Během měsíce si žena projde hned 4 podobami. Jindy hýří kreativitou a výkonností, jindy je na vrcholu intuice a empatie. Pochopením jednotlivých rozdílností, které vychází z fyziologických změn během menstruačního cyklu, snáze přizpůsobíte své nároky a očekávání na prožívané emoce a pracovní výkonnost. 

V některých kulturách a tradičních medicínách se menstruačnímu cyklu přikládá velký význam a je považován za zdroj ženské síly a moudrosti. Přečtěte si, jak se během měsíce měníte a jak to co nejlépe využít ve svůj prospěch. Fyziologické změny během cyklu souvisí i s emocemi, kreativitou a výkonností

Během jednoho menstruačního a ovulačního cyklu si žena projde hned čtyřmi různými fázemi. Liší se hlavně množstvím a vzájemnými poměry hormonů, ale i tím, co se v těle děje a jaké to má dopady na to, jak se žena cítí. 

Přečtěte si více o tom, jak poznáte, že ovulace a menstruační cyklus fungují v pořádku, který shrnuje fyziologické procesy a to, co se v těle ženy děje z biologického hlediska. 

Ale co takové změny znamenají pro psychiku, vnímání emocí nebo kreativitu? 

# Fáze 1  – Menstruační fáze 1. – 6. den cyklu – archetyp stařena, vědma

Náročná fáze cyklu, kdy je potřeba se zastavit a zklidnit. Objevuje se vyšší citlivost na podnětu, žena vyhledává samotu a práce stojí více úsilí. Horší je také soustředění. 

Naopak nejsilnější je intuice a jde o ideální dobu, kdy promýšlet život i nové projekty a vnímat, jestli jde o dobrá rozhodnutí. 

# Fáze 2 – Folikulární fáze 7. – 13. den cyklu archetyp dívka, panna

Objevuje se velké množství energie, převládá racionální myšlení a touha realizovat plány či začínat nové projekty. Převládají velké ambice, hravost, veselost a vyhledávání zábavy

Naopak do ústraní se stahuje empatie a ohledy na druhé. 

# Fáze 3 – Období okolo ovulace, zhruba 14.– 20. den cyklu archetyp matka, královna

V této fázi dominuje péče o lidi v okolí a žena bývá nápaditá, komunikativní a vyzařuje z ní velká míra přitažlivosti, která na sebe strhává pozornost opačného pohlaví. 

# Fáze 4 – Premenstruační fáze 21. – 28. den cyklu – Kouzelnice, čarodějka

Převládá systematičnost, kreativita a sílí intuice. V tomto období přichází nejvíce originálních nápadů a je ideální čas na třídění a uklízení. 

Naopak se ale objevuje i netrpělivost, kritičnost a vztahovačnost či urážlivost. Snižuje se míra tolerance toho, s čím žena není spokojena. 

TIP: Během této fáze se přirozeně objevují zvýšené chutě k jídlu. Proč se to děje a jak si tohle období alespoň trochu ulehčit se dozvíte v článku Žravost a chutě k jídlu při PMS. Proč se objevují a jak se s nimi vypořádat?Pochopení a plné přijmutí cyklických změn a všeho, co s sebou přináší, může pro řadu žen znamenat osvobození i nové příležitosti. Zkuste pochopit, co se s vaším tělem děje a jaké změny to vyvolává v rámci psychiky a emocí. Zároveň platí, že nikdo není stejný, a proto každá žena vnímá a prožívá svůj cyklus jiným způsobem. Naučte se, jak právě vy můžete přizpůsobit svoji jedinečnost s ohromnou silou, která se skrývá ve správné práci s vlastními cyklickými změnami. A hlavně, nejste v tom sami! Chystáme pro vás celou řadu dalších témat tipů, jak si co nejvíce zpříjemnit zdravý život v dnešním náročném světě. 

Tisk