Erythritol patří mezi jedno z nejčastěji využívaných alternativních přírodních sladidel s chuťovými vlastnostmi plně nahrazující cukr. Kromě toho však nabízí i celou řadu zajímavých vlastností a výhod.

Přečtěte si, proč jde o sladidlo vhodné pro diabetiky či do diety a jak erythritol působí proti bakteriím v ústech či funguje jako antioxidant.

 

V tomto článku se dozvíte:

  • Co je to erythritol, kde se vyskytuje a jak se vyrábí.
  • Proč jde o přírodní sladidlo vhodné i pro diabetiky.
  • Jak nízkou kalorickou hodnotu využít v dietě.
  • Že erythritol snižuje vznik zubního plaku a působí jako antioxidant.

 

Erythritol jako přírodní náhrada cukru bez kalorií

Cukerný alkohol erythritol se přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce či fermentových potravinách – například v hroznovém vínu, hruškách, broskvích, melounech, v některých druzích sýra, sójových produktech a podobně.

Jedná se o přírodní sladidlo, které se běžně vyrábí přirozenou fermentací glukózy z kukuřičného či pšeničného škrobu, kdy následuje filtrace, krystalizace a sušení.

Patří mezi často využívaná přírodní sladidla díky celé řadě zajímavých vlastností a benefitů, které vynikají především při porovnání s rafinovaným bílým cukrem. Erythritol totiž má:

  • přírodní původ,
  • chuťové vlastnosti identické s bílým cukrem bez nepříjemné pachuti,
  • vysokou sladivost, až o 70 % v porovnání s cukrem,
  • téměř žádný obsah kalorií (0,24 kcal na 1 gram),
  • nulový glykemický index,
  • široké možnosti využití k přímému slazení, k pečení i vaření.

VĚDĚLI JSTE, ŽE? Na obalech produktů můžete erythritol coby sladidlo či zahušťovadlo najít pod označením E968.

Sladidlo bez vlivu na cukr v krvi a inzulin vhodné i pro diabetiky

O tom, že přírodní sladidlo erythritol minimálně ovlivňuje hladinu cukru v krvi a inzulin, takže se v rozumném množství hodí i pro diabetiky, svědčí hned dva pádné důkazy.

Lidský organismus nedokáže erythritol z velké části metabolizovat, do tlustého střeva totiž putuje pouze zhruba 10 % z přijatého množství, proto z něj tělo nezískává žádnou energii. Zbylých 90 % se přímo vstřebá do krevního řečiště, kde putuje v nezměněné podobě a následně se vyloučí močí bez vlivu na inzulin či hladinu glukózy v krvi. [1]

O téměř žádném vlivu na změnu glykémie po konzumaci vypovídá i nulová hodnota glykemického indexu u erythritolu, která říká, jak rychle přejde glukóza z potraviny do krve. Čím vyšší glykemický index, tím rychlejší a vyšší výkyv hladiny krevního cukru, a naopak, takže erythritol nezpůsobí žádné zvýšení cukru v krvi.[2]

Oproti xylitolu či maltitolu, které se řadí do stejné kategorie přírodních sladidel na bázi cukerných alkoholů, má navíc erythritol o něco lepší stravitelnost a v běžném množství většinou nezpůsobuje nadýmání či plynatost, avšak záleží i na konkrétní kondici mikrobiomu střev. [3]

DOPORUČENÍ: Samozřejmě jako u všech sladidel platí, že záleží na množství. Nadměrná konzumace erythritolu nemá prospěšné účinky a v extrémních případech může způsobovat zažívací potíže. Vždy by se mělo jednat pouze o doplněk k vyváženému zdravému jídelníčku, kdy se budeme snažit vnímat přirozenou sladkost potravin a jen minimálně si pomáhat právě dodatečnými sladidly.

TIP: Přečtěte si samostatný článek se 4 důvody, proč se vyhnout cukru.

Erythritol v BIO kvalitě

Nízkokalorické přírodní sladidlo s chuťí téměř identickou s řepným cukrem využijete pro přímé oslazení kávy či jiného nápoje i pro doslazení celé řady receptů. Velmi dobře se kombinuje s dalšími přírodními sladidly a díky vysoké sladivosti stačí použít menší množství. 

Vhodné přírodní sladidlo při hubnutí

Sladidla s přirozeně nižší energetickou hodnotou v porovnání s cukrem se často využívají i v rámci dietních režimů. Erythritol má totiž pouze 6 % kalorií v porovnání s cukrem a vyšší sladivost, kdy pro dosažení stejně sladké chuti spotřebujete menší množství, takže představuje příležitost, jak si neodpírat občasnou sladkost, ale zároveň ušetřit nějaké ty kalorie.

Počítaní kalorií však zároveň není jediným faktorem, který rozhoduje o zdravém hubnutí a dosažení optimální váhy. Pečlivě sledujte dostatečný příjem všech mikronutrientů ideálně z přirozených zdrojů z pestrého jídelníčku plného čerstvých či šetrně zpracovaných potravin.

Díky již zmíněnému žádnému vlivu na výkyvy hladiny krevního cukru nezpůsobuje konzumace erythritolu pocity vlčího hladu. Například v porovnání s fruktózou totiž erythritol nijak nezvyšuje aktivitu hypotalamu, což značí to, že nijak nepodněcuje a nezvyšuje chuť k jídlu. [4]

Erythritol nepřispívá ke vzniku zubního kazu

Cukerné alkoholy, především xylitol a v o trochu menší míře i právě erythritol, mají vědecky potvrzený vliv na potlačení a zpomalení množení bakterií v ústech, čímž snižují riziko zubního kazu. A to je znatelný rozdíl v porovnání s cukrem, kdy při trávení sacharózy dochází k podpoře množení škodlivých bakterií, které ničí zubní sklovinu.  

Působení erythritolu v ústní dutině je natolik zajímavé, že se přidává i do zubních past, kde podporuje lepší viskozitu a zároveň účinně inhibuje růst bakterií Streptococcus mutans.[5]

Sladký antioxidant

Erythritol vykazuje antioxidační aktivitu, kdy dokáže lapat volné radikály během své cirkulace po těle a podpořit tak jejich následné vyloučení močí. [6] Jedná se však spíše o zajímavost, než hlavní důvod, proč erythritol konzumovat. Z pohledu přijímaného množství a celkového efektivního antioxidačního působení představují lepší volbu silné přírodní antioxidanty, jako jsou vitamín C, resveratrol či astaxantin.

 

Do zdravého jídelníčku rafinovaný bílý cukr opravdu nepatří a naštěstí existuje kromě erythritolu hned několik dalších vhodných přírodních alternativ, s jakými si můžete zdravěji osladit život. Avšak nezapomínejte na pestrost, zdravou míru a rozumné dávkování, což je ostatně klíčové víceméně u všech složek jídelníčku.

A jaké máte zkušenosti s přírodními sladidly? Používáte erythritol, nebo dáváte přednost jinému sladidlu?

 


Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk