Játra, potravina, nad kterou se kroutí pusa nejednomu nespokojenému strávníkovi ze školní jídelny. V posledních desetiletích jsme si je povětšinou úplně znechutili, v tom lepším případě jsme je ze strachu a reakcí ostatních nikdy ani nevyzkoušeli. Víte však, že se jedná o jedno z nejlepších superfoods, které nám jsou vůbec k dispozici?

jatra-zapomenuta-superpotravina-goodie

V tomto článku se dozvíte: 

  • Játra jako superpotravina tradičních kultur
  • Kolik živin obsahují?
  • Je konzumace jater bezpečná?
  • Jak jíst játra, když nechutnají

Ceněné jídlo předků

Játra jsou doslova nabušená celou řadou mikroživin, které mnohým lidem chybí a navíc se zde nachází v té nejlépe vstřebatelné formě. O zázraku jater moc dobře věděli i naši předci, proto byla součástí jídelníčku snad každé starodávné kultury. Játra se preferovala především jako strava pro ženy chystající se na otěhotnění a již těhotné, protože přesně to je ta skupina, která živiny ukryté v nich potřebuje nejvíce. Pokud zrovna žádné takové ženy v kmenu nebyly, játra byla tak ceněná, že vždy putovala k vůdci celé skupiny, jenž měl prvotní právo na jejich konzumaci.

Tradiční kultury v Africe, které se těšily pevnému zdraví a netrpěly žádnými z dnešních moderních nemocí, dokonce podle výzkumů amerického lékaře Westona Price považovaly játra za sídlo duše člověka. Stav a vývoj jeho charakteru pak propojovaly s tím, jak dobře tuto svou duši živil játry ulovených zvířat. Játra pro ně byla dokonce tak posvátná, že se jich lidská ruka nesměla dotknout a muselo se s nimi zacházet pouze za pomocí náčiní.

Přístup těchto afrických kmenu k játrům není ničím výjimečným, játra byla obrovsky ceněnou potravinou i pro mnohé další kmeny, včetně původních obyvatel Ameriky. Jedná se dokonce o tak cennou součást uloveného zvířete, že i šelmy instinktivně prahnou jako první po játrech, než se pustí do zbytku svého úlovku. Proč? Co je na játrech tak speciálního? Vždyť my jsme je už v dnešní době ze své stravy úplně vyloučili, je to špatně?

Nutriční bomba

Důvod, proč jsou játra tolik cenná je poměrně jednoduchý. Jedná se snad o tu nutričně nejnabitější potravinu, kterou máme v přírodě k dispozici.

Co všechno obsahuje pouhých 100 g jater (cca klasická dospělá porce na talíři k příloze)?

  • Přes 3 000 % DDD vitamínu B12 – důležitý především pro zdraví nervové soustavy, produkci DNA, tvorbu červených krvinek a zdraví mozku.

  • Přes 200 % DDD vitamínu B2 – zásadní pro zdravou funkci buněk a proces tvorby energie z potravy.

  • 65 % DDD vitamínu B9 – ovlivňuje růst buněk a tvorbu DNA.

  • 860 – 1 000 % DDD vitamínu A – velmi podstatný pro zdraví imunitního systému a jeho toleranci, stejně tak pro zdravý zrak a zdraví reprodukčního systému. Játra jsou nejbohatším zdrojem vitamínu A ve stravě, a přestože potřebuje být tento vitamín v rovnováze se stále oplývaným vitamínem D, bohužel se na něj velmi často zapomíná, ačkoliv je pro nás snad ještě zásadnější.

  • 1 620 % DDD mědi – nejdůležitější minerál pro efektivní produkci energie v buněčných energetických továrnách – mitochondriích.

  • Cholin nemá určenou DDD, játra však obsahují jeho adekvátní denní dávku. Cholin je důležitý pro vývoj mozku a funkci jater.

  • Železo – játra jsou zdrojem nejlépe vstřebatelné formy železa, zároveň se zde tato mikroživina nachází v rovnováze s dalšími minerály, se kterými potřebuje být v souladu – s mědí a zinkem.

*DDD – doporučená denní dávka

Takovou nutriční bohatost nám nenabídne ani lecjaký na trhu dostupný multivitamín. Důležitost konzumace jater v dnešní době nabývá na síle. Lidé jsou v důsledku moderního způsobu života, nesprávné stravy a nevhodně nastaveného životního stylu, většího nutričního vyčerpání půdy, ve které se pěstuje dostupná zelenina a další suroviny, stále více deficitní na spoustu z výše zmíněných nutrientů. A přitom je to tak jednoduché – stačí se vrátit zpět k tomu, co bylo pro nás jako lidský druh funkční a cenné po tisícovky let!

Zajímavostí je, že kromě všech těchto důležitých mikroživin játra obsahují také velmi unikátní látku, která ještě nebyla blíže prozkoumaná, ale její účinek je jasný už z jejího názvu - jde o tzv. protiúnavový faktor. Protiúnavový efekt jater byl pozorován v pokusech na krysách již před 70 lety a i když stále není jasné, co přesně za tímto efektem stojí, pravděpodobně se bude jednat o určitý mechanismus podpory funkce mitochondrií.

Je konzumace jater bezpečná?

I přes jejich obdivuhodnou nutriční nabitost, a tudíž i mnohem větší potřebu napříč celou současnou společností, je konzumace jater velmi často terčem kritiky. Většinou se jedná o dva hlavní argumenty, proč někteří tvrdí, že játra není vhodné konzumovat – obsah vitamínu A a obava z výskytu toxinů.

Pojďme se nejprve podívat na druhý argument. Mnozí mají pocit, že jelikož játra v organismu zastávají významnou detoxikační funkci, automaticky to znamená, že právě toxiny, které pomáhají odvádět, v sobě zadržují. To však není pravda. Játra sice pomáhají tyto toxiny neutralizovat a zajišťovat jejich odvod z organismu pryč, nicméně nejsou místem, kde by se toxiny kumulovaly. Samozřejmě, že dnešní doba je bohužel toxických látek plná, ale tyto toxiny mají tendenci se koncentrovat spíše ve tkáních bohatých na tuk, zejména v nervové soustavě a tukových tkáních, a ne v játrech. Nepochybně jsou však játra centrem hromadění velmi důležitých vitamínů rozpustných v tucích, vitamínu B12 nebo některých už zmíněných minerálů, které pomáhají játrům v efektivitě jejich detoxikační funkce. 

A jak je to s vitamínem A? Neměli bychom se bát, že ho z jater budeme mít až příliš? Obavy z předávkování se vitamínem A plynou především ze studií, ve kterých syntetický vitamín A ve vyšších dávkách působil problémy. Vitamín A z přirozeného zdroje, kde se vyskytuje společně i s dalšími mikronutrienty pro nás není nebezpečný! Aby došlo k akutní toxicitě, museli bychom najednou zkonzumovat 300 000 IU vitamínu A (jedna porce 100 g jater obsahuje něco přes 50 000 IU, tedy aby došlo k předávkování se vitamínem A, museli bychom sníst více než 600 g jater za jeden jediný den). Chronická toxicita může nastat, pokud máme denní příjem vitamínu A větší než 60 000 IU, tudíž v případě, když si někdo dává játra skutečně na denní bázi, a to po dobu několika týdnů až měsíců. Pokud znáte až tak obrovského milovníka jater, varujte ho, ale věřím, že těch, kteří by každý den dokázali spořádat takové množství, je skutečně minimum.

Samozřejmě je nejlepší konzumovat vždy játra té nejlepší kvality - od zvířat žijících venku, v co nejpřirozenějším prostředí.

Pro ty, kterým játra nechutnají, ale přesto chtějí využívat všech jejich benefitů, máme řešení!

5868_beef-liver-produktovka-cz

Díky šetrnému zpracování za pomocí lyofilizace můžete konzumovat játra a jejich živiny jednoduchým zapitím kapsle.  

 5871_beef-liver-produktovka-cz

Lyofilizovaný prášek z jater je bez výrazné chuti, lze ho tedy „skrytě“ přimíchat do jídla, aniž by ho strávník rozpoznal. Představuje tak ideální volbu zejména pro děti, které mohou mít problém s chutí jater a zároveň s polykáním kapslí.

 

Goodie hovězí játra pochází z ekologického novozélandského zemědělství a volného chovu, kde se dobytek krmí pouze a jen čistou trávou, když se volně pohybuje po pastvinách. Na rozdíl od jiných na trhu nejsou dotčena žádnou chemikálií, pesticidy, herbicidy, hormony, hexanem ani GMO a nezpracovávají se za tepla, nýbrž velmi šetrnou metodou za pomocí mrazu, takže si výsledný produkt zachovává skutečně to nejvyšší možné množství všech živin i zdravotních a výživových benefitů jater

 

 

Jater není třeba se obávat, naopak je vhodné poprat se se svým vnitřním odporem, který mnoho z nás v sobě vůči játrům nosí a začít je pravidelně, 1-2x týdně zařazovat do svého jídelníčku. V mnoha směrech vám za to vaše tělo poděkuje! A nejen ono, je radno zmínit i další významný benefit jater – ve skutečnosti se jedná o jednu z nejlevnějších superpotravin, kilogram jater běžně stojí pod 100 Kč. Znáte nějakou nabitější a levnější superpotravinu?



Autor: Karolína Tomaides
Tisk