Znáte non toxic? Proč jde o stále populárnější trend a co všechno non toxic znamená? 

Pojďte zjistit více informací o netoxickém přístupu k životu ve všech důležitých rovinách a objevte způsoby, jak proměnit i vlastní životní styl ve více non toxic. 



Co je non toxic? 

Pesticidy, léčiva, toxická drogerie či syntetické složky kosmetiky, jejichž účinky na lidské tělo nejsou dostatečně prozkoumané. Jsme doslova obklopeni toxickými látkami s potenciálně nebezpečnými účinky, ale jak z toho ven? Řešení hledá právě non toxic.

Produkty, které se mohou pyšnit označením non toxic, totiž splňují nejvyšší stupeň požadavků na čistotu složení, nezávadnost a absenci škodlivých látek. 

Pod pojmem non toxic si tak můžeme představit nejenom kritický výběr produktů s čistým složením, ale také:

  • Životní styl, protože jde o výběr všech produktů do domácnosti, oblečení, ale i potravin bez nadměrného zatížení pesticidy

  • Hledání alternativ ke konvenčním výrobkům, důkladné sledování složení i zjišťování, jak na správné skladování a použití.

  • Zájem o zdraví je jedním z důležitých důvodů, proč non toxic uplatňovat. Neobejde se však bez vzdělávání a neustálého hledání informací o různých látkách a o tom, jak si stojí v nejnovějších výzkumech.

  • Prevenci rizika, protože o působení mnoha látek na tělo a jejich vzájemné kombinaci nevíme všechno, a proto platí, že méně je více. V rámci non toxic se uplatňuje předběžná opatrnost a to i vůči některým látkám přírodního původu. 

Přírodní ≠ netoxické 

Jednou z mylných interpretací non toxic přístupu je zjednodušení, že všechno přírodní rovná se automaticky netoxické. To není tak úplně pravda. Vše non toxic sice má přírodní složení, ale přírodní nutně nemusí znamenat non toxic.[1]  Záleží totiž na množství daných látek a jejich vzájemné kombinaci. Na non toxic produkty jsou proto kladeny mnohem vyšší nároky než na produkty “pouze” přírodní. 

Holistický přístup k netoxickému životu v 5 rovinách 

Při výběru non toxic alternativ se můžeme zaměřit hned na 5 různých rovin, které se vzájemně doplňují. Cílem non toxic přístupu k životu však zároveň není nutnost být dokonalý v každé z těchto oblastí, ale snažit se stále hledat cesty, jak by to mohlo jít lépe a bez toxického zatížení. Mnohdy si však můžete dovolit rozumný kompromis a to hlavně ve chvíli, kdy by stres nad hledáním dokonalého non toxic života převyšoval jeho benefity. 

#1 Domácnost

Toxické čisticí prostředky plné látek ohrožujících lidské zdraví i přírodu nejsou k důkladnému domácímu úklidu nezbytně potřebné. Nahraďte je přírodními látkami, kdy například s kyselinou citronovou, bílým octem a jedlou sodou dokážete hravě vyčistit všechny povrchy, skvrny a usazeniny. Pozor dávejte i na nejrůznější aroma spreje a vůně, kde si rovněž hlídejte složení.

TIP: Přečtěte si článek, jak se zbavit přebytečné chemie a pustit se do úklidu s přírodními pomocníky. 

#2 Kosmetika

U pečující kosmetiky lze najít ryze non toxic produkty. Větší výzvou však zůstává dekorativní kosmetika, kde mnohdy jde o kompromis či snížení množství používaných přípravků. Průměrná žena používá zhruba 15 kosmetických produktů za den, přičemž každý z nich obsahuje 15 až 50 různých přísad. Proto se rozhodně vyplatí volit non toxic či alespoň přírodní kosmetiku a nijak to nepřehánět s množstvím. 

TIP: Přečtěte si o endokrinních disruptorech, které se vyskytují v konvenční kosmetice a proč je dobré se jim zdaleka vyhnout. 

#3 Oblečení

Při výrobě a zpracování oděvů se běžně používá až 8 000 různých chemikálií.[2] Volte raději oblečení a tkaniny z přírodních, obnovitelných a organických vláken, jako jsou bavlna, len a konopí a to navíc zpracovaných tak, že neobsahují formaldehyd, perfluorované sloučeniny (PFC), ftaláty a těžké kovy, jako tomu bývá u syntetických vláken. 

#4 Strava

Ultra zpracované potraviny, ale i ovoce a zelenina nadměrně zatížené pesticidy by v jídelníčku neměly převažovat. Navíc u BIO produktů kvalita jednoznačně vítězí nad kvantitou, čemuž odpovídají i hlavní vlastnosti, jako jsou čerstvost, přirozenost, obsah vitamínů a minerálních látek. Například množství vitamínů C, E a fenolických antioxidantů v ekologicky pěstovaných rostlinách je o 10 až 50 % větší než v rostlinách z konvenčního zemědělství.[3] 

TIP: Příručka značek na produktech: Co znamená označení BIO?

#5 Přístup k životu

Vědomý přístup k životu, minimalistické pojetí a snaha o ekologii a udržitelnost. Non toxic totiž nekončí pouze výběrem produktů, ale přechází i do celkového životního stylu, kde se uplatňují jednotlivé hodnoty se snahou upřednosťnovat přirozené fungování lidského těla, využívat léčivou sílu rostlin a nenechat se strhnout nadměrným konzumem, ke kterému jsme v moderní době neustále tlačení. K non toxic můžeme zahrnout psychohygienu i to, jak se chováme k ostatním lidem. 




Non toxic ve všech svých rovinách rozhodně představuje důležitou součást zdravého životního stylu a nejde pouze o moderní výstřelek. Po přečtení článku jistě snáze pochopíte, že zdaleka nejde o žádný přehnaný směr, ale spíše o protipól ke konvenčním tendencím, kde kvantita stojí nad kvalitou a to často na úkor zdraví. 

Dává vám non toxic smysl? Sami se zamyslete nad tím, do jakých oblastí života chcete netoxický přístup aplikovat a nezapomínejte na to, že i malé změny se počítají a mohou v konečném důsledku představovat velký rozdíl. 

Odborný garant/ka: Zuzana Novotná
Tisk