Zhodnocení uplynulého období představuje cennou zpětnou vazbu, díky které se můžete posunout ještě blíže ke svým cílům v osobní i pracovní rovině. Často stačí položit si tu správnou otázku a odpovědi vás sami navedou na nedostatky, které potřebují vylepšit, nebo vám ukážou a připomenou úspěchy a vše, v čem jste dobří. 

Zodpovězte si 10 otázek, které vám pomohou zhodnotit uplynulý rok a navedou vás na úspěšný start roku nového. 

Proč si zhodnotit uplynulý rok? 

V průběhu roku není čas reflektovat a zhodnocovat vše, co se děje. Každý den plníme úkoly a často jedeme na pomyslný autopilot a na nádech, zastavení a ujasnění si, jestli pořád míříme tím správným směrem, zkrátka nestíháme. Konec roku ale představuje ideální příležitost, jak si udělat důkladnou sebereflexi, ujasnit si hodnoty a podle toho si připravit cíle do nového roku. 

Takové ujasnění pomáhá člověku získat trochu více klidu a jistoty ve světě plném nekonečného rozhodování. Člověk se totiž nemění tím, že se snaží být něčím, čím není, ale tím, že přijímá to, čím už je, jak formuloval ve své paradoxní teorii změny americký psychiatr Arnold Beisser.[1] 

Připravte si papír nebo aspoň trochu času, ať se na každou otázkou zamyslíte a upřímně si odpovíte. Z takového shrnutí snadno odhalíte, jaká si dát smysluplná zdravá předsevzetí a cíle do nového roku. 

#1 Na jaké okamžiky a zážitky nejraději vzpomínáte? 

Připomeňte si nejoblíbenější zážitky v tomto roce, kdy jste se cítili opravdu šťastní a spokojení. Může jít klidně i o maličkosti, když jste milovanému člověku udělali radost, měli jste dobrý pocit, že jste pomohli někomu cizímu nebo jste navštívili nové krásné místo, kam se chcete jednou vrátit. 

#2 Co vám dodáválo nejvíce energie?

Procházka v přírodě, výlet s milovanými lidmi, cvičení nebo i klidný odpočinek s knihou? Zamyslete se nad tím, během jakých činností jste si nejvíce dobili baterky. A zkuste do dalšího roku zařadit víc takových dobíjecích aktivit.

#3 Jaké zvyky, rituály si chcete udržet a čeho se naopak zbavit? 

Zdravé snídaně, důkladná skin care rutina, pravidelné cvičení a další zdravé návyky, které prospívají tělu a mysli rozhodně stojí za to si udržet. Ujasněte si, co se vám aktuálně daří a naopak se zaměřte na odhalení zlozvyků, kterých se chcete zbavit. 

#4 Na jaké tři letošní úspěchy jste opravdu hrdí?

Udělejte si vlastní žebříček úspěchů vybraných podle vlastních standardů, co je pro vás důležité. Nenechte se řídit tím, co oceňuje společnost nebo lidé okolo vás, protože i zdánlivě malý úspěch může být něco, s čím jste dlouho bojovali a je to takové vaše malé vítězství. 

#5 Jaké byly největší překážky nebo výzvy, kterým jste čelili?

S předchozími největšími úspěchy se pojí i překonané překážky a výzvy, které jste pokořili. Co všechno to bylo a na čem ještě stále pracujete? 

#6 Pečovali jste dostatečně o své tělo? 

Tělo máme jenom jedno – pečovali jste o to své v uplynulém období dostatečně po všech stránkách? Určitě sami moc dobře víte, kde ještě máte mezery, ať už jde o zdravý jídelníček, dostatečný pohyb, kvalitní spánek nebo třeba i péči o pleť či vlasy

#7 Co jste dlouho odkládali a chcete to určitě stihnout v tomto roce? 

Udělejte si protřídění dlouhodobého to do listu a do nového roku přeneste jen to, co vám stále dává smysl. Ne všechno z toho, co odkládáme si totiž opravu zaslouží naši pozornost. 

#8 Co pro vás bylo největším ponaučením? 

Alespoň jednou za rok přijde chvíle, kdy přijdete o část představ nebo uděláte chybu, ze které se poučíte. Aby vás každé takové zaškobrtnutí mohlo doopravdy posunout dopředu, musíte ho umět pojmenovat a vědět, co si z něj odnést. 

#9 Znáte své proč? 

Těžká otázka, na kterou nemusí být snadné odpovědět. Když ale zjistíte, proč děláte to, co děláte, snáze odhalíte svou motivaci a zjistíte, co je pro vás důležité. Může to být například touha po uznání, snaha se materiálně zajistit, radost z výsledků práce, dobrý pocit z činností a výsledků, které vám dávají smysl a mohou pomáhat i ostatním, nebo radost a spokojenost svítící v očích milovaných lidí. 

#10 Jaké jsou vaše tři nejdůležitější hodnoty?

Na závěr si připomeňte, jaké hodnoty jsou pro vás nejdůležitější hodnoty, podle kterých se snažíte každý den žít. Zdraví, vztahy, rodina, příroda a ekologie, svoboda, smysluplná práce, vzdělání, víra, úspěch, nebo něco úplně jiného? 
Všechny odpovědi najdete sami v sobě a v tom, jak jste prožili uplynulé období. Ať už si děláte rekapitulaci k příležitosti nového kalendářního roku, nebo kdykoliv jindy, když se chcete odrazit a posunout se dopředu, jedno je jisté. Kdo se nezeptá, nic se nedozví. A tak nečekejte, až se vás začnou ptát druzí, ale sami sobě pokládejte ty správné otázky. 

Ať vás odpovědi na výše položené otázky navedou správným směrem. A přejeme hodně štěstí a spokojenosti do nadcházejícího roku i do každého nového dne bez ohledu na datum v kalendáři. 

Tisk