Olej získaný z dužiny (kopry) vyzrálého kokosového ořechu by měl být nezbytnou součástí každé moderní domácnosti. Díky svým účinkům je velmi cenným pomocníkem v kuchyni, v kosmetice a ve farmaceutickém průmyslu.

Proč kokosový olej? 

  • vysoký bod přepalování  (177 °C – 200 °C)
  • má variabilní využití
  • příjemná chuť & aroma
  • zdroj energie pro sportovce
  • podpora hubnutí
  • krásné zdravé vlasy & pleť
  • přírodní bělení zubů & péče o dutinu ústní
  • vegan

Pozor, nasycené tuky!

Všechny oleje obsahují nasycené, mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny. Nasycené tuky tvoří 92% podíl tuku v kokosovém oleji a ve zdravé výživě bývají terčem kritiky. 

Kokosový olej byl odsuzován kvůli vysokému podílu nasycených mastných kyselin. Obsahuje nejvyšší podíl nasycených mastných kyselin, což je nejvíce ze všech rostlinných i živočišných olejů. 

Tuky = chuť... ale jaké jsou ty správné?

Tuky jsou nezbytnou složkou potravy a měly by zastupovat cca 30 % příjmu enegrie každý den. Hrají zásadní roli při vstřebávání vitamínů rospustných v tucích (A, D, E a K), dodávají živiny pro mozek, podílejí se na tvorbě hormonů a hlavně dodávají jídlu chuť.

Dle výživových poradců a nutričních specialistů by se v jídelníčku měly objevit převážně tuky zastoupené nenasycenými mastnými kyselinami, které obsahují zejména ořechy, semínka, ryby a mořské plody. Obsah nasycených mastných kyselin obsažených v mase, a právě v kokosovém oleji by měl být pod kontrolou. Bylo ale zjištěno a potvrzeno, že situace se má trochu jinak.

Zažité pomluvy o nasycených mastných tucích v kokosovém oleji panovaly už od roku 1960 a to hlavně díky podvodné studii Ancela Keyse (Seven countries study) zaplacené potravinářským cukrovarnickým průmyslem. Měla za úkol démonizovat tuky na úkor cukru, tuky hlavně ty živočišné – nasycené, od té doby se tvrdí, že nasycené tuky jsou špatné.

Kde je tedy pravda? Kokosový olej jako zdroj energie a podpora hubnutí!

Nasycené mastné kyseliny obsažené v kokosovém oleji jsou zastoupeny tzv. MCT (medium chain triglycerid) glyceridy se středně dlouhými řetězci, které jsou oproti kyselinám s dlouhými řetězci velmi efektivně využívány velmi efektivní zdroj energie podobně jako sacharidy a jsou navíc mnohem lépe vstřebatelné. Nasycené mastné kyseliny se středně dlouhými řetězci jsou nenahraditelné v jídelníčku pro sportovce a mají své účinky i při redukci hmotnosti. Další složka kokosového oleje je kyselina laurová s 50%ním podílem, která má velmi silné účinky. Kyselina laurová se v těle metabolizuje na monolaurin, který dokáže odsranit nežádoucí parazity z celého těla. 

Pomocník v kuchyni

Bod přepálení neboli bod kouřivosti se u kokosového oleje pohybuje díky vysokému obsahu nasycených tuků mezi 177 °C – 200 °C a v závislosti na způsobu zpracování. Extra panenský nerafinovaný kokosový olej v BIO kvalitě je teplotně stabilní do 177 °C a rafinovaný kokosový olej má vyšší bod přepálení (až 200 °C) Báječně na něm chutnají opečené lívance či palačinky. Lžička kokosového oleje dodá šmrnc každé snídaňové kaši a pořádnou parádu udělá kokosový olej v krémových polévkách i omáčkách. Asijské pokrmy se bez něj neobejdou a vánoční cukroví i sušenky na bázi kokosového oleje si mohou dopřát i vegani!

Pro krásné vlasy

Kokosový olej mimo jiné podporuje růst vlasů - nasycené mastné kyseliny společně s vitamíny vyživují pokožku vlasů a zabraňují tvorbě vlasového mazu. Použití kokosového oleje se šťávou z citronu redukuje množství šedivých vlasů. Při pravidelné aplikaci je úbytek šedin prokázaný. Kromě toho dokáže kokosový olej zbavit lupů, pomáhá proti roztřepeným konečkům a dodává vlasům lesk a sílu. Každodenní vtírání lžičky kokosového oleje do vlasů vám přinese nevídané výsledky. Velmi účinný je také zábal vlasů do kokosového oleje před umytím. Stačí nanést větší množství kokosového oleje do vlasů a nechat cca hodinu působit.

Pro zdravou pleť

Hromada lahviček s krémy, odličovadly a nejrůznějšími přípravky obsahujícími parabeny a testovanými na zvířatech? Nejenže takováto sbírka nevypadá ve vaší koupelně zrovna nejlépe, ale účinky kolikrát neuspokojují požadavky a lahvičky tak akorát překážejí. Kokosový olej je univerzální a v péči o pokožku je opravdovým přeborníkem. Na trhu existuje již spousta produktů k péči o tělo na bázi kokosového oleje, ale ty jsou většinou zbytečně drahé. Jediné, co vám spolehlivě stačí ke kráse, je panenský kokosový BIO olej. Díky obsahu antioxidantů chrání pleť před oxidativním stresem, omlazuje, vyhlazuje, vyživuje a dokonce i zbavuje nečistot, takže se dá použít také jako odličovadlo. Krásně se vstřebává, a zanechává tak pokožku sametově jemnou bez mastného filmu. Pozor na vysoký stupeň komedogenity u kokosového oleje. Má tendenci ucpávat póry. Není tedy vhodný pro mastnou pleť s akné. Po aplikaci kokosového oleje doporučujeme pleť dočistit BIO květovou vodou a čistým tamponkem. 

Zářivý úsměv

Kokosový olej se používá k výrobě domácí zubní pasty, která pomáhá přírodně bělit zuby. Stačí i nanést samotný olej na kartáček a zuby vyčist. Účinky se dostaví po několika dnech. K výrobě domácí zubní pasty vyzkoušejte prášek z kokosových skořápek. Získáte eko zubní pastu pro krásně bílé zuby.

Mlgání!

Dutina ústní je jedna z bran do našeho těla a měli bychom ji věnovat speciální pozornost a důkladnou a zároveň šetrnou péči. Tradiční, jednoduchý a velmi účinný způsob péče o dutinu je tzv. mlgání. Jedná se o ayurvédskou proceduru vyplachování úst pomocí oleje, ideálně kokosového.

Jak na mlgání? Vložte lžíci kokosového oleje do úst a 15 minut převalujte. Jedná se i o příjemný způsob meditace během kterého si odpočinete a zbavíte dutinu ústní všech nečistot.



A jak nejraději používáte kokosový olej vy? Napište nám do diskuze nebo na sociálních sítích!