Kolagen, jako nejvíce zastoupená bílkovina v těle, která tvoří až 80 % pokožky zodpovídá za pružnost a pevnost kůže. Tělo si kolagen umí vyrobit, ale zhruba od 25. roku se přirozená produkce kolagenu snižuje. 

Naštěstí je možné efektivitu tvorby kolagenu ovlivnit. A jak? To se dozvíte v 5 konkrétních tipech, které zahrnují jak správnou výživu, tak i adekvátní vnější péči. 

Proč je kolagen v pleti důležitý?

Hlavní úkol kolagenu spočívá v zajištění pevnosti a pružnosti pokožky. Zodpovídá za přirozeně hladkou a vypnutou strukturu. Společně s elastinem ovlivňuje elasticitu pokožky a dostatečné množství kolagenu v pleti podporuje mladistvý vzhled bez vrásek, jemných linek nebo povislých kontur. 

Kromě vlivu na vzhled pokožky má kolagen také důležitou roli v procesu hojení. Podporuje regeneraci pokožky tím, že pomáhá tvořit novou tkáň a opravuje poškozenou pokožku. Tím představuje klíčový stavební prvek v léčbě ran, jizev a jiných kožních problémů.

Kolagenu existuje více typů  I, II, III, IV, a V, které se vzájemně liší svou strukturou i funkcí. Obecně tak bývá kolagen velmi důležitý ještě pro kosti, svaly, šlachy či zdraví střevní výstelky a správnou srážlivost krve. 

5 tipů, jak podpořit produkci kolagenu

Přirozená produkce kolagenu závisí nejenom na věku, kdy bohužel od 25. roku efektivita tvorby pomalu klesá, ale i na dostatečném množství základních stavebních prvků nutných k vytvoření kolagenových vláken. Do určité míry proto můžete přirozenou tvorbu kolagenu v pleti ovlivnit. 

Dostatečný příjem bílkovin

Protože je kolagen protein a přirozeně se skládá z aminokyselin, musí mít tělo dostatek stavebních látek k jeho vytvoření. Ve stravě by proto neměly chybět kvalitní komplexní zdroje bílkovin, které budou ideálně obsahovat i aminokyseliny glycin, prolin nebo lysin, kterými je tvořen přímo kolagen. 

TIP: Dbejte na dostatečný a pravidelný příjem bílkovin.  

  • Do jídelníčku zařazujte kvalitní maso, ryby a vývary. 
  • Z rostlinných zdrojů přidejte luštěniny, pohanku, brambory, chia nebo konopná semínka. 
  • K intenzivnějšímu doplnění využijte také hydrolyzovaný kolagen, který se skládá z kolagenových peptidů.

Suplementací hydrolyzovaného kolagenu dodáte tělu stavební látky, ze kterých si snáze sestaví kolagen na místech, kde je aktuálně potřeba. To se hodí zejména při vyší zátěži, kdy nemusí stačit příjem bílkovin z běžné stravy. Při užívání hydrolyzovaného kolagenu navíc nezapomínejte přidat vitamín C, který maximalizuje využití v organismu.

Nezapomínejte na vitamíny a minerály

Syntéza kolagenu v těle nemůže probíhat dostatečně výkonně, pokud chybí klíčové vitamíny a minerály. Velmi důležité je zejména vitamín C, který se v tvorbě kolagenu objevuje již v začátku a účastní se metabolismu aminokyselin a jejich přeměny právě na formu vhodnou k sestavení kolagenového vlákna. 

V procesu tvorby kolagenu se podílí také vitamín A, zinek, měď nebo síra. 

TIP: Doplňujte vitamíny a minerály. 

  • Vitamín C
  • Vitamín A
  • Zinek a měď 
  • Síra – z košťálové zeleniny, cibule, česneku či ve formě MSM. 

Omezte příjem nadbytečného cukru

Strava bohatá na cukr podporuje tvorbu konečných produktů pokročilé glykace, které se označují jako AGE a mohou být zodpovědné za zrychlení některých procesů stárnutí. Kolagenová vlákna se spojují do sítí, které již téměř není možné opravovat a postupně dochází k jejich většímu rozkladu. 

TIP: V rámci zachování mladistvých, pružných a opravitelných kolagenových vláken omezte nadbytečnou spotřebu zejména rafinovaného cukru v ultra zpracovaných potravinách. 

Aloe vera v kosmetice i vnitřně

Aloe vera se již tradičně používá k hojení a zklidnění ran. Jedním z důvodů, proč tak dobře funguje, je právě zvyšování produkce kolagenu. A to při vnější aplikaci v rámci krému či gelu i vnitřně při užívání aloe vera extraktu. 

TIP: Zkuste zařadit do kosmetické rutiny produkty s obsahem aloe vera, případně suplementujte aloe vera extrakt v kapslích

Steroly obsažené v aloe vera stimulují produkci kolagenu, a proto extrakt z aloe vera tvoří jednu z klíčových složek prebiotického denního krému, který se díky tomu hodí především pro pleť žen starších 30 let. 

Pravidelná masáž obličeje

Pravidelné masírování působí relaxačně a navíc zlepšuje texturu pleti, upravuje sjednocený barevný tón i stimuluje produkci kolagenu. 

TIP: Dopřávejte si pravidelnou masáž obličeje.

Využít můžete samotné ruce, ale pro ještě efektivnější masírování použijte face roller či gua shu z polodrahokamů. Před masáží pleť vždy vyčistěte a navlhčete například kosmetickým olejem či pleťovým sérem. 

Při snaze o maximální podporu tvorby kolagenu zároveň kromě výše uvedených tipů nezapomínejte ani na celkový zdravý životní styl. Nezdravé návyky totiž zvyšují nároky na spotřebu kolagenu a zároveň zhoršují jeho obnovu. 

Další tipy, jak na přirozeně krásnou a zdravou pokožku najdete v článcích na blogu, nebo sledujte @goodieczech Instagram. 



Tisk