Hormony lásky představují vědecké vysvětlení toho, co se s námi děje, když se zamilujeme. Koktejl produkovaných látek se postupně mění s tím, jak se vyvíjí vztah.

V článku najdete i 9 způsobů pro inspiraci nejenom na Valentýna, jak podpořit tvorbu hormonů lásky.

V tomto článku se dozvíte:

 • Proč raná zamilovanost připomíná závislost
 • Jak na tělo působí oxytocin
 • Jakými způsoby aktivně podpořit tvorbu hormonů lásky

Produkce hormonů lásky podle fáze vztahu

Z hlediska produkce hormonů můžeme lásku rozdělit do třech různých stádií – počátky romantické lásky, naplněný vztah a společná péče o děti. Právě díky znalosti jednotlivých hormonů dokáže věda již poměrně dobře vysvětlit fyzické a psychické souvislosti spojené se vztahy.

Vzrušující počátky lásky

První fáze romantické lásky znamenají svým způsobem pro organismus určitý druh stresu. Za příjemným vzrušením, pocity motýlků v břiše a nervozitou před první schůzkou stojí především katecholaminy – adrenalin, noradrenalin. Zvyšuje se i hladina stresového hormonu kortizolu. Na první pohled zkrátka jednoduchá stresová excitace, která však usnadňuje navázání nových vztahů na intimní úrovni.

Euforii ze zamilovanosti doplňují metabolity přirozeně tvořené v nadledvinách – dopamin a zajímavé látky s účinky do značné míry podobné návykovým amfetaminům. Zamilovanost tedy skutečně funguje jako určitá forma závislosti, kterou se snažíme podvědomě opakovaně vyhledávat i bez ohledu na případné předchozí neúspěšné vztahy. [1]

Spokojený fungující vztah

Jakmile překonáme první fázi vzrušujícího seznámení, nastává období naplněného vztahu, kdy se mírný stres mění na pocity bezpečí, klidu a vyrovnanosti. Postupně se totiž mění produkce hormonů a do popředí se dostávají endorfiny, jejichž hlavní produkce připadá mozku, a narozdíl od amfetaminových derivátů, mají spíše zklidňující, a dokonce bolesti tišící účinky. [2]

Fyzický kontakt a péče o společné děti

Označuje se jako pomyslná konečná a vrcholná fáze vzájemného vztahu, jejíž hlavní úkol spočívá ve výchově dětí. Nejvíce regulační funkci zastává především hormon oxytocin, který bývá nejčastěji označován jako hormon lásky. Oxytocin produkuje hypotalamus, uvolňuje se z hypofýzy a při svém působení ovlivňuje například kontrakce hladkého svalstva, což je klíčové při orgasmu i porodu. Právě kvůli značnému vlivu na průběh porodu, instinktivní péči o dítě, produkci a uvolňování mateřského mléka, patří mezi hormony přisuzované primárně ženám. Vyskytuje se však u obou pohlaví, ale působí mírně odlišně – u žen silně stimuluje péči o dítě, pomáhá s výběrem vztahů a jejich udržením, u mužů funguje hlavně pro identifikaci možných konkurentů a mírní touhu po hledání jiného protějšku. 

Hladinu oxytocinu však neovlivňuje pouze péče o děti, ale přirozeně se zvyšuje během fyzického kontaktu, takže pokud ve vztahu nechybí vzájemné dotyky, působí oxytocin pozitivně na snížení stresu, krevního tlaku, posiluje schopnost učení a paměti a snižuje zánět. Zajímavý je bohatý výčet účinků oxytocinu na zlepšení vztahů, kdy ovlivňuje důvěru, empatii, vzájemnou komunikaci a v konečném důsledku bývá často označován jako hormon věrnosti. [3]

Podle výzkumů spočívá princip udržení věrnosti v tom, že čím více času trávíme se svým partnerem, tím více oxytocinu se vylučuje, což pomáhá udržovat snahu o setrvání ve vztahu. Tento důvod vysvětluje i to, proč bývá udržení vztahů na dálku s omezeným fyzickým kontaktem tak složité. [4]

Jak aktivně stimulovat produkci hormonů lásky?

Spokojený vztah vyžaduje snahu, což zahrnuje aktivní posílení tvorby hormonů lásky. Pomohou s tím samé příjemné aktivity, ale i správně zvolené potraviny a doplňky. Všechny z uvedených tipů oceníte při plánování výročí, oslavy Valentýna i obyčejného dne stráveného s milovaným člověkem.

Více lásky díky čokoládě, čaji i vitamínu C

 • Kvalitní čokoláda – aminokyselina tryptofan a látka theobromin obsažená ve vysokoprocentní čokoládě přirozeně stimuluje produkci hormonů štěstí a lásky serotoninu a dopaminu.
 • Zelený čaj – popíjení kvalitního zeleného čaje s vysokým obsahem flavonoidů pozitivně ovlivňuje tvorbu serotoninu a dopaminu.[5]
 • Vitamín C – dostatek vitamínu C ovlivňuje správný proces tvorby oxytocinu, proto na jeho cílené doplňování nezapomínejte především v náročných obdobích. [6]

TIP: Přečtěte si článek s dalšími nápady na dárky k vyjádření lásky nejenom na Valentýna.

Liposomální Vitamin C 60 ks

S efektivním doplněním vitamínu C pomohou kvalitní liposomální kapsle s až 20x lepší vstřebatelností v porovnání s běžnými doplňky. Vitamín C podporuje nejenom tvorbu oxytocinu, ale také imunitní systém, nervovou soustavu a chrání buňky před oxidativním stresem.

ČOKOLÁDA - Hořká 70%

Není žádnou náhodou, že čokoláda patří mezi nejčastější dárky z lásky. Především ta kvalitní s vyšším obsahem kakaa zlepšuje náladu, stimuluje tvorbu hormonů lásky, a dokonce funguje jako afrodiziakum!

Příjemné aktivity a společně strávený čas

 • Jóga – výzkumy naznačují, že pravidelné cvičení jógy pomáhá se zmírněním úzkostí, stresu, zlepšuje spánek i celkovou kvalitu života, a zároveň přirozeně stimuluje produkci oxytocinu. Platí to pro cvičení o samotě i speciální párovou jógu založenou na spolupráci a důvěře, u které může být produkce hormonu lásky ještě výraznější právě díky těsnému kontaktu s partnerem. [7]
 • Masáž – alespoň 15 minut trvající masáž uvolňuje napětí a zvyšuje hladinu oxytocinu, a to nejenom u masírované osoby, ale také u toho, kdo zrovna masíruje. Stačí si vzít například přírodní arganový nebo kokosový olej a užít si příjemný pečující rituál k relaxaci a utužení vztahu. [8]  Počítá se také vlastní masáž obličeje, například s pomocí jade rolleru a gua shy, což zároveň patří mezi tipy na originální dárky z lásky.
 • Meditace – s pomocí meditace můžete své myšlenky zaměřit na konkrétní oblast. Meditace milující laskavosti cíleně míří právě na rozvoj soucitu, empatie a uvědomělé prohlubování vztahů, což podporuje produkci oxytocinu.
 • Dělejte dobré skutky – nesobecké chování a nezištná pomoc jiným lidem přináší radost vám i ostatním a pozitivně ovlivňuje tvorbu hormonů štěstí.
 • Veďte smysluplné konverzace – aktivní vědomé konverzace zvyšují pocity důvěry a empatie, proto pečlivě naslouchejte svému partnerovi a soustřeďte se na rozhovory o tématech, která jsou pro něj důležité.
 •  Vyrazte ven s přáteli – při trávení času s přáteli dochází k uvolňování oxytocinu a endorfinů, nejvýrazněji především ve chvílích, když se společně smějete. [9]

Inspirovali vás uvedené tipy k aktivní stimulaci hormonů lásky a k práci na spokojeném vztahu? Nebo máte vlastní osvědčené způsoby?

 


Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk