I když se mnoho lidí obává užívání kortikoidů pro jejich vedlejší účinky, jsou v některých případech účinnou a nenahraditelnou léčbou. Užívání kortikoidů, které tlumí reakce v organismu, mohou ovšem zhoršovat hojení ran a způsobovat větší náchylnost k infekcím. Navíc mohou být příčinou psychických obtíží, nespavosti nebo emoční lability.

prasky kortikoidy

V článku se dozvíte:

  • Co to vlastně jsou kortikoidy a k čemu se nejčastěji využívají.
  • Jaké jsou vedlejší účinky kortikoidů.
  • Jak dlouho zůstávají kortikoidy v těle.
  • Proč je při užívání kortikoidů důležitá detoxikace.

Co jsou kortikoidy

Kortikoidy v podobě léků jsou synteticky vyrobené steroidní hormony podobné hormonu kortizolu, který se vyrábí v našich nadledvinách. Účinek kortikoidů je poměrně široký – od přerozdělování tělesného tuku až po zvyšování hladiny cukru v krvi nebo tlumení imunitního systému. Kortikoidy jsou účinným řešením především v případě tlumení alergických projevů (např. astma nebo anafylaktický šok), u autoimunitních a jiných onemocnění.

kortikoidy

Jak dlouho zůstávají kortikoidy v těle

Zajímá vás, jak dlouho zůstávají kortikoidy v těle? Většina hydrokortizonu se z těla vyloučí přibližně po 18-36 hodinách od aplikace například krému s obsahem kortikoidů. Vylučování z těla je ovšem individuální záležitostí. Záleží na každém organismu a specifických podmínkách užívání daného léčiva.

Co se v těle děje po vysazení kortikoidů

Pokud pacient užíval masti s kortikoidy déle než 12 měsíců, může se objevit abstinenční reakce, a to několik dnů až týdnů od jejich vysazení. Nejčastěji se taková reakce projevuje zarudnutím pokožky, pálením, štípáním, nadměrným svěděním nebo mokváním. Z tohoto důvodu je vhodné kortikoidy vysazovat postupně a pozvolna.

Jak se rychleji zbavit kortikoidů v těle

Pokud jde o to, jak urychlit vyloučení kortikoidů z těla, důležitou roli hraje hned několik faktorů:

  1. Dbejte na vyváženou stravu.
  2. Dopřejte si kvalitní a plnohodnotný spánek a začněte rovnou u úpravy ložnice.
  3. Důležitou roli hraje i pravidelný pohyb.
  4. Vyloučení můžete podpořit detoxikací organismu. Účinnou cestou je konzumace tzv. zásadotvorných potravin, jako je například česnek, zázvor, koriandr, ovoce v syrovém stavu, zelený čaj apod.).

čaje

Jak podpořit detoxikaci organismu

Po vysazení léků se tělo začne do původního stavu dostávat i zásluhou vlastní regenerační schopnosti. Tuto regeneraci je ovšem vhodné podpořit ještě navíc i efektivní detoxikací organismu. K tomu je možné využít například speciální tinkturu na detox jater, která optimalizuje pročištění organismu, podporuje zdravou činnost jater a ledvin a zároveň také chrání buňky před poškozením oxidačním stresem. Podobně funguje i liposomální glutathion, který podporuje detoxikaci jater a celkovou očistu těla. Díky efektivnímu detoxikování organismu se budou moci snadněji a rychleji vyloučit z těla škodlivé látky.

liver detox

TIP: Nejefektivnější fungování detoxikačních orgánů v těle podpoříte silnou tinkturou, která kombinuje 5 rostlinných extraktů podpořených vitamínem C. 

Možné vedlejší účinky při užívání kortikoidů

I přes mnohé nežádoucí účinky jsou kortikoidy nenahraditelné při léčbě mnoha závažných onemocnění. Vnitřní nežádoucí účinky se objevují hlavně v případě vnějšího užívání na více než 30 % tělesného povrchu. V takové chvíli se část kortikoidů začne vstřebávat i do krve. Podobným rizikem je i použití na místech s velmi tenkou kůží (obličej, oblast genitálií apod.). Starší generace kortikoidů měly nežádoucích účinků více, ty moderní, které se užívají v současné době, jsou již bezpečnější. Především v případě dlouhodobého užívání mohou mít kortikoidy tyto vedlejší účinky:

  • zpomalení růstu u dětí
  • úbytek svalů
  • ztenčení kůže
  • snížení imunity
  • větší množství ochlupení
  • větší riziko rozvoje cukrovky
  • horší schopnost kompenzace stresu
  • špatné hojení ran
  • zvýšený krevní tlak
Tisk