Jaro se neodmyslitelně pojí s různými typy očist a detoxů. V přírodě se vše kolem probouzí a po odpočinku v zimě dostává nový život. Energie po zimním „zamrznutém” období je nyní třeba zase hezky očistit. Jak ale na to?

Na začátek je důležité zmínit, že detox není něco, co by se dělo jen účinkem naší vlastní vůle a už vůbec ne jen na jaře, když se rozhodneme pro určitý typ detoxu.

DŮLEŽITÉ: Naše těla se detoxikují neustále! 24 hodin v kuse náš organismus pracuje, aby odstranil škodlivé látky, kterých je kolem nás a v nás stále víc. Bez přirozené detoxikace bychom nebyli živí. 

Bohužel se nacházíme v době, kdy naše detoxikační kapacity mohou být přetížené. Všude kolem nás se nachází stále víc a víc nových chemických látek, které dýcháme, nechtěně jíme i vstřebáváme přes kůži. V konvenčních čisticích prostředcích se nachází nejrůznější druhy chemie a látky narušujících náš hormonální systém, stejně tak je tomu bohužel i u konvenční kosmetiky, kterou si aplikujeme přímo na kůži. Mnoho z nás si často ani neuvědomuje jednu důležitou věc:

Naše kůže je propustná – vše, co na ní aplikujeme se přímo vstřebává do našeho těla, tudíž efektem porovnatelná s tím, když něco přímo sníme.

Naše detoxikační orgány

Abychom lépe pochopili, jak naše tělo podpořit v jeho přirozené detoxikaci, je důležité vědět, které jsou hlavní orgán účastnící se detoxikace. Detox totiž nemusí být synonymem pro velmi restriktivní dietu založenou jen na pár potravinách či nápojích. Hlavním úkolem přirozeného detoxu, který našemu tělu doopravdy může pomoci se očistit, je podpora našich detoxikačních orgánů. 

  • Játra

Pravděpodobně tím prvním orgánem, který vás ve spojitosti s detoxem napadne jsou játra. A je to tak správně, játra jsou opravdu velmi důležitá pro schopnost našeho těla efektivně se zbavovat nežádoucích škodlivých látek. Játra jsou tak trochu ,,králem” naší přirozené každodenní detoxikace.

Fungují velmi jednoduše řečeno jako filtr, který má své specifické mechanismy odstraňující látky, které naše tělo produkuje jako odpadní produkty metabolismu. Játra dokáží tyto i příchozí látky zvenčí rozložit, aby mohly být dál vyfiltrovány a odvedeny ven z těla ledvinami. Pomáhají našemu tělu zbavovat se různých patogenů, hormonů, alkoholu nebo i těžkých kovů. 

  • Ledviny

Velmi dobrým spolupracovníkem jater v rámci detoxikace jsou i ledviny, které se taky dají nazvat “filtrem”. Jsou konečným místem, kde se v našem těle filtrují odpadní látky a veškeré molekuly, jichž se naše tělo chce zbavit. Kromě toho je také jejich úkolem vyvažovat tekutiny a elektrolyty v těle v rovnováze. Proč je to důležité? Především pro udržování stabilního pH těla, které zase dále ovlivňuje správnou funkci všech našich buněk. 

  • Trávicí trakt

Troufám si říct, že o výše zmíněných orgánech jste v rámci detoxikace tušili. Ty, o kterých bude řeč teď, jste si však možná už jako součást naší přirozené detoxikace nepředstavovali. Náš trávicí trakt má v těle obrovské množství důležitých funkcí a jednou z nich je právě i detoxikace.

Ptáte se, jak? Už jen tím, že je dalším místem, odkud přímo odchází odpadní produkty z těla, tentokrát stolicí. Proto je také důležité podporovat zdraví svého trávicího traktu - především střev a bohatého mikrobiomu, který se zde nachází a také má určité detoxikační a další funkce, o kterých už byla řeč v předchozím článku. Vláknina procházející trávicím traktem naše střeva čistí jako kartáč. Do výsledného odpadního produktu se navazuje velké množství škodlivých látek, které potřebují z těla ven!

  • Kůže

Představte si kůži jako svůj obrovský obranný štít. Kůže je naším největším orgánem a ačkoliv si to často neuvědomujeme, jednou z jejích funkcí je chránit nás před patogeny, viry nebo toxickými chemickými látkami. Kůže samotná umožňuje našemu tělu zbavovat se toxinů například skrze pot. I když jsou hlavními tahouny v detoxikaci našeho těla játra a ledviny, v dnešní době je toxinů už tolik, že tyto orgány nestíhají. To je také důvod, proč u některých lidí dochází k rozvoji kožních problémů jako jsou různé vyrážky nebo ekzémy. 

Podpořte přirozenou detoxikaci těla těmito jednoduchými kroky

  • Jezte přirozené potraviny s obsahem antioxidantů 

Základním stavebním kamenem pro co nejefektivnější detoxikaci je zdravá strava, nejen na jaře, ale během celého roku. Nejenže nezatěžuje tělo další toxickou náloží, ale podporuje všechny výše uvedené orgány a jejich funkci. Mnoho druhů ovoce a zeleniny také přirozeně obsahuje antioxidační látky, které pomáhají snižovat nežádoucí účinky oxidačního stresu. 

Antioxidanty, které pomohou tělo detoxikovat od těžkých kovů. Mladý ječmen je navíc bohatý na chlorofyl a další cenné látky. 

  • Vyživujte svůj střevní mikrobiom

Střevní mikrobiom podporuje zdraví našich střev, která jsou tak schopná efektivně fungovat a zbavovat naše tělo nepotřebných toxických látek. Zdraví našich střev je také důležité z dalšího prostého důvodu - nedochází pak ke vzniku zvýšené propustnosti střev, která umožňuje průnik toxinů ze střev do celého těla. Některé bakterie mikrobiomu také odbourávají hormony a zabraňují tak jejich nadbytku. Jak podpořit svůj střevní mikrobiom jsme zmínili už v předchozím článku.

  • Pijte dostatek vody

Naše těla jsou ze 70% tvořená vodou a pokud jí nepřijímáme dostatečné množství, organismus nemůže efektivně fungovat. Tekutiny také pomáhají vyplavovat nahromaděné toxiny skrze ledviny, nebo i pot. Kromě vody můžete dostatečnou hydrataci podpořit i různými čerstvými zeleninovými šťávami, kde získáte velké množství potřebných látek a antioxidantů v koncentrované formě. Vždy si ale vymačkejte vlastní, nebo pijte opravdu čerstvě vyrobené!

  • Hýbejte se

Jak už bylo zmíněno, detoxikujeme i skrze kůži, která se zbavuje toxinů pomocí potu. Ideální je tak pravidelně podporovat jeho tvorbu pomocí sportu nebo i saunování. Pohyb také pomáhá rozproudit další detoxikační systém –  lymfatický. 

  • Podpořte detoxikaci doplňky stravy a bylinkami  

V přírodě se také nachází široké spektrum bylin a superpotravin, které dokáží naše detoxikační orgány ještě více nakopnout a podpořit. Mezi nimi se nachází například známý Ostropestřec mariánský, který skvěle podporuje játra, Smetánka lékařská (pampeliška), která také napomáhá játrům a lepší produkci a toku žluči, nebo obyčejná kopřiva, kterou brzy najdeme všude kolem cest. Úžasnými pomocníky nám mohou být i zelené superpotraviny (chlorella, spirulina, mladý ječmen), které také podporují detoxikaci a pomáhají z našeho těla odstraňovat toxiny. 

Efektivitu přirozených detoxikačních procesů, při kterých se vylučují škodlivé a odpadní látky, významně ovlivňuje trio klíčových orgánů zodpovědných za očistu organismu - ledviny, střeva a játra – a právě jejich činnost optimalizuje pečlivě vybrané komplexní složení detox tinktury s ostropestřcem, klanopraškou, lékořicí, zeleným čajem či pampeliškou

 

Začíná jaro a je skvělé svůj organismus v tomto období rozkvětu podpořit.  Nezapomínejme však na to, že svému tělu je třeba dopřávat, nezatěžovat ho a vyživovat ho! Autor: Karolína Tomaides
Tisk