Hormonální akné za svůj život řeší téměř každá žena. Může překvapit nejen v pubertě, ale kdykoliv nastane nedostatek progesteronu v těle. To totiž narušuje rovnováhu ostatních hormonů a výsledkem je výskyt akné na pokožce. Potkat vás to může již od puberty, při vysazování hormonální antikoncepce, v těhotenství, při menopauze. Dokonce i při menstruaci a ovulaci každý měsíc můžeme pozorovat změny na pleti.

Dá se říct, že nás ženy hormonální akné zastihne „alespoň“ v nějaké části života.

U hormonálního akné nestačí jen péče o pleť zvenku. Ta je ovšem také důležitá. Je potřeba nahlédnout více do nitra a podívat se na problém i z jiné perspektivy.

Nejdříve! Jak vůbec poznáme hormonální akné?

Nejčastěji se vyskytuje v okolí brady a čelistí a jedná se tvrdé, podkožní „boláky“. Lze tak poznat, že pupínek jde „zevnitř“ a nejedná se jen o zvenku ucpaný pór. Často pleť bolí a pne.

Důležitou součástí vnější péče je pravidelná aplikace přírodních pleťových masek. Masky doporučuji jílové, konkrétně na Goodie najdete jílové masky obohacené ještě o různé funkční složky. Jílovou masku smíchejte s oblíbenou květinovou vodou, kosmetickým pleťovým olejem a nechte působit 10 minut. V průběhu si obličej vlhčete třeba například květovou, aby maska nezaschla. Nejenže se tak vyhnete podráždění, ale maska půjde i lépe dolů. Květinová voda navíc dodává pleti hydrataci.

Vnitřní péče

Vzniku hormonálního akné předchází zmiňované hormonální výkyvy neboli hormonální nerovnováha. Na hormony celkově doporučuji ženám Macu peruánskou. Vše si o ní můžete přečíst na stránkách goodie nebo v tomto článku. Často také hormonální akné zhoršuje stres, který pomáhá maca při pravidelné konzumaci lépe zvládat. Přispívá totiž k celkové duševní pohodě

Maca je přírodní doplněk stravy a nemůže nahradit pestrý vyvážený jídelníček, který tvoří základ. Nezapomínejte na hydrataci i zevnitř. Pitný režim je velmi důležitý pro udržení hydratované pokožky. Zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Můžete také zařadit různé vitamínové doplňky se zinkem.
Doufám, že se vám článek líbí a je pro vás přínosný. Budu ráda za sdílení či za reakce!Autor: Kateřina Routová
Tisk