Každá správná a efektivní péče o pleť začíná důkladným vyčištěním. Rozhodně se jedná o klíčovou součást pleťové rutiny, protože jedině dobře vyčištěná pokožka si udržuje svůj zdravý vzhled a efektivně absorbuje účinné látky z následné pečující kosmetiky.

Přečtěte si návod pro rutinní očistu pokožky včetně toho, jak čištění přizpůsobit podle typu pleti.

čištění pleti

V tomto článku se dozvíte

Proč si čistit pleť?

Pro pravidelné čištění pleti existuje hned několik dobrých důvodů se společným cílem podpořit přirozenou krásu a obranyschopnost pokožky.

 • Odstranění nečistot – na pleti ulpívají nejrůznější nečistoty včetně prachu, alergenů i toxinů. 
 • Prevence komedomů a zánětů – čištění pleti je důležitou prevencí černých teček či zánětů plynoucích z nahromaděných bakterií.
 • Prozáření a rozjasnění – čistá pleť bez povrchových usazenin bývá na pohled jasnější, svěžejší a působí zdravějším dojmem.
 • Příprava na aplikaci pečující kosmetiky – jedině správně vyčištěná pleť může efektivně přijímat účinné látky z aplikovaného krému či séra.

Kdy pleť potřebuje vyčistit?

Zjednodušeně řečeno každý den – a to jak večer, tak i ráno, a podle potřeby i během dne.

 • Večerním čištěním z pleti odstraníte dekorativní kosmetiku, vrstvu ochranných krémů s SPF faktorem a nánosy nečistot usazené za celý den.
 • Ranní čištění pleti slouží k odstranění výpotku po celonočním samočištění, během kterého se uvolňuje pot a přebytečný maz s toxiny a nečistotami. Ráno zpravidla nebudete řešit odstranění make-upu, takže můžete přejít rovnou na jemnější opláchnutí a očištění pleti pomocí květové vody či tonika k přípravě na nanesení další péče.
 • Po intenzivním pocení pleť zbavte vypocených toxinů a nečistot, které by se jinak mohly usazovat v pórech.

Správná frekvence a pravidelnost čištění se jeví jako klíčová především u problematické a aknózní pleti. Jako nejvhodnější se podle výsledků studií ukazuje mytí obličeje jemnou čisticí kosmetikou dvakrát denně. [1]

Přizpůsobte čištění svému typu pleti

Stejně jako další fáze skincare rutiny, musíte i čištění přizpůsobit svému typu pleti. A pokud nevíte, jaký typ máte, přečtěte si článek Jak poznat svůj typ pleti.

K inspiraci, jaké produkty zvolit a co hledat ve složení, využijte stručné shrnutí.

Mastná a problematická pleť

Suchá pleť

 • Vyhýbejte se kosmetice obsahující alkohol, kyselinu glykolovou nebo salicylovou.
 • Používejte odličovací oleje, které jsou výživnější a pokožku přirozeně zvláční.
 • Dbejte na důkladné navlhčení tonikem či růžovou vodou pro hydrataci před aplikací další kosmetiky.  

Smíšená pleť

 • Na problematické zóny volte kosmetiku vhodnou spíše pro mastnou pleť a na ostatní části vybírejte produkty určené pro normální či všechny typy pleti.
 • Ke sjednocení pleti využívejte tonikum.

Normální pleť

Ekologické kosmetické tamponky Goodie v praktické bambusové dózeVěděli jste, že používáním znovupoužitelných tamponků pro odličování a čištění pleti ušetříte každý rok zhruba 1400 kusů těch jednorázových?

Každodenní rutinní čištění pleti v 5 krocích

Uvedený základní návod pro čištění pleti se týká především večerní rutiny, kdy se vyplatí věnovat pokožce speciální péči za účelem podpoření přirozené regenerace a obnovy během spánku.

Krok #1 Odstraňte make-up a ochranný SPF filtr

První krok každodenního čištění spočívá v odlíčení. Na čistý kosmetický tamponek naneste odličovací olej, začněte oblastí očí a rtů a postupně postupujte od středu obličeje směrem ven. Buďte na pleť něžní a pro efektivní odstranění líčení nechte olej malou chvíli působit a následně otřete společně s make-upem. Pokožku, hlavně v citlivé a jemné oblasti očí, nikdy hrubě nedrhněte!

Odličovací olej či jemné odličovací mléko použijte i v případě, kdy žádné líčení nemáte. Součástí běžné skincare rutiny by totiž vždy mělo být i nanesení ochranné vrstvy krému s SPF, a ten musíte večer odstranit.

odlicovaci olej natural

Odličovací olej - natural BIO

Jemný odličovací olej kombinuje několik přírodních olejů vhodných k pravidelné péči o všechny typy pokožky. Pečující složení obohacuje skvalan k podpoře hydratace či vitamín E fungující jako antioxidant.

Krok #2 Zbavte pleť ostatních nečistot

Při použití odličovacího oleje pleť efektivněji dočistíte čisticí pěnou či gelem. Během toho pokožku zbavíte nánosu zbylých mikroskopických nečistot, bakterií, potu a toxinů a připravíte ji na peeling.

Vitamínová čisticí pěna na obličej plná vitamínů s hydrolátem z pomerančových květů, výtažkem z aloe vera, vitamínem C a ovocnými extrakty z papáji, kokosu a kiwi pleť nejenom dokonale vyčistí, ale i jemně opečuje a vyživí. 

Krok #3 Jemná exfoliace pleti

Pro opravdu důkladné vyčištění pleti by v každodenní rutině neměla chybět exfoliace. Pravidelný peeling totiž stimuluje přirozené regenerační procesy, zmírňuje výskyt pigmentových skvrn a funguje jako prevence vrásek díky podpoře tvorby elastinu a kolagenu. [2]

Peeling můžete zvolit chemický pomocí přípravků s exfoliačními kyselinami, nebo mechanický abrazivními materiály.

konjac ruzova

KONJAC HOUBIČKY

Pro všechny typy pleti využijete jemnou konjakovou houbičku. Stačí ji navlhčit ve vodě a masírovat s ní pokožku. K přírodnímu kořenu z konjacu jsou přidané další pečující složky, jako například zelený čaj či růžový jíl. A jak vybrat tu nejvhodnější pro vaši pleť? S tím vám pomůže článek věnovaný konjac houbičkám.

Krok #4 Opláchnutí a jemné osušení

Opláchnutím odstraníte uvolněné odumřelé kožní buňky po exfoliaci a nečistoty usazené hlouběji v pórech. Volte vždy vlažnou vodu, protože teplá pokožku zbytečně vysušuje a oslabuje. Pro jemné usušení použijte ručník určený pouze na obličej. Opět pamatujte na pravidlo, že pleť není potřeba drhnout, ale stačí ručník jemně přiložit.

Krok #5 Dočištění a tonizace

Účinné dočištění a tonizaci pleti zařaďte do každé péče o pokožku bez rozdílu. Tento zvláště důležitý krok totiž z velké části rozhoduje o tom, jak dobře pleť využije účinné látky aplikované v následné péči. K dočištění a navlhčení použijte květovou vodu, která nejlépe odpovídá potřebám vašeho typu pleti. Stačí jednoduše aplikovat kosmetickým tamponkem nebo nanést rovnou na pleť. A pro ještě efektivnější péči zvolte komplexní tonikum navržené k navrácení fyziologického pH pokožky a důkladné hydrataci.

Tonikum - LESNÍ BORŮVKA celulární extrakt & OKURKA biodynamická celulární voda

Složení tonika využívá moderní vědecké metody, jak získat z přírodních zdrojů maximální množství účinných látek a efektivně je dopravit až přímo do buněk pokožky díky celulární vodě. Při každém použití obnovuje přirozené pH pokožky, podporuje přirozenou vitalitu, mládí, regeneraci a pružnost, pomáhá předcházet vzniku nedokonalostí a poskytuje nadstandardní péči naprosto každému typu pleti.

Pokračujte další pleťovou kosmetikou

Čištění bývá ve většině případů začátkem celé pleťové rutiny. Po navlhčení a tonizaci přichází na řadu aplikace séra na bázi vody, krému, séra na bázi oleje, čistého kosmetického oleje a na závěr produktu s SPF ochranou.

TIP: Důkladné vyčištění pleti představuje jeden dílek z celé skládačky efektivní péče o pleť. Přečtěte si 6 tipů, jak zvýšit vstřebatelnost kosmetických produktů pro maximální využití všech výhod používaných přípravků.

Věděli jste, že skutečný věk často prozradí krk a dekolt? A to především kvůli tomu, že těmto oblastem není věnována dostatečná pozornost v rámci pleťové rutiny. Zkuste se podobné chybě vyhnout a alespoň při večerní rutině si vzpomeňte také na čištění a následnou výživu těchto partií.

 

Věnujete dostatečnou pozornost čištění pokožky? A bez jakého produktu si očistu pleti nedokážete představit?

 


 

 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk