Nepropásněte! Dny Goodie pouze do dnešní půlnoci.

O aromaterapii jste slyšeli, rádi byste ji vyzkoušeli, ale nevíte jak na to? Co vlastně dělat se zakoupeným éterickým olejem? 

Přečtěte si, v čem je důležitá opatrnost a nenechte si ujít konkrétní zajímavé tipy na efektivní využití síly esenciálních olejů. 



Síla aromaterapeutických olejů

Často se opakuje, že se s používáním esenciálních olejů musí opatrně. Důvodem je jejich obrovská koncentrace. Pro představu uvedu dva příklady. Pro výrobu esenciálního oleje z růže je zapotřebí značné množství květů. Zhruba se odhaduje, že k získání jedné kapky esenciálního oleje je potřeba zpracovat kolem 30 až 50 růžových květů. Pro levandulový esenciální olej je dokonce potřeba zpracovat více květů než u mnoha jiných rostlin, údajně 150 až 200 květů. Z tohoto důvodu je třeba zacházet s éterickými oleji s ohledem na jejich sílu.

TIP: Proč vůbec s aromaterapií začít? Přečtěte si článek Co je aromaterapie a jak mohou esenciální oleje pomoci i vám?

Začněte testem na alergickou reakci

Standardně, tak jako u všech kosmetivkých produktů, je vhodné před aplikací na větší plochu kůže udělat test na alergickou reakci. Kapku zředěného oleje naneste na malý kousek kůže (například na zápěstí) a počkejte 24 hodin. Pokud se neobjeví žádná negativní reakce, můžete produkt použít bezpečně dle násedujících pravidel.

Kožní aplikace

Přímý kontakt čistého éterického oleje s pokožkou není doporučován, pokožka by mohla být jeho silou popálena, není však nutné dělat unáhlené závěry. Kožní aplikace je u většiny olejů velmi vhodná za dodržení následujících podmínek:

  • Rozředění
    Esenciální oleje se vždy doporučuje ředit nosným olejem. jako jsou například kokosový nebo jojobový olej. Obecně platí, že pro dospělé je vhodné použít koncentraci 1–5% éterického oleje ve směsi s nosným olejem. Pro děti a citlivou kůži je vhodnější ještě nižší koncentrace. Alternativa je ředění do krémového základu a k tomu můžete použít například  bambucké máslo. Pro 30 ml bambuckého másla byste mohli začít s přidáním pouze 5 až 10 kapek éterického oleje. Poté směs důkladně promíchejte a vyzkoušejte její vůni. 
  • Sluneční citlivost
    Některé éterické oleje mohou zvýšit citlivost na slunce. Pokud používáte oleje, které mají tuto vlastnost, vyhněte se vystavení přímému slunci po aplikaci. Jmenovitě nevystavujte záření: bergamotový, citronový, limetkový, pomerančový, greapfruitový a mandarinkový olej.

Inhalace esenciálních olejů

Inhalace éterického oleje je jedním z nejčastějších způsobů, jak využít jeho přínosů pro zdraví a pohodu. Existuje několik možností, jak provádět inhalaci:

  • Ze vzduchu
    Použijte aroma difuzér, který rozptyluje éterický olej do vzduchu. Stačí několik kapek oleje přidat do nádrže difuzéru a nechat ho uvolňovat páru, aby se olej rozptýlil do okolí. Tímto způsobem můžete vytvořit příjemné aroma v místnosti, které může mít různé účinky na vaše tělo a mysl.

    Konkrétní návod se liší podle velikosti difuzéru.
    Malý difuzér (do 100 ml) 3–5 kapek.
    Střední difuzér (100–300 ml): 5–7 kapek.
    Pro velké difuzéry  (300ml +) můžete použít 7–10 kapek či dle potřeby více.
    Pokud dáváte více může se vyskytnout nevolnost či bolest hlavy. V takovém případě doporučujeme čerstvý vzduch či čichat čerstvě mletou kávu.

  • Přímá inhalace
    Přidejte pár kapek éterického oleje do inhalační tyčinky, na kapesník nebo látku a zhluboka inhalujte jeho vůni. Můžete také nakapat pár kapek oleje na polštář nebo na šátek vedle postele, abyste mohli inhalovat jeho vůni při spaní.

  • Přidání do horké vody
    Přidejte několik kapek éterického oleje do misky s horkou vodou, nebo do hrnce s vodou přivedenou k varu a pak se nad nádobu opatrně nakloňte, abyste inhalovali páru. Přikryjte si hlavu ručníkem, aby pára zůstala pod přikrývkou a mohla se lépe inhalovat.

  • Přidání do sprchy: Před sprchováním můžete na dlaždice stěny sprchového koutu či na nějaký kámen nebo talířek přidat pár kapek éterického oleje a umístit ho do sprchového koutu. Při sprchování vznikne pára, která bude nesena vůní oleje.


  • Přímá inhalace z lahvičky: Pro rychlou inhalaci na cestách můžete jednoduše otevřít lahvičku s éterickým olejem a několikrát inhalovat jeho vůni.

S esenciálními oleji při vnitním užití velmi opatrně

Vnitřní užití éterických olejů je oblast, která vyžaduje zvláštní opatrnost a konzultaci s lékařem nebo odborníkem na aromaterapii. Používání éterických olejů vnitřně může mít potenciální rizika, včetně podráždění trávicího systému, toxicity a interakcí s léky. Nicméně existují určité způsoby, jak lze éterické oleje bezpečně užít vnitřně:


  • Kapky oleje v pití
    Přidání jedné nebo dvou kapek éterického oleje do sklenice vody nebo jiného nápoje může poskytnout chuťové nebo terapeutické benefity. Některé oleje, jako je citronový olej, jsou často přidávány do vody pro podporu zažívání nebo pro svěží chuť.
  • Kapky oleje pod jazyk
    Někteří lidé užívají éterické oleje i pod jazykem pro rychlejší absorpci do krevního oběhu. Obecně to však není doporučováno a lze praktikovat výhradně po individuálním doporučení odborníkem!



Je důležité si uvědomit, že ne všechny éterické oleje jsou vhodné pro vnitřní užití, a proto je nezbytné vyhledat kvalifikovanou radu před jejich užitím tímto způsobem či si zajděte přímo na kurz Základy Aromaterapie. Dále je důležité dodržovat přesné dávkování a konzultovat se zdravotníkem o možných rizicích a interakcích s léky, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky.



Tisk