Jak vybrat esenciální olej? Naučte se, podle čeho poznáte kvalitní éterické oleje
Není olej jako olej a to platí nejen u olejů běžných, ale také u éterických. Pokud jste nejistí ve výběru kvalitního oleje a možná se neorientujete v jejich širokém cenovém rozpětí, jistě oceníte jednoduchá pravidla, jak si kvalitní éterické oleje správně vybrat.
Záleží na pěstování a podmínkách
S přírodními esenciálními oleji je to jako s vínem. Záleží na odrůdě suroviny samotné, ať už se jedná o listy, stonky, květy, plody či kořen. Je důležité, kde byla vyšlechtěna, jak je stará, v jaké půdě rostla, jakou měla péči i jaké bylo počasí během růstu. Samozřejmě je také podstatné zda byla rostlina hnojena či na ni byl aplikován nějaký postřik (některé přírodní éterické oleje jsou v BIO kvalitě a některé nikoli, což je vždy uvedeno na etiketě).
Nejde s jistotou říci, které podmínky a jaká péče je ideální, ale vysvětlí nám to rozdíly v ceně a vůni olejů ze stejného druhu rostliny. Jinými slovy například levandulový éterický olej od různých značek voní odlišně.
Drobné rozdíly v esenciálních olejích mezi roky
Svět přírodní kosmetiky musí počítat nejen s nutností výběru zpracovávané rostliny, ale také s jeho meziroční nestabilitou. Tím se vracíme zpět k principům výroby vína. Chardonnay 2022 bude jiné než Chardonnay 2023, díky jiným klimatickým podmínkám, které ovlivňují produkci hroznů. S levandulí to bude zrovna tak. Pouze vůně či složky produkované v laboratoři zaručí vždy 100% stejný výsledek, jak dobře známe například z běžných chemických parfémů. Nezoufejte, u čistě přírodních olejů nebudou rozdíly tak markantní, aby vám meziročně daný olejíček přestal vonět, ale něžnější čichové perceptory mohou nuance rozlišit. Poctivý výrobce esenciálních olejů však slouží jako garant doručení stabilní kvality.
Při výběru vůně zapojte intuici
Každý éterický olej má specifickou vůni a účinky. Jak si vybrat olej cíleně dle účinků poradíme v konkrétních článcích na blogu v kategorii aromaterapie. Nicméně proč některá levandule voní a jiná ne? Čich mnoho z nás nepovažuje za nejpodstatnější ze smyslů, nicméně umí velmi jednoduše napovědět, co naše tělo vlastně potřebuje. Vůně je mnohdy spojena s zážitky a asociacemi, které dle toho mohou působit pozitivně, rozrušovat či uklidňovat. Francouzská levandule může v našem mozku podněcovat jiné centrum než ta ze zahrádky od babičky z Jižních čech. A proto si vybírejte tu pravou čichem a intuicí. Zdravotní účinky by měly být u jednotlivých rostlin vždy stejné, jde nám ale i o příjemný prožitek.
DOPORUČUJEME: Pusťte si rozhovor s aromaterapeutkou Barborou Hrdličkovou, kde zjistíte na co si dát při aromaterapii pozor, jak pro sebe vybrat tu pravou vůni i jak se pustit do mixování éterických olejů.
Pořiďte si jednodruhové oleje pro vytváření vlastních směsí
To, co vám voní se ovšem mění! Nálada a emoční stav mohou ovlivnit smyslové vnímání, včetně vnímání vůně. Pokud jste dobře naladěni můžete být více otevřeni novým zážitkům a mít pozitivnější reakci na příjemné vůně. Nálada může také ovlivnit fyziologické reakce těla, které zase mohou ovlivnit vnímání vůně. Například člověk ve stresu může mít zvýšený tep a dýchání, což může ovlivnit jeho schopnost vnímat vůně stejně tak jeho potřebu dýchat vůně podporující dýchací cesty. To platí také při hormonálních změnách. Z tohoto důvodu je vhodné nakupovat jednodruhové esenciální oleje a míchat si vlastní směsi na míru. Doporučujeme v menším množství tak, aby po užití příliš nezbývalo.
TIP: Pokud si budete vytvářet vlastní směs olejů, recepturu si zapište přesně do jednotlivé kapičky. Ať výjimečně krásná vůně nezůstane jen ve vzpomínkách. Vůně jsou totiž o drobných nuancích.
Stáří oleje
Ze zákona má, jako většina produktů, i esenciální olej svou trvanlivost. Zpravidla bývá v zabarvených lahvičkách, kvůli slunečnímu záření. O éterické oleje není třeba nijak zvlášť pečovat, a to ani o ty otevřené, na rozdíl od olejů rostlinných či třeba květinových vod, které se doporučují uchovávat v lednici. Éterický olej vám může jedině „vyčichnout“, ne zcela, nebojte, ale pouze ztratit na intenzitě. Doporučujeme tedy nakupovat menší balení, nejčastěji kolem 10 ml, pokud se nejedná o produkt, který používáte opravdu často. Není třeba sledovat šarže při nákupu, kvalita uzavřených esenciálních olejů je velmi stabilní.
Závěrečné pravidlo pro výběr je, že je podstatné, aby vám esenciální olej přirozeně příjemně voněl a vybrali jste si spolehlivou značku a vhodnou velikost balení.
Znatelné rozdíly mezi esenciálmi oleji od různých výrobců mohou být například u ylang ylang, éterického oleje získávaného z květů kanangy vonné. Vysoce kvalitní olej v BIO kvalitě má velmi příjemnou vůni a k tomu navíc působí afrodiziakálně a používá se při nervovém napětí, úzkosti a stresu. Uvolňuje emoce, zlepšuje náladu a podporuje kreativitu.
Goodie esenciální oleje
Jmenuji se Juliána, jsem autorkou tohoto článku a osobně vedu kurzy aromaterapie ve workshopové škole Organic Lab. Kvalita esenciálních olejů je pro nás zcela zásadní, oleje používáme na kompletní výrobu od pleťových krémů až po parfémy. Již jsme odučili stovky kurzů, povídali si intenzivně s našimi klienty a vyzkoušeli jsme toho na trhu spoustu. Bojovali jsme s výběrem opravdu kvalitních esenciálních olejů na základě výše zmíněných kritérií. Zvítězila u nás značka Goodie se kterou jsme se s radostí propojili a kterou mohu ze srdce doporučit a to z následujících důvodů:
- BIO kvalita esenciálních olejů
- pečlivě vybrané odrůdy podle nádherné vůně (hlavně ylang ylang)
- stabilní kvalita olejů
- možnost očichání na prodejně
- 100% čisté jednosložkové oleje vhodné pro následné míchání
- různé velikosti balení
Pokud se chcete o aromaterapii dozvědět ještě více, pročtěte si další články na blogu, pusťte si rozhovor s odbornicí nebo se na nás obraťte s konkrétními dotazy, rádi vám je zodpovíme.