Když se řekne „játra“, pravděpodobně se nám vybaví slova jako je detox, úklid či čištění. Játra jsou neodmyslitelně spojená s očistou našeho těla, nejen od škodlivých látek zvenčí, ale i zevnitř z našeho metabolismu. V dnešní době jsme každodenně pod tíhou velkého množství škodlivých látek zvenčí a ani uvnitř nejsou naše organismy často zcela v rovnováze.

Jak játra naše tělo detoxikují a jak je v hladké očistě našeho těla co nejlépe podpořit?

Zplodiny z výfuků ve vzduchu, chemické látky v kosmetice a čisticích prostředcích, zbytková množství léků v pitné vodě, pesticidy – to vše jsou látky, které jsou pro naše těla zcela nové a musí se s nimi vypořádávat. Detoxikace je velmi složitý proces, který probíhá skrze celou řadu orgánů (které to jsou konkrétně se dočtete v našem předchozím článku). Hlavním orgánem, jež zajišťuje, že nás tyto látky neotráví, a pouze naším tělem, projdou jsou právě játra. Tato jejich funkce je obrovsky důležitá a nebyli bychom schopni bez ní přežít. 

Víte, že? Játra jsou kromě výkonné „čističky“ také místem, kde naše tělo uchovává zásoby důležitých vitamínů a minerálů, nebo kde se vyrábí žluč, cholesterol a reguluje krevní cukr? 

Detoxikace má celkem 3 fáze

Pravděpodobně si detoxikaci probíhající v játrech představujeme jako poměrně jednoduchý proces. Škodlivé látky prostě krví doputují do jater a zde se rozštěpí a odstraní ven. Velmi zjednodušeně se to tak dá popsat, nicméně pro lepší pochopení toho, jak svá játra v detoxikaci podpořit, je třeba i porozumět, jak specificky fungují

Celkově se detoxikace skládá ze 3 fází, do které se daná látka, kterou z těla potřebujeme odstranit, dostane. Pokud je jedna z fází oslabená, detoxikace nemůže probíhat jak má, a naše tělo má problém se zbavovat škodlin. 

První fáze detoxikace

Je velmi zajímavá. První krok, ke kterému při odstraňování škodliviny z těla v játrech dochází je totiž to, že se chemicky změní její struktura, což z ní udělá látku méně stabilní a ještě více toxickou! Cílem je látku rozložit a připravit pro následující fázi. Vznikají zde škodlivé volné radikály. V této fázi se připravují na efektivní odstranění látky jako je alkohol, nebo kofein. 

Látky podporující první fázi detoxikace: vitamíny skupiny B, glutathion, vitamíny A, C, N - acetylcystein. 

Víte, že? V čínské medicíně jsou játra spojená s emocí hněvu. Dle její filozofie nadbytek hněvu ničí zdraví našich jater.

Druhá fáze detoxikace

Druhá fáze je velmi důležitá pro odstranění škodlivých volných radikálů, které vznikly v první fázi. Pokud tato fáze nefunguje dostatečně (například nám chybí určité látky, které potřebujeme pro její podporu), může nastat významný problém, protože se škodliviny naopak ještě více kumulují. Ke struktuře toxinů se připojují určité molekuly, které způsobují, že jsou toxiny více rozpustné ve vodě, což je žádoucí pro jejich snadnější odstranění z těla. 

Látky podporující druhou fázi: aminokyseliny (glutamin, glycin, taurin), MSM, NAC (N-acetylcystein), fytonutrienty z česneku a brukvovité zeleniny.

Glutathion – náš super antioxidant

Cestiček, jakými zde nejrůznější toxiny ( jako jsou zbytky léků, karcinogeny, nebo hormony) prochází, je mnoho. Každá z látek má svou specifickou cestičku. Jednou z nich je ta, kde se nachází látka, o které jste v rámci detoxikace už možná slyšeli - glutathion. Glutathion je protein, který v játrech významně napomáhá očistě od těžkých kovů nebo mykotoxinů

Nenachází se však jen v játrech, ale v každé naší buňce, protože pravidelnou očistou si neustále prochází všechny z nich. Glutathion napomáhá odstranění toxinů tak, že se na ně naváže a bezpečně je vyvede tam, kam mají jít – ven z těla. Je také součástí enzymů, které nás chrání před oxidativním stresem, podílí se na protizánětlivých procesech a napomáhá také detoxikovat tuky. 

DŮLEŽITÉ: Glutathion je náš výkonný antioxidant, který pomáhá odstraňovat škodlivé látky z těla a také podporuje náš imunitní systém. 

Třetí fáze - transport

Poslední fáze je už jen završením všeho důležitého, co se událo v předchozích dvou. Produkty první a druhé fáze jsou transportovány ven z buněk a putují do míst, kde jsme schopni je nejlépe dostat z těla ven – tedy nejvíce do ledvin a močového měchýře (odkud putují ven močí) a do střev (odkud putují ven stolicí). 

Aby naše játra fungovala co nejlépe a pomohla nám zbavit se každodenně všech škodlivin zvenčí i zevnitř, je potřeba je pravidelně podporovat. Důležité je dbát na dostatek všech živin, které jednotlivým detoxikačním fázím napomáhají (B vitamíny, vitamín C, A, E, glutathion). Ty je samozřejmě nejlepší čerpat z pestré a kvalitní zdravé stravy, někdy je však potřeba dodat živin více, v čem nám mohou pomoci kvalitní doplňky stravy.

Čím podpořit činnost jater

LIPOSOMÁLNÍ GLUTATHIONE

Podpora detoxikační kapacity všech našich buněk.

 

BERRY POWER SUPERMIX BIO

BERRY POWER SUPERMIX BIO

Přírodní forma vitamínu C důležitá pro první fázi detoxikace.

 

CHLORELLA TABLETY BIO

Podporuje celkové pročištění těla, obranyschopnost, vitalitu, energii, normální trávení a funkci jater.
Zdroje:
1. Liver metabolism the 3 phases of detoxification, terrainwellness.com, July 11, 2019
2. Glutathione: Top 9 Foods & Supplements to Boost, draxe.com, Dr. Josh Axe, August 31, 2018
3. Complete Liver Health Analysis, drjockers.comAutor: Karolína Tomaides
Tisk