Strie neboli drobné pajizévky na kůži, nejčastěji v oblasti břicha, prsou, stehen a hýždí, trápí v menším či větším rozsahu až 90 % žen v těhotenství. Mohou se však objevit i mimo těhotenství a tento kosmetický problém se nevyhýbá ani mužům. Strie se totiž mohou objevit i při větším nárůstu hmotnosti. I když se strií nedá zcela zbavit, můžete jejich viditelnost alespoň částečně snížit nebo jim také předcházet. 

Inspirujte se užitečnými radami a tipy, jak účinně redukovat strie na vašem těle a zlepšit tak vzhled pokožky. (1)

Strie jako běžný problém

Strie vznikají narušením nebo popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže vlivem jejího extrémního roztažení. Jde o drobné, zpočátku červeně a později bíle zbarvené jizvičky. Jde o poměrně běžný problém, který postihuje nejen ženy, ale i muže. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se striemi efektivně pracovat. Někdy ovšem mohou být tak hluboké, že není možné se jich zcela zbavit.

Faktory ovlivňující výskyt strií

Výskyt strií může mít několik příčin, nejčastěji je ovlivněn následujícími faktory:

  • rychlý nárůst hmotnosti
  • puberta
  • těhotenství
  • genetika
  • hormonální změny
  • vrozená suchost kůže a její nízká elasticita

Tipy, které mohou pomoci snížit viditelnost strií

I když úplně se zbavit strií není jednoduché, přece jen existují některá opatření a metody, které vám alespoň pomohou změnit jejich vzhled a udělat je méně viditelné. Díky tomu se můžete tohoto problému alespoň částečně zbavit z pohodlí svého domova bez nutnosti estetické medicíny. Vsaďte na následující techniky a produkty, která vám pomohou snížit viditelnost strií:

  1. Hydratace na první místě – pravidelné promazávání pokožky pomocí krémů a olejů pomůže zlepšit její pružnost a snížit tak viditelnost strií. Podporují elasticitu kůže, přispívají k její regeneraci, zvláčnění a napnutí.
  2. Peelingy a scruby – vsaďte na pravidelný peeling celého těla, který je pro zmírnění tohoto kosmetického problému také velmi účinný. Odstraňuje odumřelé kožní buňky a podporuje jejich obnovu.
  3. Suchá masáž – masáž problémových partií pomocí speciálních kartáčů zajistí potřebné prokrvení kůže. Ideální je provádět masáž vždy před sprchováním a postupovat od nohou směrem k srdci. Zpočátku je vhodné volit jemnější kartáč, na stehna a hýždě je možné použít dřevěný masážní kartáč, který pomáhá i v boji s celulitidou.
  4. Přípravky s obsahem bakuchiolu – zejména v rané fázi pomou výrazně pomoci zlepšit vzhled strií.
  5. Laserová terapie – podporuje tvorbu kolagenních vláken, rozrušuje poškozené tkáně a tím pomáhá zlepšit vzhled strií.

Preventivní opatření, jak předcházet vzniku strií

Striím se dá také předcházet. Mezi účinná preventivní opatření, která mohou pomoci snížit riziko jejich vzniku, patří především:

Strie v menším či větším rozsahu postihují velkou část žen zejména v těhotenství. Týkají se ovšem i mužů a těch, kteří rychle přibrali více kilogramů nebo mladistvých v pubertě. Tento kosmetický problém pomůže alespoň částečně zmírnit důsledná péče o pokožku včetně aplikací krémů či olejů, které podpoří obnovu a hydrataci.

Tisk

(1) Weleda.cz. Prevence strií v těhotenství. https://www.weleda.cz/prevence-strii-v-tehotenstvi