Extrakt z grapefruitových semínek nemá příliš dlouhou historii, za to však ohromí svými blahodárnými účinky ovlivňujícími metabolismus a imunitu.

Přečtěte si, proč a jak může grapefruitový extrakt pomoci při hubnutí i pro posílení imunity.

V tomto článku se dozvíte:

  • Kdy byl objeven extrakt z grepových semínek
  • Jaké účinné látky obsahuje a jak se správně užívá.
  • Jak ovlivňuje činnost imunitního systémy.
  • V čem mohou grepová semínka pomoci při hubnutí.

 

Relativně krátká historie extraktu z grepových semínek

Historie extraktu z grapefruitových semínek rozhodně není nijak dlouhá, protože sahá teprve do roku 1972, kdy jeho pozoruhodné vlastnosti objevil německý vědec doktor Jacob Harich. Zajímavý byl především opravdu bohatý obsah bioflavonoidů se silnou antimikrobiální aktivitou, které si zasloužily pozornost dalších výzkumů. [1]

Koncentrovaný obsah prospěšných látek

V grapefruitovém jadérku se ukrývá koncentrované množství celého spektra účinných látek – polyfenolické sloučeniny a rostlinné flavonoidy, mezi kterými vyniká především naringin. Právě jeho množství přitom může být důležitým ukazatelem pro rozpoznání kvalitního extraktu.

Obsažené prospěšné látky pozitivně ovlivňují především imunitní systém k lepší ochraně před chorobami, ale i metabolismus, což může pomoci předcházet nadváze.

Díky své opravdu koncentrované síle se grepová tinktura doporučuje užívat zhruba tři dny v množství 15 až 30 kapek dvakrát denně a následně na dva dny přerušit. Tímto způsobem lze tinkturu bezpečně užívat krátkodobě i dlouhodobě, ale vždy je důležité sledovat reakce těla a případně se poradit se specialistou, který dokáže posoudit konkrétní zdravotní stav a schéma dávkování detailněji přizpůsobit. Vzhledem k silnému antibakteriálnímu působení některé zdroje doporučují při dlouhodobém užívání za účelem posílení imunity či podpory hubnutí kombinaci s doplněním probiotik. [2], [3] Pro dlouhodobou stimulaci obranyschopnosti či jako pomocný prostředek pro zvýšení efektivity hubnutí lze extrakt z grepových jader užívat ideálně 8 až 16 týdnů následovaných několikatýdenní přestávkou. 

DOPORUČENÍ: Látky obsažené v grapefruitu, včetně extraktu z grapefruitových semínek, interagují s některými druhy léků (například léky na srdce, na ředění krve či na krevní tlak), což může vyvolávat nežádoucí reakce organismu. Pokud podobné léky užíváte, důkladně se poraďte se svým lékařem, případně zvolte jiné přírodní látky k podpoře imunity.

Grepová jádra tinktura 50 ml

Čistý extrakt z grepových jadýrek z plodů Citrus paradisi ve vysoce vstřebatelné formě tinktury vyniká unikátním standardizovaným 2% obsahem účinného naringinu.

Přírodní podpora imunitního systému

Extrakt z grepových jadýrek bývá označován jako “přírodní antibiotikum“, protože účinně inhibuje až 800 bakteriálních a virových kmenů a zhruba 100 druhů plísní, což nabízí využití v rámci prevence i jako první pomoc při známkách onemocnění. [4] Antimikrobiální aktivitu zesiluje kombinace například s echinaceou a užívání se doporučuje také společně s dalšími bylinnými extrakty, například s pelyňkem či ostropestřcem.

Látky obsažené v extraktu z grepových jader mají imunomodulační vlastnosti, díky kterým podporují imunitní systém a zvyšují odolnost organismu proti infekcím a chorobám. Efektivně snižuje zánětlivou reakci a zvyšuje produkci imunoglobulinu A důležitého pro účinnou ochranu sliznic. [5]

Grepový extrakt přirozeně obsahuje vysoké množství přirozeného vitamínu C, který rovněž významně ovlivňuje imunitní systém a funguje jako silný antioxidant chránící buňky před poškozením volnými radikály.

Imunita tinktura 50 ml

Pro efektivní stimulaci imunitního systému využijte vysoce vstřebatelnou tinkturu s kombinací přírodních extraktů z reishi, echinacey, rakytníku, aloe vera a žen-šenu doplněnou o zinek a vitamín C.

Vliv na metabolismus pro hubnutí a optimalizaci váhy

S ovlivňováním imunity a snižováním zánětu v těle souvisí i pomoc při nadváze, která bývá doprovázena zánětlivými reakcemi. Antioxidační působení extraktu z grepových jader navíc snižuje oxidativní stres spojovaný s nerovnováhou látek v těle při rychlé dietě. Příjem antioxidantů zároveň funguje i preventivně proti rozvoji nadváhy a obezity. [6], [7]

Dalším způsobem, jak extrakt z grepových jader může pomoci při hubnutí, je snižování chuti k jídlu. Studie ukázaly, že konzumace grapefruitu nebo extraktu z grepových jader snižuje chuť k jídlu a tím podporuje kontrolu hmotnosti. [8] Zároveň však vždy základy efektivního a zdravého hubnutí představuje umírněné, pestré a vyvážené stravování, ke kterému grepový extrakt poslouží jako podpůrný doplněk. Při dlouhodobějším užívání se pro účely hubnutí držte spíše v nižším množství okolo 15 kapek dvakrát denně tři po sobě jdoucí dny s přestávkou dva dny.   

Flavonoidy naringin a naringenin pozitivně ovlivňují metabolismus tuků včetně jejich efektivního využívání i degradace, což může mít pozitivní vliv na optimalizaci váhy. [9], [10]

TIP: Snižování nadváhy a zdravá optimalizace váhy vyžaduje komplexní přístup napříč celým životním stylem. S tím vám může pomoci článek 10 + 1 tip na zdravé a udržitelné hubnutí.

I přes svou relativně krátkou historii má extrakt z grapefruitových jadérek napěchovaný účinnými látkami mnoho zajímavých účinků na lidské tělo, které si zaslouží pozornost a své místo na poli přírodních prostředků. 

Co oceňujete na extraktu z grepových jader nejvíce? Schopnost stimulace imunity, nebo optimalizaci metabolismu pro podporu hubnutí? 


Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk