Jak funguje vykuřování? Jedná se o šamanský rituál nebo vědecky podloženou proceduru s jasnými benefity pro očistu vzduchu a prostředí? 

Zjistěte více o tom, jaké výhody přináší vykuřování a naučte se, jak vykuřovadla správně používat. 

Jak vykuřování funguje? 

Vykuřování je metoda stará jako samotné používání ohně. Již před tisíciletími lidé pálili vonná dřeva, pryskyřice nebo rostliny k provonění prostoru a očištění od zlé energie. Od pradávna se věřilo, že dým pohlcuje negativní energii, kterou odvádí pryč a zároveň dokáže vzduch dezinfikovat. 

Podle vědeckých výzkumů vykuřování opravdu funguje. V rámci rozsáhlého výzkumu zaměřeného právě na využití dýmu se pomocí informací z 50 zemí na 5 kontinentech zjistilo, že od pradávna se kouř podávaný jako lék obvykle používá k podpoře funkce plic, mozku a kůže. Výpary navíc fungují jako účinná čistička vzduchu od patogenů.[1] V rámci další studie bylo vykuřování označeno i za silné antiseptikum. Vědci totiž zjistili, že hodinová léčba medicinálním kouřem (Havana Sámagri) v uzavřené místnosti snížila počet bakterií ve vzduchu o více než 94 %. [2]

Díky nejrůznějším benefitům bývá vykuřování označované i jako předchůdce moderní aromaterapie

Kdy používat vykuřovadla? 

Síla vykuřovadel k očištění prostoru a vzduchu v místnosti se hodí pro různé příležitosti. 

 • Očištění prostoru, osob a předmětů od negativní energie – negativní prožitky, špatné zážitky a celkově nahromaděná špatná energie se může objevit po hádkách, rozchodech či jiných negativních zkušenostech. Takové očištění prostoru se doporučuje například při stěhování nebo v situacích, kdy se na daném místě necítíte dobře, ale nedokážete přesně říct proč. 
 • Při meditaci – očištění prostoru a samotné působení dýmu podporuje zklidnění a navození optimálního meditačního stavu. 
 • Pro odbourání stresu, vzteku a nebo úzkostí – vykuřování může pomoci, když se cítíte obklopení a pohlcení negativními emocemi a prožitky. [3]
 • Podpora léčení – vykuřování správnými bylinami jako třeba bílá šalvěj napomáhá čistit dýchací cesty, pálení svazku cedru podporuje regeneraci a Palo Santo zase využijete pro zmírnění poruch spánku. 
 • Stimulace kreativity – vykuřovací dám stimuluje kreativní myšlení a napomáhá aktivaci mozkových center zodpovědných za nové nápady a tvořivost. 
 • Zmírnění únavy a povzbuzení – například cedr pomáhá zmírnit únavu a vyčerpání a naopak nabíjí pozitivní energií a novou silou. 

Cedr je vhodný pro očistu, načerpání síly, povzbuzení a posílení. Vykuřované místo dokáže nabít silnou pozitivní energií,

Návod, jak na vykuřování

Postup při vykuřování se liší podle druhu vykuřovadla a použité vykuřovací misky či kadidelnice. Dobu působení dýmu přizpůsobte také velikosti prostor a své osobní preferenci intenzity, protože každý je na působení daného dýmu jinak citlivý. 

Bylinné vykuřovací směsi, drcená dřívka a další sypká vykuřovadla 

 • Do kadidelnice nasypte jemný písek nebo přírodní sůl. 
 • Opatrně s pomocí pinzety přidejte uhlík a položte ho na vrstvičku písku či soli. 
 • Do takto připravené kadidelnice přidejte sypké vykuřovadlo. Množství doplňujte podle potřeby v závislosti na uvolňovaném dýmu.
 • Dobu uvolňování dýmu si přizpůsobte podle sebe a po dokončení rituálu nezapomeňte prostor důkladně vyvětrat. 

Vykuřovací svazky a dřívka 

 • Pod úhlem 45 stupňů zapalte dřevo či svazek.
 • Nechte 10 až 30 sekund hořet a sfoukněte. 
 • Následně se s doutnajícím svazkem přesouvejte v prostoru nebo ho položte na ohnivzdornou vykuřovací misku či kadidelnici a nechte doutnat požadovanou dobu. 
 • Dobu uvolňování dýmu si přizpůsobte podle sebe a po dokončení rituálu nezapomeňte prostor důkladně vyvětrat. 

Ručně zpracované 100% přírodní vykuřovací vonné tyčinky ze vzácného dřeva Palo santo. 

Na co si dát při vykuřování pozor? 

Při vykuřování nezapomínejte na to, že pracujete s ohněm a horkými předměty!

Vykuřovadla a tyčinky zapalujte v dobře větraných místnostech ale mimo průvan, a držte mimo dosah dětí a zvířat. Nenechávejte doutnající vykuřovadla bez dozoru. Zbytky žhavého uhlíku rozhodně nevyhazujte do koše, ale uhaste vhozením do nádoby s vodou. Hořící svazek můžete uhasit odstřihnutím žhavé špičky.Vykuřování jako tradiční rituál k očistě energie a dezinfekci prostor si jistě zaslouží pozornost díky celé řadě nabízených výhod. Kromě důkladného očištění totiž podpoří zklidnění a navodí příjemný pocit, což v dnešní uspěchané době rozhodně oceníte. Nebojte se zkoušet různé druhy vykuřovacích svazků, tyčinek nebo směsí, ať zjistíte, co vám nejvíce vyhovuje. 

Věnujete se vykuřování, nebo s touto technikou teprve začínáte? Dejte nám vědět, jaké další informace vás k tématu zajímají a sledujte Goodie blog, kde se budeme dále věnovat podobným problematikám.
Tisk