Jste často vyčerpaní a padáte únavou? Vyčerpáním organismu trpí stovky milionů lidí po celém světě. Ženy tento problém postihuje 4× častěji než muže. V závažnějším případě dochází ke stavu totálního vyčerpání. To může skončit kolapsem nebo dokonce až smrtí. Udržení energie a vitality v optimální hladině proto hraje důležitou roli v každodenním životě. 

Zjistěte, jak udržovat organismus v optimální kondici, jak získat více energie a vitality a jak předejít vyčerpání.

Hlavní příčiny vyčerpání organismu a únavy

Mezi hlavní příčiny vyčerpání organismu a únavy patří:

 • nedostatek spánku
 • špatné stravovací návyky
 • nedostatek pravidelného pohybu
 • dlouhodobé vystavování stresu
 • poruchy funkce štítné žlázy
 • počínající roztroušená skleróza
 • chronický únavový syndrom
 • nedostatek železa a vitamínů skupiny B
 • metabolické onemocnění

Triky na získání energie a vitality

Vyzkoušejte některý z následujících triků na získání potřebné energie, která vám vrátí zpět vaši ztracenou vitalitu:

 1. Správný spánkový režim – důležité je usínat přibližně ve stejnou dobu a spát alespoň 6-8 hodin. V ložnici by mělo být ticho a zatemněno. Minimálně 3 hodiny před usnutím neprovádějte žádnou namáhavou fyzickou činnost a vynechte kávu. Kvalitní spaní je možné podpořit například pitím bylinné směsi pro spánek
 2. Vyvážená strava – vyměňte cukry za vhodnější komplexní sacharidy (ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, rýže kuskus atd.). Únavu může mít na vině také strava chudá na bílkoviny. Zařaďte je proto do svého jídelníčku třeba v podobě proteinových těstovin. Pijte dostatek vody a nevynechávejte snídani. Zaměřte se také na pravidelnost v jídle. Unavený organismus nakopnou tučné ryby, vejce, ovesné vločky, banány, ořechy a semínka nebo avokádo.
 3. Doplňky stravy – ideální jsou ty s obsahem vitamínů skupiny B, hořčíku, železa, zinku a koenzymu Q10.
 4. Pravidelný pohyb – pohybová aktivita pomáhá eliminovat únavu a zvýšit energetickou hladinu. Nemusíte zrovna trávit dlouhé hodiny v posilovně. Stačí i obyčejná procházka na čerstvém vzduchu. Zároveň tím také osvěžíte svou mysl a uvolníte se, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou.
 5. Relaxační cvičení – meditace a relaxace vám pomohou eliminovat stres. Udělejte si čas sami na sebe, vypněte a jen tak relaxujte u oblíbené hudby nebo filmu. Jednoduše dělejte to, co vás baví a u čeho si odpočinete.

Jak na zlepšení životního stylu a předcházení vyčerpání

Vyčerpání organismu můžete jednoduše předcházet pomocí následujících tipů. Vyzkoušejte je a sami uvidíte tu příjemnou změnu:

 1. Správné plánování času – nezapomínejte na pravidelné přestávky a na každý den si dejte maximálně jeden náročnější úkol. Stanovte si priority a větší úkoly si rozdělte na více částí.
 2. Vyhýbání se přetížení práce – neplánujte si den do poslední minuty až k prasknutí. Práci si rovnoměrně rozložte, abyste zabránili nežádoucímu přetížení a zvýšenému stresu z nesplnitelných termínů.
 3. Péče o duševní pohodu – žijte přítomností, udržujte sociální kontakty, dopřejte si pravidelný spánek, relaxujte a udělejte něco jen pro sebe.
 4. Udělejte si místo na věci, které vás nabíjejí – nezapomínejte na své koníčky a věnujte čas tomu, co vás baví a nabíjí.
 5. Jednou za rok si dopřejte pořádný odpočinek – taková 2 týdenní dovolená dokáže pořádně dobít baterky. Během takové dovolené zapomeňte na práci a povinnosti a jen si užívejte.
 6. Alespoň jednou za den vypněte – alespoň jednou denně si dopřejte pořádný odpočinek a odpojte se od všeho, co je spojené s prací.

 

Vyčerpání organismu je možné předcházet úpravou stravovacích návyků a změnou životního stylu. Je důležité se nepřepínat, pečovat o duševní pohodu, vyvarovat se stresu a zaměřit se na pravidelný odpočinek. Pomoci mohou i nejrůznější doplňky stravy.

Tisk