Jóga není pouze cvičení neboli asánová praxe. S jógou se pojí i životní styl, který k ní neodmyslitelně patří a je jejím základním pilířem. Jóga nám pomáhá nastolit rovnováhu nejen ve vztahu k sobě samým, ale i k našemu okolí.

V dnešní době lidé občas dávají přednost plýtváním před umírněností, požitkům před disciplínou, instantním zážitkům před skutečnými hlubokými prožitky, toxickým vztahům před těmi, co mají smysl. Jóga nám pomáhá tyto tendence usměrňovat.

Každý člověk má určitý potenciál, který může svými každodenními rozhodnutími a činnostmi naplňovat a v dlouhodobém časovém horizontu posouvat. Každodenní praxe jógy pomáhá posouvat hranici možností. Začněte ještě dnes!

Cvičení doma nebo v jógovém studiu?

Pravidelná praxe jógy by měla probíhat každý den ve stejný čas na stejném místě, takže je vhodné si kolem toho vše přizpůsobit. Záleží na vašem záměru. Kolektivní energie při skupinových lekcích může být někdy motivující a příjemné zpestření jógové praxe. 

Cvičit jógu ráno nebo večer?

Jak už jsem zmiňovala, joģa není pouze soubor cviků prováděných na podložce, ale životní styl, kterým bychom se měli řídit i mimo ni. Ideální je cvičit hned ráno po probuzení, abychom tělo i mysl osvěžili a připravili na celý den. 

Mohu jíst maso, když cvičím jógu?

Ahimsa neboli nenásilí patří mezi jedno z 10 pravidel jógového životního stylu. V doslovném překladu znamená nepáchat zlo. Pokud byste se chtěli stát skutečnými jogíny, je nezbytné živočišné produkty z jídelníčku zcela vyloučit. V případě, že si občas pouze chcete zajít na lekci jógy, není třeba dělat unáhlené změny.

Co na sebe?

Praxe jógy by měla probíhat v čistém a pohodlném oděvu. Vyhněte se uplým zařezávajícím se legínám a syntetickým materiálům. 

Jaký styl jógy?

Ačkoliv jóga jako taková je pouze jedna, během posledních desítek let, kdy se jóga dostává do povědomí široké veřejnosti, se vyseparovalo mnoho stylů ať za účelem kategorizace či marketingu. Výběr z nepřeberného množství možností může vzbudit rozhodovací paralýzu, která nás v dnešní době provází téměř na každém kroku. Nebojte se názvů a prostě zvolte tu správnou variantu pro Vás.

Pokud Vás děsí fotografie štíhlých jogínek zamotaných v uzlech a v krkolomných pozicích, mám pro Vás dobrou zprávu! Není čeho se obávat. Existuje mnoho stylů, ze kterých si můžete vybrat ten pravý právě pro Vás, Vaši úroveň a Vaše možnosti.

  • Ashtangha jóga

Při ashtangha józe se určitě zapotíte! Doporučuji předchozí zkušenost s jógou. Při aštanze se používá dech udždžají pomáhající zahřívat a odstraňovat toxiny z těla potem. Výsledkem dlouhodobé praxe je lehké, pružné a silné tělo. Pozice jsou propojeny vinyasou neboli dynamickými přechody a v každé pozici se setrvává 5 dechů udždžají-hluboké dechy se stažením hlasivkové štěrbiny.

  • Hatha jóga

Hatha jóga je velmi vhodná jak pro začátečníky tak i pro pokročilé praktikanty. Zaměřuje se na dlouhé výdrže v jednotlivých pozicích bez plynulých přechodů. Samotné praxi ásan předchází minimálně 6 pozdravů slunci hatha jógy, které se liší od pozdravů slunci v ashtagha józe. Je náročná na psychiku, ale zároveň ji posiluje, podporuje výdrž a trpělivost, nezbytnou pro úspěch nejen na podložce, ale i v životě.

  • Yiengar jóga

Yiengar jóga vychází z hatha jógy a zaměřuje se na perfektní zvládnutí každé pozice do nejmenšího detailu. Výhodou je, že si můžete vyzkoušet dostat vaše tělo i do té nejnáročnější jógové pozice díky pomůckám. Zvládnou ji tak úplní začátečníci, ale i lidé se zdravotními problémy.

  • Acro jóga

Acro jóga patří mezi nejmladší styly jógy a jedná se spíše o akrobacie prováděné ve skupinách či v párech. Prvky vychází z jógových pozic. Jedná se o příjemnou formu zábavy, ale i například oživení vztahů.



Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv styl, jóga jako taková předpokládá zdravé a silné tělo, kterého docílíte správnou životosprávou. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat, chce to ovšem pevnou vůli a trpělivost.



Autor: Kristýna Durasová
Tisk