrychlený či abnormální srdeční tep,
  • zvýšení krevního tlaku,
  • dehydratace,
  • a zažívací potíže, jako jsou pálení žáhy, bolesti břicha či průjmy.

Stejně tak jako na množství, tak záleží i na době užívání, protože při každodenním příjmu kofeinu postupně vzniká forma mírné závislosti, která se stupňuje s tím, jak do těla dodáváme stále vyšší a vyšší dávky.

A přesně v tento okamžik, přichází čas na kofeinovou očistu, pro kterou existuje hned několik dobrých důvodů, proč stojí přečkání dočasného nepohodlí za to.

7 důvodů, proč si dopřát kofeinový detox

I přesto, že se mohou při vynechání kofeinu dostavit abstinenční příznaky, jako například úzkosti, mozková mlha, bolesti hlavy či podrážděnost, vyplatí se vydržet. Tyto příznaky by měly za 2 až 9 dní odeznít a postupně začnete pozorovat těchto 7 zlepšení.

#1 Kvalitnější spánek

Po odeznění stimulačních účinků kofeinu blokujících adenosinové receptory signalizující únavu, se dostaví i plnohodnotnější a obecně kvalitnější spánek, což platí hlavně ve chvíli, kdy si kofein dopřáváte i později odpoledne. Konzumace kofeinu snižuje tvorbu metabolitu melatoninu zodpovědného za klidný a nepřerušovaný spánek, po jeho vynechání nastává opětovné zlepšení kvality spánku s dostatečnými REM fázemi. [2]

#2 Stabilní energie bez výkyvů

Vlivem metabolizace kofeinu dochází k uvolňování receptorů pro signalizaci únavy, které jsou následně často i poměrně rychle a jednorázově doplněny nahromaděnými látkami, a proto po zpracování kofeinu dochází k prudkému nárustu únavy. Při jeho vysazení si tělo opět nastaví citlivý systém signalizující únavu, která bude během dne přibývat postupně a plynuleji v závislosti na aktivitách.

Na druhou stranu počítejte s dočasným zhoršením sportovní výkonnosti či pracovní produktivity, protože se budete muset lépe naučit pracovat s přirozeným tokem vaší energie během dne. [4]

 

Liposomální Magnesium

Pocity únavy, nedostatek energie a zhoršená regenerace mohou vycházet i z nedostatku hořčíku. Jeho doplnění ve vysoce vstřebatelné liposomální formě pomůže upravit výkonnost, podpořit soustředění a činnost nervové soustavy.

#3 Zmírnění úzkostí a menší změny nálad

Pocity nadšení a motivovanosti se mohou vlivem kofeinu snáze prudce střídat s úzkostmi, výpadky energie a soustředění i potřebou doplnit další dávku kofeinu k opětovnému nabuzení. S jeho vynecháním můžete pozorovat právě i odeznění úzkostí a stabilizaci nálady bez výraznějších propadů během dne díky zmírnění produkce adrenalinu. [3]

#4 Zlepšení hormonální rovnováhy u žen

Studie zjistili, že konzumace cca 200 mg kofeinu denně zvyšovala u žen hladiny estrogenu., což může ve výsledku způsobovat hormonální nerovnováhu, jako například estrogenovou dominanci vedoucí k výraznějším projevům PMS a souvisejícím problémům. [5] Navíc bylo zjištěno, že konzumace kofeinu může zhoršovat příznaky menopauzy. [6]

TIP: Přečtěte si článek o skrytých nebezpečích estrogenové dominance ohrožujících plodnost, paměť, spánek a mnoho dalšího.

#5 Harmonizace trávení

Kofein funguje v trávení kyselinotvorně, takže při jeho vynechání zmírníte podráždění žaludku, pálení žáhy a podobné problémy. Když se zbavíte zlozvyku pití kávy či jiného zdroje kofeinu na lačný žaludek, snížíte navíc riziko vzniku žaludečních vředů. [7]

Coffree - pampeliškový kávovinový nápoj

S optimalizací trávení může paradoxně pomoci nápoj s chutí velmi podobnou kávě, avšak naprosto bez obsahu kofeinu. Kofeinový detox si tak můžete doplnit o Coffree s čistě přírodním rostlinným složením. Obsažené kořeny pampelišky a čekanky napomáhají normálnímu trávení a podporují přirozenou očistu těla. 

#6 Efektivnější vstřebávání mikronutrientů

Vynechání kofeinu se pozitivně podepíše i na vstřebávání některých živin. Konkrétně se jedná například o vápník, zinek, železo či vitamíny skupiny B, jejichž absorpci kofein snižuje. Se vzrůstající hladinou kofeinu se zároveň narušuje i vstřebávání velmi důležitého vitamínu D. [8]

Mladý ječmen - sušená šťáva BIO, RAW

K doplnění cenných mikronutrientů přírodní cestou se výrobě hodí zelené superpotraviny. Vitamíny, minerály a chlorofyl bohatě obsažené v šetrně zpracovaném mladém ječmeni navíc pomohou rychleji zvládnout odeznění abstinenčních příznaků po kofeinu a podpoří přirozenou energii.

#7 Bělejší zuby

Především v kávě a černém čaji najdeme látky zodpovědné za žluté zabarvování zubů a po jejich vynechání dochází i ze zlepšení rovnováhy v ústech. Kofein navíc způsobuje takzvanou xerostomii, což je pocit sucha v ústech, který zintenzivňuje zápach. [9]

 

Rozhodně se nemusíte kofeinu striktně vyhýbat po celý život, ale kofeinová očista pomáhá lépe si uvědomit, proč si tento stimulant vlastně dopřáváte a co vám přináší. Zároveň se opět dostanete na nižší dávky kofeinu, při kterých můžete čerpat primárně benefity převyšující nad případnými nedostatky.

Jednou za čas si tak udělejte revizi v množství přijímaného kofeinu a zhodnoťte, jestli se nepotřebujete vrátit o krok zpátky a dosáhnout některého ze zlepšení souvisejícího právě s jeho vynecháním.

Dáváte si kofeinové pauzy, nebo se k vynechání milovaných zdrojů kofeinů nedokážete přinutit? Dejte nám vědět!




Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk