Pití alkoholu je v České republice dlouhodobě na vysoké úrovni. Spotřeba alkoholu u nás je dlouhodobě na úrovni 10 litrů čistého alkoholu na osobu. Denně si alkohol dopřeje přibližně 10 % populace. Časté pití nadměrných dávek alkoholu uvádí až 12 % populace. Stále více lidí chce ale své problémy s pitím řešit.

I když se odhodlání k abstinenci může zdát jako obtížný krok, rozhodně jde o krok prospěšný k lepšímu zdraví, a to jak fyzickému, tak i duševnímu. V následujícím článku vám představíme konkrétní kroky a postupy, které vám mohou pomoci na cestě k abstinenčnímu životnímu stylu. (1)

Důvody, proč lidé chtějí přestat pít alkohol

Mezi nejčastější důvody, které lidi vedou k tomu, aby přestali pít alkohol, patří především následující:

  • zdravotní důvody
  • finanční důvody
  • osobní rozvoj
  • řešení jiných problémů spojených s pitím alkoholu

Tipy, jak začít abstinovat

Postupné snižování konzumace alkoholu

V první řadě je důležité postupně konzumaci alkoholu začít omezovat než se pustit do radikální změny v podobě okamžité abstinence. Existují praktické způsoby, pomocí kterých je možné alkohol postupně omezovat. Především je důležité mít přehled o tom, kolik toho vypijete. V každém týdnu si stanovte několik dní, během kterých nebudete vůbec pít. Zkuste k alko nápojům pít zároveň i nealko. Upřednostňujte nápoje s nízkým obsahem alkoholu.

Podpora okolí

Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro abstinenci, je velmi důležitá podpora vašeho blízkého okolí. Požádejte proto svoji rodinu a nejbližší přátele, aby vám pomohli dosáhnout vytyčeného cíle.

Odborná pomoc

V případě, že je pro vás obtížné přestat s pitím alkoholu, nebojte se vyhledat odbornou pomoc a promluvit si se svým ošetřujícím lékařem nebo jiným odborníkem.

Alternativní aktivity proti nudě a stresu

Pokud jste doposud zaháněli nudu alkoholem, je velmi důležité, zvolit si alternativní aktivity určené pro zahnání nudy nebo pro odbourání stresu. Začněte třeba chodit na procházky, sportovat nebo pracovat na zahrádce. Funguje cokoliv.

Naučit se říkat ne

Velmi důležité je také to, abyste se naučili říkat ne. Odmítnutí alkoholu totiž není bráno jako nezdvořilost, ale pouze jako vaše osobní rozhodnutí, které by mělo být respektováno. Stejně tak se za takové rozhodnutí nemusíte omlouvat.

Nový oblíbený nápoj

Najděte si nějaký svůj nový oblíbený nápoj a dejte si ho vždy ve chvíli, kdy byste si jinak dali skleničku vína nebo pivo. Co takhle třeba vitamíny a minerály nabitý čaj matcha, kombucha, zdravé kokosové nápoje nebo bylinné čaje?

Chutný a vitamíny nabitý drink si připravíte například z Berry Power Supermix, který obsahuje šípky, aronii, camu camu a acerolu v BIO kvalitě.  

Vytrvat a nenechat se odradit

V neposlední řadě hraje důležitou roli i to, abyste se naučili trpělivosti, vytrvalosti a nenechali se odradit okolím nebo počátečními nezdary.

Výzvy a překážky, které vás během procesu mohou potkat

Na cestě k úplné abstinenci můžete narazit na nejrůznější překážky a nejspíše budete čelit i několika výzvám v podobě velké chuti na alkohol nebo situací, ke kterým alkohol patří. V takové chvíli je nutné vytrvat a naučit se efektivně pracovat se silnými pocity nutkání. Každá takto úspěšně zvládnutá situace vás posune o krůček dál.

Cesta k abstinenci může být zdlouhavá a plná nejrůznějších překážek. Pokud se chcete vzdát alkoholu, je důležitá podpora vašeho nejbližšího okolí. Nestyďte se ale vyhledat třeba i odbornou pomoc. Zkoušejte alkohol postupně omezovat a nepouštějte se do razantních změn. Důležité je vytrvat a jít si za svým cílem.

Tisk

(1) Vlada.gov.cz. 1,5 milionu lidí má v ČR nakročeno k závislosti na alkoholu. Pomoci mají i nové národní stránky alkohol-škodí.cz. https://vlada.gov.cz/cz/ppov/protidrogova-politika/media/1-5-milionu-lidi-ma-v-cr-nakroceno-k-zavislosti-na-alkoholu--pomoci-maji-i-nove-narodni-stranky-alkohol-skodi-cz-167685/