Tohle se stane s vaším tělem po vynechání kofeinu! 7 vědecky podložených důvodů, proč si dát kofeinový detox

Kofein už neodmyslitelně patří k moderní společnosti a až 80 % světové populace ho naprosto běžně konzumuje na každodenní bázi.

Zdrojem kofeinu přitom není pouze káva, ale i matcha a další druhy zelených i černých čajů, a vyskytuje se také v kakau a hořké čokoládě. A co se stane s vaším tělem, když si na čas tohle všechno odpustíte a dopřejete si kofeinový detox?

V tomto článku se dozvíte:

  • Co kofein dělá v lidském těle.
  • Jaké mohou být příznaky předávkování.
  • A jakých 7 změn a zlepšení nastane v těle po vynechání kofeinu.

Co kofein dělá v lidském těle?

Pro základní pochopení toho, proč je dobré dát si od času pauzu od kofeinu, si pojďme nejdříve vysvětlit, co vlastně takhle látka, označovaná jako nejrozšířenější a nejužívanější droga na světě, vlastně dělá v lidském tělem.

Alkaloid uměle oddalující únavu

Kofein, který nejdříve putuje do žaludku, odkud se vstřebává přes tenké střevo do krve, primárně stimuluje centrální nervový systém a podporuje pocit bdělosti umělým oddalováním signálů těla, že je vlastně unavené. Kofein totiž obsazuje adenosinové receptory, které jsou připravené na zaplnění látkami navozujícími pocit ospalosti, jenže když jsou blokované, tělo si jich začne vytvářet více. A přesně tento mechanismus nás nutí konzumovat více a více kofeinu, protože předchozí dávky přestávají stačit k nabuzení a oddálení únavy.

Obecně tedy pomáhá zvyšovat koncentraci, výkonnost a přináší pocity dobré nálady díky tomu, že zvyšuje tvorbu dopaminu v mozku. Stimuluje také tvorbu adrenalinu a serotoninu, což může ovlivňovat cirkadiánní rytmus často v neprospěch kvalitního spánku.

Kofein jako zdroj antioxidantů

Kofein totiž zároveň funguje jako antioxidant, přičemž právě káva může být u některých lidí největším zdrojem antioxidantů z jejich jídelníčku. Chemicky totožný kofein, jaký se nachází v kávě, obsahuje také matcha, jejíž antioxidační aktivitu navíc zesiluje přítomnost katechinů vyšší než u jiných typů zelených čajů. V souvislosti s kofeinem jako antioxidantem tak může umírněná konzumace přinášet pozitivní dopady na zdraví, jako jsou snížení rizika rozvoje cukrovky II. typu či onemocnění jater.[1] A pokud přimhouříme oči nad jeho nedostatky, můžeme kofein považovat i za formu adaptogenu.

Jenže i tady platí, že všeho moc škodí…

Obecná dávka kofeinu by se měla pohybovat kolem 200 mg za den, přičemž maximální doporučené množství se udává kolem 400 mg kofeinu, což představuje 5 až 6 šálků kvalitního espressa. Podle konkrétní citlivosti na kofein, která je u každého člověka rozdílná, však můžete příznaky předávkování pozorovat klidně i při menší než maximální doporučené dávce.

Mezi příznaky předávkování kofeinem patří:

  • bolesti hlavy, závratě,
  • úzkosti, nervozita,
  • nespavost či zhoršení kvality spánku,
  • zrychlený či abnormální srdeční tep,
  • zvýšení krevního tlaku,
  • dehydratace,
  • a zažívací potíže, jako jsou pálení žáhy, bolesti břicha či průjmy.

Stejně tak jako na množství, tak záleží i na době užívání, protože při každodenním příjmu kofeinu postupně vzniká forma mírné závislosti, která se stupňuje s tím, jak do těla dodáváme stále vyšší a vyšší dávky.

A přesně v tento okamžik, přichází čas na kofeinovou očistu, pro kterou existuje hned několik dobrých důvodů, proč stojí přečkání dočasného nepohodlí za to.

7 důvodů, proč si dopřát kofeinový detox

I přesto, že se mohou při vynechání kofeinu dostavit abstinenční příznaky, jako například úzkosti, mozková mlha, bolesti hlavy či podrážděnost, vyplatí se vydržet. Tyto příznaky by měly za 2 až 9 dní odeznít a postupně začnete pozorovat těchto 7 zlepšení.

#1 Kvalitnější spánek

Po odeznění stimulačních účinků kofeinu blokujících adenosinové receptory signalizující únavu, se dostaví i plnohodnotnější a obecně kvalitnější spánek, což platí hlavně ve chvíli, kdy si kofein dopřáváte i později odpoledne. Konzumace kofeinu snižuje tvorbu metabolitu melatoninu zodpovědného za klidný a nepřerušovaný spánek, po jeho vynechání nastává opětovné zlepšení kvality spánku s dostatečnými REM fázemi. [2]

#2 Stabilní energie bez výkyvů

Vlivem metabolizace kofeinu dochází k uvolňování receptorů pro signalizaci únavy, které jsou následně často i poměrně rychle a jednorázově doplněny nahromaděnými látkami, a proto po zpracování kofeinu dochází k prudkému nárustu únavy. Při jeho vysazení si tělo opět nastaví citlivý systém signalizující únavu, která bude během dne přibývat postupně a plynuleji v závislosti na aktivitách.

Na druhou stranu počítejte s dočasným zhoršením sportovní výkonnosti či pracovní produktivity, protože se budete muset lépe naučit pracovat s přirozeným tokem vaší energie během dne. [4]

 

Liposomální Magnesium

Pocity únavy, nedostatek energie a zhoršená regenerace mohou vycházet i z nedostatku hořčíku. Jeho doplnění ve vysoce vstřebatelné liposomální formě pomůže upravit výkonnost, podpořit soustředění a činnost nervové soustavy.

#3 Zmírnění úzkostí a menší změny nálad

Pocity nadšení a motivovanosti se mohou vlivem kofeinu snáze prudce střídat s úzkostmi, výpadky energie a soustředění i potřebou doplnit další dávku kofeinu k opětovnému nabuzení. S jeho vynecháním můžete pozorovat právě i odeznění úzkostí a stabilizaci nálady bez výraznějších propadů během dne díky zmírnění produkce adrenalinu. [3]

#4 Zlepšení hormonální rovnováhy u žen

Studie zjistili, že konzumace cca 200 mg kofeinu denně zvyšovala u žen hladiny estrogenu., což může ve výsledku způsobovat hormonální nerovnováhu, jako například estrogenovou dominanci vedoucí k výraznějším projevům PMS a souvisejícím problémům. [5] Navíc bylo zjištěno, že konzumace kofeinu může zhoršovat příznaky menopauzy. [6]

TIP: Přečtěte si článek o skrytých nebezpečích estrogenové dominance ohrožujících plodnost, paměť, spánek a mnoho dalšího.

#5 Harmonizace trávení

Kofein funguje v trávení kyselinotvorně, takže při jeho vynechání zmírníte podráždění žaludku, pálení žáhy a podobné problémy. Když se zbavíte zlozvyku pití kávy či jiného zdroje kofeinu na lačný žaludek, snížíte navíc riziko vzniku žaludečních vředů. [7]

Coffree - pampeliškový kávovinový nápoj

S optimalizací trávení může paradoxně pomoci nápoj s chutí velmi podobnou kávě, avšak naprosto bez obsahu kofeinu.[8] Kofeinový detox si tak můžete doplnit o Coffree s čistě přírodním rostlinným složením. Obsažené kořeny pampelišky a čekanky napomáhají normálnímu trávení a podporují přirozenou očistu těla. 

#6 Efektivnější vstřebávání mikronutrientů

Vynechání kofeinu se pozitivně podepíše i na vstřebávání některých živin. Konkrétně se jedná například o vápník, zinek, železo či vitamíny skupiny B, jejichž absorpci kofein snižuje. Se vzrůstající hladinou kofeinu se zároveň narušuje i vstřebávání velmi důležitého vitamínu D. [9]

Mladý ječmen - sušená šťáva BIO, RAW

K doplnění cenných mikronutrientů přírodní cestou se výrobě hodí zelené superpotraviny. Vitamíny, minerály a chlorofyl bohatě obsažené v šetrně zpracovaném mladém ječmeni navíc pomohou rychleji zvládnout odeznění abstinenčních příznaků po kofeinu a podpoří přirozenou energii.

#7 Bělejší zuby

Především v kávě a černém čaji najdeme látky zodpovědné za žluté zabarvování zubů a po jejich vynechání dochází i ze zlepšení rovnováhy v ústech. Kofein navíc způsobuje takzvanou xerostomii, což je pocit sucha v ústech, který zintenzivňuje zápach. [10]

 

Rozhodně se nemusíte kofeinu striktně vyhýbat po celý život, ale kofeinová očista pomáhá lépe si uvědomit, proč si tento stimulant vlastně dopřáváte a co vám přináší. Zároveň se opět dostanete na nižší dávky kofeinu, při kterých můžete čerpat primárně benefity převyšující nad případnými nedostatky.

Jednou za čas si tak udělejte revizi v množství přijímaného kofeinu a zhodnoťte, jestli se nepotřebujete vrátit o krok zpátky a dosáhnout některého ze zlepšení souvisejícího právě s jeho vynecháním.

Dáváte si kofeinové pauzy, nebo se k vynechání milovaných zdrojů kofeinů nedokážete přinutit? Dejte nám vědět!

Zdroje

1. Coffee and caffeine intake and incidence of type 2 diabetes mellitus: a meta-analysis of prospective studies, 2013 Oct.
2. Effects of caffeine on sleep quality and daytime functioning, 2018 Dec.
3. Here’s What Happens to Your Mood When You Give Up Caffeine, 2022 Jan.
4. Effects of Caffeine on Cognitive Performance, Mood, and Alertness in Sleep-Deprived Humans, 1994.
5. Caffeinated beverage intake and reproductive hormones among premenopausal women in the BioCycle Study, 2012 Jan.
6. Caffeine and menopausal symptoms what is the association? 2015 Feb.
7. Coffee and gastrointestinal function: facts and fiction. A review, 1999.
8. Nejlepší kvalitní káva 2024? Srovnání dle recenzí od kávomilů
9. Effects of caffeine on health and nutrition: A Review, 2014 Jan.
10. The contradictory effects of coffee intake on periodontal health: a systematic review of experimental and observational studies, 2022 Nov.
Produkty z článku
Mladý ječmen - sušená šťáva BIO, RAW 150 g Mladý ječmen - sušená šťáva BIO, RAW 150 g
Bestseller
lp2
559 Kč
Coffree - pampeliškový kávovinový nápoj 75 g Coffree - pampeliškový kávovinový nápoj 75 g
Bestseller
139 Kč
Super 5 Greens - sušené šťavy BIO, RAW - mladý ječmen, alfa alfa, kamut, mladá pšenice, mladý oves šťávy 150 g Super 5 Greens - sušené šťavy BIO, RAW - mladý ječmen, alfa alfa, kamut, mladá pšenice, mladý oves šťávy 150 g
589 Kč
1 další

Další články

Petra Velíková04.06.2025 Nateklý ret z ničeho nic: příčiny, první pomoc a kdy jít k lékaři Číst Lucie Pravdová27.05.2025 Protizánětlivé potraviny – raději organismus zklidňovat, než hasit požár Číst Petra Velíková18.05.2025 Co pomáhá na křeče v břiše? Vyzkoušejte tyto 4 tipy Číst Lucie Pravdová24.05.2025 Vnitřnosti na talíři i v kapsli: staronová superpotravina Číst Lucie Pravdová15.05.2025 Methylace DNA: Když tělo rozhoduje, které geny pustí ke slovu Číst Goodie14.05.2025 Hormonální rovnováha: nejčastější chyby, které nám rozhazují cyklus Číst Lenka Bubeníková16.04.2025 Stresový reflux: Jak stres ovlivňuje trávení, příznaky refluxu a jak se ho zbavit Číst Pavlína Zezulková06.05.2025 Cyklická žena: péče o tělo podle fází měsíce Číst Petra Velíková29.04.2025 Jak zastavit nutkání močit: vyzkoušejte těchto 8 tipů Číst Petra Velíková29.04.2025 Co chybí tělu, když se dělají modřiny: zjistěte možné příčiny Číst Petra Velíková28.04.2025 Jak posílit imunitu a trávení pomocí přírodních probiotik: vybrali jsme 3 nejlepší způsoby pro rok 2025 Číst Petra Velíková28.04.2025 Trápí vás problémy se zažíváním? Vyzkoušejte těchto 5 tipů, které zklidní žaludek a střeva Číst Petra Velíková14.03.2025 Jak odstranit brnění nohou: 8 tipů, které vám mohou pomoci Číst Petra Velíková13.03.2025 Cviky na bederní páteř ve stoje: 3 nejlepší Číst Petra Velíková07.03.2025 Zanesená střeva: příznaky problémů Číst Petra Velíková06.03.2025 Pocit knedlíku v krku a psychika jako možná příčina Číst Šárka Stuchlíková27.02.2025 Estrogenová dominance u mužů – jak se projevuje a jak estrogen u mužů snížit Číst Petra Velíková19.02.2025 Maca v těhotenství: je vhodná či nikoliv? Číst Petra Velíková17.02.2025 Nejlépe vstřebatelné železo: vyzkoušejte tuto formu Číst Petra Velíková15.02.2025 Jak dlouho trvá zalehlé ucho od rýmy: průměrná doba Číst Petra Velíková07.01.2025 Kolik spálíte při 10 km chůze kcal? Známe odpověď Číst Petra Velíková06.01.2025 Jak dlouho skákat přes švihadlo abyste dosáhli požadovaných výsledků Číst Petra Velíková04.01.2025 Lordóza: cviky, které vám pomůžou Číst Šárka Stuchlíková03.01.2025 Tocosh - přírodní probiotikum pro trávení i posílení imunity Číst Goodie04.12.2024 Bolest žaludku a zad: jak spolu souvisí a jak problémy řešit Číst Petra Velíková03.12.2024 Hermelín při kojení: je vhodný či nikoliv? Číst Petra Velíková29.11.2024 Extrémní zrychlení metabolismu: lze ho dosáhnout nebo je to mýtus? Číst Petra Velíková20.11.2024 Bolest kloubů na nohou: možné příčiny a řešení Číst MUDr. Daniel Petr19.11.2024 Nejlepší vitamíny pro děti na imunitu a dalších 5 tipů od lékaře, jak posílit imunitu u dětí Číst Petra Velíková19.11.2024 Výplach nosu stříkačkou: úleva nebo nebezpečný hazard? Číst Šárka Stuchlíková06.11.2024 Rychlá pomoc na zánět močového měchýře: Tipy pro okamžitou úlevu a jak na domácí léčbu Číst Petra Velíková04.11.2024 Cviky na nafouklé břicho: 5 nejlepších Číst Šárka Stuchlíková01.11.2024 Nedostatek testosteronu a jeho projevy. 9 znaků, že máte málo testosteronu Číst Petra Velíková01.11.2024 "Tuk na břiše zmizí za týden, když budete pít vařenou vodu" a další podvodné reklamy: dejte si na ně pozor Číst Šárka Stuchlíková30.10.2024 Zklidnění žaludku a střev: Tipy, co opravdu pomáhá na problémy se zažíváním Číst Petra Velíková14.10.2024 MSG koření: skvělé dochucovadlo nebo skryté nebezpečí? Číst Goodie13.10.2024 Výplach nosu: rizika, která představuje Číst Petra Velíková09.10.2024 Tlak a bolest při močení: možné příčiny a jak problém řešit Číst Goodie08.10.2024 Bolest bederní páteře vystřelující do nohy: 4 nejlepší cviky Číst Petra Velíková07.10.2024 „Motá se mi hlava a je mi na zvracení“ – co je příčina a jak ji řešit Číst Šárka Stuchlíková04.10.2024 Jak poznat chronický stres a jak se s ním co nejlépe vypořádat Číst Petra Velíková14.09.2024 Hleny v krku bez nemoci: možné příčiny a řešení Číst Petra Velíková10.09.2024 Potraviny snižující histamin: jaké to jsou? Číst Petra Velíková18.08.2024 Jak dlouho zůstávají kortikoidy v těle: zbavte se jich rychleji Číst Petra Velíková14.08.2024 Přerušovaný půst 16/8: výsledky a další informace Číst Šárka Stuchlíková09.08.2024 Co mám dělat, když nemůžu spát? 10 tipů, jak na nespavost Číst Goodie10.08.2024 Bolest paty zespodu: co ji způsobuje a jak ji řešit Číst Goodie07.08.2024 Viscerální tuk: tabulka hodnot Číst Šárka Stuchlíková06.08.2024 Jak začít s barefoot? Jak začlenit barefoot do každodenního života a na co si dát pozor Číst MUDr. Daniel Petr06.08.2024 Suchý kašel u dětí: Jaké jsou příčiny a tipy, jak se ho zbavit Číst Goodie07.08.2024 Proč mám břicho jako těhotná: možné příčiny a řešení Číst Barbora Hrdličková23.07.2024 Inhalační tyčinky: Kompletní průvodce používáním a návod, jak si je vyrobit Číst Šárka Stuchlíková03.07.2024 PCOS: 6 varovných příznaků syndromu polycystických vaječníků Číst Šárka Stuchlíková02.07.2024 Zdravé chodidlo i celé nohy. Znáte 7 výhod barefoot obuvi? Číst Šárka Stuchlíková17.06.2024 Ochrana před oxidačním stresem. Jak správně doplnit dostatek antioxidantů? Číst Šárka Stuchlíková17.06.2024 Přehledný průvodce doplňky stravy – Co, kdy a proč užívat pro největší efektivitu? Číst Šárka Stuchlíková27.05.2024 10 tipů, jak přirozeně zvýšit plodnost u žen i mužů Číst Šárka Stuchlíková13.05.2024 Proč je důležité sledovat příjem bílkovin? A jak určit jejich ideální množství Číst Šárka Stuchlíková10.05.2024 Probiotika a prebiotika – zjistěte, v čem se liší a proč je tělo potřebuje Číst Barbora Hrdličková25.03.2024 Co je aromaterapie a jak mohou esenciální oleje pomoci i vám? Číst Šárka Stuchlíková01.03.2024 Jak poznáte, že ovulace a menstruační cyklus fungují v pořádku? Číst Šárka Stuchlíková06.02.2024 6 tipů, jak zvýšit testosteron. Jak upravit životní styl a jaké doplňky zvolit? Číst Šárka Stuchlíková22.01.2024 Správný poměr omega 3 a omega 6 jako klíč ke zdraví. Jak ho optimalizovat? Číst Mgr. Dominika Mikušová20.01.2024 Maca peruánská – pro koho je prospěšná a kdy se užívání macy nedoporučuje? Číst Šárka Stuchlíková08.01.2024 Zdravé trávení v 10 otázkách – co je v normě a kdy zpozornět? Číst Šárka Stuchlíková07.12.2023 4 tipy, jak na světelnou hygienu. A proč červené a modré světlo pomáhá i škodí? Číst Šárka Stuchlíková06.12.2023 Co znamená non toxic? Jde o moderní trend nebo nezbytnost pro zdraví a přírodu? Číst Mgr. Dominika Mikušová24.11.2023 Maca a hormony: Je maca fytoestrogenní? A jak opravdu působí na hormonální systém? Číst Šárka Stuchlíková01.11.2023 6 vitamínů a minerálů, které jen obtížně přijmete z rostlinné stravy Číst Šárka Stuchlíková20.10.2023 Nechuť na sex: Nejčastější příčiny a 5 tipů, jak opět zvýšit libido Číst Mgr. Dominika Mikušová18.10.2023 Žravost a chutě k jídlu při PMS. Proč se objevují a jak se s nimi vypořádat? Číst Šárka Stuchlíková29.09.2023 5 rad, jak posílit imunitu a připravit tělo na chladné období chřipek a nachlazení Číst Šárka Stuchlíková07.09.2023 Co dělat, když klouby bolí? Doporučení a tipy na 7 doplňků stravy pro klouby Číst Karolína Tomaides03.09.2023 Vaginální mikrobiom: Co to je a jak o něj pečovat nejen k prevenci před infekcemi Číst Šárka Stuchlíková26.07.2023 5 důvodů, proč užívat kyselinu hyaluronovou (nejen) v létě pro pleť, klouby a oči Číst Šárka Stuchlíková20.07.2023 Co pomáhá na bolest při menstruaci? 7 tipů, jak si ulevit a netrpět Číst Šárka Stuchlíková17.07.2023 Pravda nebo mýtus: Mohou vitamíny B odpuzovat komáry a klíšťata? Číst Nicola Trompischová11.07.2023 Komáři, ovádi, včely, vosy a další hmyz: První pomoc při jejich kousnutí, bodnutí, píchnutí a štípnutí Číst Šárka Stuchlíková07.07.2023 7 příčin otékání nohou a jejich řešení, aby otoky byly minulostí Číst Šárka Stuchlíková27.06.2023 Pocení je nepříjemné, ale nezbytné: 6 důvodů, proč ho tělo potřebuje Číst Nicola Trompischová23.06.2023 Problematické složky v kosmetice jako příčina podrážděné a citlivé pokožky. Víte o nich? Číst Nicola Trompischová16.06.2023 Opary na rtech: 5 metod, jak se jich rychle a účinně zbavit Číst Šárka Stuchlíková13.06.2023 Co by tělu hrozilo bez antioxidantů? 7 příkladů, před čím chrání lidské tělo Číst Šárka Stuchlíková06.06.2023 Konec štípancům! Přírodní repelent jako štít neviditelnosti před krvežíznivým hmyzem. Jak účinkuje v porovnání s toxickou syntetikou? Číst Šárka Stuchlíková22.05.2023 Maximální výkon mozku, spolehlivá paměť i soustředění? Poznejte 5 výhod omega 3 mastných kyselin pro mozek Číst Šárka Stuchlíková09.05.2023 5 základních kroků, jak začít s biohackingem jako cestě ke kráse, dlouhověkosti a výkonnosti Číst Šárka Stuchlíková26.04.2023 Tohle se stane s vaším tělem po vynechání kofeinu! 7 vědecky podložených důvodů, proč si dát kofeinový detox Číst Šárka Stuchlíková18.04.2023 Skrytá nebezpečí estrogenové dominance u žen ohrožují plodnost, paměť i spánek Číst Karolína Tomaides29.03.2023 Cholesterol - strašák, nebo nezbytná součást lidského těla? Číst Šárka Stuchlíková27.03.2023 Grapefruitový extrakt – přírodní zázrak v boji proti nadváze i chorobám Číst Šárka Stuchlíková20.03.2023 TOP 4 detoxikační byliny pro očistu těla Číst Šárka Stuchlíková11.03.2023 Co je to mozková mlha? Poznejte příznaky i příčiny včetně 6 způsobů, jak se ji zbavit Číst Šárka Stuchlíková05.01.2023 Tea tree olej a 11 způsobů využití jeho blahodárných účinků Číst Šárka Stuchlíková09.12.2022 Zima obdobím tmy: Čím podpořit tělo, když postrádá sluneční svit? Číst Karolína Tomaides23.10.2022 Mikrobiom naší kůže - co to je a je pro nás dobrý? Číst Mgr. Tereza Havlínová13.01.2022 Milujete sladké? Víme, jak a čím sladit! Číst Lída Dubinská12.01.2022 Co jsou adaptogeny? Přírodní léky pro duši i tělo! Číst Goodie12.01.2022 Účinky jarního detoxu? Ano i ne! Číst Lída Dubinská12.01.2022 Pravda o kolagenu. Proč je důležitý? Číst Goodie12.01.2022 CBD olej, klíč ke zdraví v 1 kapce Číst Goodie12.01.2022 4 důvody, proč se vyhnout cukru nejen o Vánocích Číst Kristýna Durasová12.01.2022 Podzimní imunita bez chemie: 5 tipů, jak si udržet zdraví Číst Goodie12.01.2022 Coffree, káva zdravě Číst Goodie12.01.2022 Aktivně proti toxinům s aktivním uhlím Číst Lída Dubinská23.10.2022 Přírodní cesta ke zmírnění PMS: Co skutečně funguje? Číst Lída Dubinská13.01.2022 Uleví vám! Kanabinoidy CBD a CBG, jejich rozdíly a vlastnosti Číst Mgr. Tereza Havlínová13.01.2022 Nezapomeňte na pitný režim! Číst Andrea Smělíková13.01.2022 Kanabinoidy CBD Číst Nicola Trompischová23.11.2022 TOP 5 přírodních léků na stres Číst Karolína Tomaides23.11.2022 Diagnóza diabetes - základní informace nejen pro cukrovkáře Číst Mgr. Tereza Havlínová13.01.2022 Lepek: Opravdová hrozba, nebo nafouknutá bublina? Číst Jana Raganová13.01.2022 Překyselení organismu: Mýtus, nebo skutečný viník zdravotních problémů? Číst Nicola Trompischová25.10.2022 Co způsobuje mužskou neplodnost? Tabu, o kterém se nemluví Číst Nicola Trompischová25.10.2022 Sedmero pro zdravé srdce aneb co dělat, aby bilo jako zvon? Číst Nicola Trompischová25.10.2022 Čím zlepšit koncentraci a paměť? 6 osvědčených tipů! Číst Karolína Tomaides25.10.2022 Co stojí za častou únavou a jak se s ní vypořádat? Číst Nicola Trompischová25.10.2022 5 důvodů, proč je jablečný ocet prospěšný pro zdraví Číst Nicola Trompischová25.10.2022 TOP 5 bylin pro lepší spánek Číst Lída Dubinská23.10.2022 Co jsou endokrinní disruptory a proč se jim vyhnout v kosmetice? Číst Lída Dubinská23.10.2022 Co to jsou bylinné tinktury a proč jsou zdraví prospěšné Číst Karolína Tomaides23.10.2022 Játra, hlavní úklidová četa našeho těla Číst Karolína Tomaides19.10.2022 4 tipy, jak podpořit zdraví svého střevního mikrobiomu Číst Karolína Tomaides18.10.2022 Střevní mikrobiom: Co to znamená a je pro nás důležitý? Číst