Věříte v sílu přírody a je vám proti srsti si dávat syntetické vitaminy? Tinktury jsou méně známé přírodní prostředky pro podporu zdraví a vitality. Možná jste po nich už pokukovali, ale není vám jasné, jak je užívat a zda jsou účinné. V tomto článku si vše podstatné objasníme. 

Tinktury a jejich historie

Tinktury jsou pravděpodobně stejně staré, jako je původ destilovaného lihu. Bylinky do alkoholu namáčeli už staří Egypťané a zmínka o těchto preparátech se nachází ve většině historických lékařských knih (např. v arabském The Al-Qanoon fi al TibbKánonu medicíny z roku 1025).  

Název tinktura se odvodil z latinského tinctus (= navlhčený, zmáčený). Angličtina později význam slova přeměnila na tincture ve smyslu zbarvení. V 17. století se proto toto označení stalo pojmem používaným k popisu barvy léku nebo bylinného roztoku. Tehle vývoj dával logicky smysl – tinktury totiž mají barvu rostlin, z nichž pochází. Třeba ta z květu heřmánku je tmavě žlutá, ta z lichořeřišnice zase oranžová. 

Bylinná tinktura - koncentrovaná příroda v lahvičce

Co že to ty tinktury tedy jsou? Jedná se o koncentrované bylinné extrakty. Vyrábí se máčením rostlin – listů, květů, kořenů, ale i kůry, bobulí (fakticky prakticky čehokoliv) nejčastěji v alkoholu nebo octě.  Alkohol nebo ocet totiž dokáže z rostliny vytáhnout její účinné látky a koncentruje je v podobě kapaliny, která se snadno vstřebává do krevního oběhu. Svou úlohu v jejich složení nicméně  sehrává také voda,  která rostliny taktéž extrahuje, ale používá se hlavně k vyvážení množství alkoholu

Stejně jako vitaminy či bylinné čaje jsou považovány za doplňky stravy a o jejich léčivých účincích se musí kvůli legislativě hovořit jen velmi opatrně. Jedno je ale jisté – příroda je nejmocnější doktorka. Pokud věříme jejímu potenciálu, můžeme se spolehnout, že nám tinktury udělají dobře. 

Pojďme se ale podívat na jejich prokazatelné největší výhody:

  • Mnoho aktivních složek z rostlin (třeba alkaloidy, glykoly, fenoly, pryskyřice, a terpeny) se snadno extrahují a konzervují právě v alkoholu.
  • Lze je velmi dlouho skladovat, díky alkoholu se nekazí.
  • Umožňují dávkování i ve velmi malých množstvích.
  • Vstřebávají se v ústech a žaludku, což vede k rychlému nástupu účinku.

Jak tinktury používat? 

Tinktury se vám líbí, rádi byste je začali užívat, ale pořád vám není jasné, jak na to?  Nejčastější způsob podání je ústy – trochu tekutiny si pomocí kapátka (bývá součástí balení) nanesete pod jazyk (odborně se tomu říká bukální podání a látky se tak do oběhu dostanou rychleji), chvilku počkáte a polknete. 

Tinktury můžeme používat také na kůži. Jak? Ideální je zamíchat je do krému nebo tělového másla (ideálně přírodního).  Řeší takto řadu problémů jako jsou bolesti, modřiny, křečové žíly a kožní onemocnění, např. ekzém a plísňové nebo bakteriální infekce. 

V neposlední řadě je lze také ředit a používat jako ústní vodu. Svěží dech a zklidnění infekcí v ústech zaručeno. 

HODÍ SE VĚDĚT: Jejich benefity můžeme pozorovat ve stejný den, ale silnější účinky většinou nastupují později, cca během jednoho až dvou týdnů. 

Přesné dávkování má být vždy uvedeno na lahvičce, pro jistotu jej však vždy doporučujeme prodiskutovat s bylinkářem či kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.  

A jaký je účinek přírodních tinktur? 

Doporučují se na širokou škálu zdravotních problémů. Mezi nejčastější patří poruchy trávení, stres, PMS, nejrůznější bolesti či nespavost. 

V sortimentu GOODIE máme první vlastní přípravky

 

Tinktura echinacea

ECHINACEA TINKTURA

Boost pro imunitu a také podpora zdraví horních cest dýchacích a močových cest. 

 

Lichořeřišnice tinktura

LICHOŘEŘIŠNICE TINKTURA

Rostlinné antibiotikum. 



S bylinnou medicínou můžeme všichni žít lépe. Máte s tinkturami zkušenost? Jaká je vaše oblíbená? Zanechte nám komentář na našich sociálních sítích. 



Autor: Lída Dubinská
Tisk