Mnoho žen často ani neví, jak má vypadat zdravý menstruační cyklus. Podobně je to s ovulací, jejíž příchod a pravidelnost nedokážou ženy vysledovat, případně ani neví, že se mají na zdraví cyklu zaměřit ve snaze při otěhotnění. A právě proto jsme připravili ucelený článek zaměřený na charakteristiku zdravého optimálního menstruačního cyklu. 

Přečtěte si vše důležité o menstruačním cyklu a ovulaci a zjistěte, co se děje v ženském těle v průběhu měsíce. A ověřte si, že nepozorujete některé z příznaků, které nejsou normální a mohou ukazovat na problém. 

Ženský menstruační cyklus – co to vlastně znamená? 

Jedná se o pravidelné a synchronizované změny v ženském těle, kdy hormony vyvolávají nejrůznější reakce, což vede například k ovulaci (uvolnění vajíčka) či menstruačnímu krvácení. Celkově můžeme ženský menstruační cyklus rozdělit na cyklus děložní (změny na děložní sliznici) a ovariální (vývoj vajíčka a proces ovulace). Tyto změny mají v zásadě jeden úkol, kterým je příprava na oplodnění a případné těhotenství. A pokud se to během daného cyklu nepovede, proces se znovu opakuje. 

Jak vypadá zdravý menstruační cyklus a ovulace? 

Pozor! Menstruační cyklus  a ovulace představují procesy, které závisí na řadě proměnných. A ty se mohou u každé ženy mírně lišit. I proto mají některé ženy cyklus mírně kratší, jiné o něco delší, liší se intenzitou krvácení i pozorovanými příznaky. 

Uvedená charakteristika zdravého cyklu tak odpovídá průměru a nejčastějším datům. Při výraznějších výchylkách a hlavně nově pozorovaných změnách však vždy zpozorněte, více v poslední části článku zaměřené na faktory, které ke zdravému cyklu nepatří. 

Ovariální cyklus – vývoj vajíčka a příprava na otěhotnění

Během ovariálního cyklu dochází k vývoji vajíčka (folikulu) a procesu ovulace, kdy se vajíčko uvolní, aby bylo připravené na oplodnění. Tyto děje řídí hormony. 

Folikulární fáze – 1. až 14. den cyklu

Začíná prvním dnem menstruace a trvá do ovulace. Během této fáze dochází k dozrávání folikulu vlivem hormonu FSH. Výsledný dominantní dozrávající folikul navíc produkuje estrogen, který podněcuje další navazující změny. 

Ovulační fáze (ovulace) – zpravidla 14. den cyklu

Objevuje se nejčastěji zhruba v polovině cyklu, ale nemusí to být pravidlem a nastat může klidně již 7. až 21. den cyklu, záleží na celkové délce, intenzitě působení hormonů apod. Během ovulace dochází k prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka připraveného na oplodnění. Samotná ovulace je okamžik a následně vajíčko zůstává na ideálním místě, kde je připravené k oplodnění po dobu zhruba 10 až 24 hodin.  

Plodné dny však mohou trvat déle, protože si spermie mohou v ženském pohlavním ústrojí doslova počkat na ovulaci až 48 hodin. Takže k otěhotnění může stačit styk již 2 dny před ovulací. 

Ovulace se velmi dobře pozná podle zvýšení bazální teploty, která po ovulaci stoupne alespoň o 0,2 °C, v průměru však často o 0,5 °C a takto zvýšená vydrží již do konce cyklu. 

Luteální fáze – zpravidla 14. až 28. den cyklu

Během dalších 10 až 16 dní se vyvíjí žluté tělísko, které produkuje progesteron. A pokud nedochází k oplodnění, tělísko zaniká, přestává produktovat hormony a s tím začíná menstruační krvácení a celý cyklus opět nanovo. 

TIP: Vlivem hormonálních změn v poslední fázi cyklu dochází k tomu, že se objevují zvýšené chutě na jídlo. Jak to funguje a jde o normální stav? To si přečtěte v článku na téma Žravost a chutě k jídlu při PMS. Proč se objevují a jak se s nimi vypořádat?

Děložní cyklus – změny na děložní sliznici

Souběžně s ovariálním cyklem zároveň probíhají změny na úrovni děložní sliznice, postupně se mění její fyziologie i funkce. Změny opět řídí ženské pohlavní hormony. 

Menstruační fáze – 1. až 4. den cyklu

Vlivem poklesu hormonů dochází k odloučení sliznice dělohy. Krvácení trvá v průměru kolem 4 dní (ale může trvat v rozmezí 2 až 7 dnů) a vyloučí se během něj zhruba 35 ml krve a 35 ml serózní tekutiny.  

Proliferační (růstová) fáze – 5. až 12. den cyklu

Zralý folikul produkuje estrogeny, které podporují růst děložní sliznice, aby se případně oplodněné vajíčko mělo do čeho uchytit. Tato fáze trvá nejčastěji kolem 7 dní. 

Sekreční fáze – 12. až 27. den cyklu

Děložní sliznice dosahuje svého vrcholu souběžně s ovulací. Progesteron vyvolává hrubnutí sliznice, aby byla co nejvíce připravená k zahnízdění vajíčka. 

Pokud dojde k oplození, zastaví se děložní cyklus v této fázi a začínají procesy spojené s těhotenstvím. 

Ischemická fáze – 27. až 28. den cyklu

Poklesem produkce progesteronu a zároveň uvolněním oxytocinu dojde ke stažení cév, které zásobují děložní sliznici, která kvůli tomu odumírá. Opětovný přítok krve odumřelé části sliznice odlučuje a výsledkem je start menstruačního krvácení a začátek dalšího cyklu. 

TIP: Náročné období poklesu hormonů a blížící se menstruační fáze si můžete zpříjemnit masáží s ženským masážním olejem vyvinutým speciální k podpoře uvolnění a regenerace. Kombinace pečujících a esenciálních olejů navíc působí i příjemně aromaterapeuticky. 

Jak poznat, že je menstruační cyklus a ovulace v pořádku? 

  • Pravidelnost – nepozorujete žádné velké výkyvy v pravidelnosti a cyklus trvá každý měsíc podobně. 
  • Neobjevují se závažné bolesti a problémy – příliš silné až nesnesitelné bolesti by k menstruaci rozhodně neměly patřit a nesnesitelně bolestivá menstruace není zpravidla normální. 

  • Optimální krvácení – v průměru žena vyloučí zhruba 2 až 3 lžíce krve během menstruačního krvácení, které by mělo trvat 2 až 7 dní. 

Co ke zdravému cyklu nepatří a na co si dát pozor? 

  • Velmi bolestivé menstruace Zatímco mírné až středně silné křeče mohou být běžnou součástí menstruačního cyklu, extrémně bolestivé menstruace, které zasahují do každodenních aktivit, mohou být známkou stavů jako endometrióza nebo adenomyóza.

  • Velmi těžké krvácení Pokud průběžně krvácíte tak silně, že musíte měnit hygienické prostředky každou hodinu nebo dvě, nebo pokud vydrží krvácení déle než 7 dní, může to být známka menorrhagie, což je abnormálně těžké menstruační krvácení.

  • Nepravidelné cykly – Když se cyklus neustále mění a není předvídatelný, nebo pokud se pohybuje mimo běžný rozsah 21 až 35 dní, může to být známkou hormonální nerovnováhy nebo jiných reprodukčních problémů.

  • Vynechání menstruace Vynechání jedné nebo více menstruačních cyklů (pokud nejste těhotná) může být známkou různých zdravotních stavů, včetně polycystického ovariového syndromu (PCOS), předčasné ovariální insuficience nebo extrémního stresu.

  • Krvácení mezi cykly Krvácení nebo špinění, které se vyskytuje mezi menstruačními cykly (s výjimkou ovulačního krvácení), není považováno za normální a mělo by být vyšetřeno. Může to být známkou infekce, hormonální nerovnováhy nebo dokonce příznaku některých typů rakoviny.

  • Příliš lehké krvácení Pokud jsou vaše menstruace velmi lehké nebo trvají pouze jeden nebo dva dny, může to také signalizovat problém, zejména pokud došlo ke změně oproti předchozím cyklům. 

  • Příznaky premenstruačního syndromu (PMS) nebo premenstruační dysforické poruchy (PMDD) Zatímco mírné PMS symptomy jsou běžné, extrémní příznaky, které zasahují do vašeho každodenního života, mohou vyžadovat lékařskou pozornost.

  • Náhlé změny v menstruačních symptomech – Jakékoli náhlé změny v délce, frekvenci, množství krvácení nebo v intenzitě menstruačních symptomů by měly být probrány s lékařem, protože mohou signalizovat zdravotní problém.



Bohužel zdravý a správně fungující menstruační cyklus není v dnešní době samozřejmostí. Kvůli vystavení endokrinním disruptorům, nezdravému životnímu stylu a neustále přítomnému stresu, mnoho žen pociťuje příznaky hormonální nerovnováhy. Takový stav si žádá nápravu především v podobě celkové úpravy životního stylu. Navrácení hormonů do optimálních rovin mnohdy bývá běh na dlouhou trať, ale odměna v podobě funkčního a zdravého ženského těla se správně fungujcími cyklu, které rozhodují mimo jiné o plodnosti, rozhodně stojí za to. 

Zajímá vás téma ženského zdraví více? Máte konkrétní otázky ohledně cyklu nebo ovulace? Kontaktujte nás a případně si projděte i další již zpracované články z kategorie hormonální rovnováha

Tisk